Finska pokazala prvi deo ograde na granici sa Rusijom 1Foto: Roni Rekomaa / Lehtikuva / Profimedia

Finska granična straža u petak, 14. aprila predstavila je prvi deo 200 kilometara duge granične ograde s Rusijom koja se gradi nakon što je Moskva napala Ukrajinu prošle godine u februaru.

Finska se pridružila NATO savezu pre samo nedelju dana, a njena granica od 1.300 kilometara takođe je udvostručila granicu između vojnog saveza predvođenog SAD-om i Rusije.

Ograda visoka tri metra i prekrivena bodljikavom žicom, sa cenom od oko 380 miliona evra, trebala bi biti dovršena do 2026. godine.

Zvaničnici su pokazali gradilište prve deonice od tri kilometra u blizini graničnog prelaza Imatra u jugoistočnoj Finskoj.

„Počeli smo rad na gradilištu pre mesec dana. Izgradili smo put i temelje“, rekao je za AFP Jako Makela iz GRK-a, građevinske kompanije zadužene za izgradnju prve faze granične ograde.

Nekih šest kilometara od gradilišta, meštani pograničnog grada Imatre imaju pomešane osećaje u vezi izgradnje granične ograde.

„Mislim da je to jako dobra stvar. Bilo bi bolje da je to učinjeno davno“, rekla je Sinika Rauciala za AFP.

Ali, Pirjo Pankalainen je rekao da to nije „preko potrebno“, dodajući da je „situacija izazvala puno straha, mnogi ljudi smatraju da je važno izgraditi ogradu“.

Oko 70 posto ograde biće podignuto na jugoistoku, s nekoliko manjih delova planiranih za centralnu Finsku i uglavnom nenaseljenu arktičku granicu u Laponiji.

„Tipična ciljana područja biće granični prelazi i njihova okolna područja, puta koja vode preko granice. Područja gde je pristup lak“, rekao je novinarima brigadni general Jari Tolpanen.

„Potreba je izazvana promenom sigurnosne situacije u Evropi“, rekao je Tolpanen za AFP. „Potrebno je smanjiti zavisnost od efikasnosti ruske granične kontrole.“

Rekao je da je ograda „jedini učinkovit i siguran način za kontrolu ulaska u velikom obimu“, prenosi RSE.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari