Gde je nestao kineski šef diplomatije? 1Foto: Beta/AP/Suo Takekuma/Pool Photo

Kineski ministar spoljnih poslova Ćin Gang već tri sedmice nije viđen u javnosti, što je neuobičajeno dugo s obzirom na trenutne užurbane diplomatske aktivnosti u Pekingu.

Ova situacija izaziva mnogo spekulacija u zemlji poznatoj po svom političkom zatvaranju, piše CNN, a prenosi Index.

Ćin, 57-godišnji veteran diplomata i pomoćnik kineskog lidera Si Đinpinga od poverenja, postao je ministar spoljnih poslova u decembru nakon kratkog boravka na mestu ambasadora u Sjedinjenim Državama.

Kao ministar, Kin je oštro kritikovao Vašington nakon što su se odnosi između dve zemlje pogoršali zbog incidenta koji je uključivao kineski špijunski balon koji je oboren iznad SAD.

Sastao se sa Blinkenom sredinom juna

On je odigrao ključnu ulogu u kasnijim pokušajima stabilizacije odnosa i obnavljanja komunikacije između dve strane, uključujući sastanak sa američkim državnim sekretarom Entonijem Blinkenom tokom njegove posete Pekingu sredinom juna.

Međutim, ovaj diplomata nije viđen u javnosti od 25. juna, nakon što se u Pekingu sastao sa predstavnicima Šri Lanke, Vijetnama i Rusije.

U svom poslednjem javnom nastupu, Ćin je viđen kako se osmehuje dok je hodao rame uz rame sa zamenikom ruskog ministra spoljnih poslova Andrejem Rudenkom, koji je došao u Peking da se sastane sa kineskim zvaničnicima nakon kratkotrajne pobune ruske plaćeničke grupe Vagner.

„Ovo je zaista neobično“

„S obzirom na globalni status i uticaj Kine, zaista je neobično što se njen ministar spoljnih poslova nije pojavljivao u javnosti više od 20 dana“, rekao je Deng Juven, bivši urednik novina Komunističke partije koji sada živi u SAD.

Upitana o Kinovom dužem odsustvu na konferenciji za novinare u ponedeljak, portparolka kineskog ministarstva spoljnih poslova rekla je da nema „dodatnih informacija“, dodajući da se diplomatske aktivnosti Kine odvijaju uobičajeno.

Ćinovo odsustvo je postalo vidljivije zbog naleta diplomatskih aktivnosti u Pekingu poslednjih nedelja, uključujući posete visokih američkih zvaničnika Dženet Jelen i Džona Kerija.

Ćin je trebalo da se sastane sa visokim predstavnikom Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Žozepom Boreljom ranije ovog meseca u Pekingu, ali je sastanak odložen nakon što je Kina obavestila EU da dogovoreni datumi „više nisu mogući“, preneo je Rojters, pozivajući se na portparola EU.

Sastanak je odložen samo dva dana pre planiranog dolaska šefa diplomatije EU

EU je obaveštena o odlaganju samo dva dana pre Boreljovog planiranog dolaska 5. jula, navodi Rojters.

Ćin se takođe nije pojavio na godišnjem sastanku ministara inostranih poslova Asocijacije nacija jugoistočne Azije (ASEAN) u Indoneziji prošle nedelje.

Umesto toga, sastanku je prisustvovao kineski diplomata Vang Ji.

Portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova rekao je na redovnoj konferenciji za novinare prošlog utorka da Ćin nije u mogućnosti da prisustvuje sastanku ASEAN-a „zbog zdravstvenih problema“, preneo je Rojters.

Međutim, taj odgovor nije uvršten u zvaničan transkript konferencije za novinare objavljen kasnije na sajtu ministarstva.

Kinesko Ministarstvo spoljnih poslova često izostavlja sadržaj koji smatra osetljivim iz transkripata svojih redovnih konferencija za štampu.

Počele su glasine

Kratak medicinski razlog koji su dale vlasti, međutim, nije uspeo da uguši rastuće spekulacije, uglavnom neosnovane, o tome zašto se Ćin nije pojavio.

Glasine su podstaknute nedostatkom transparentnosti u političkom sistemu Kine, gde se informacije pomno čuvaju i gde se važne odluke uglavnom donose iza zatvorenih vrata, rekao je Deng, američki analitičar.

Pod Si Đinpingom, ovo političko zatvaranje se samo pojačalo kako on guši opoziciju i koncentriše vlast u svojim rukama.

„To je problem totalitarnih režima. Oni su inherentno nestabilni jer samo vrhovni vođa odlučuje o svemu“, rekao je on.

„Ako se nešto neobično desi sa visokim zvaničnikom, ljudi će se zapitati da li se njihov odnos sa vrhovnim vođom pogoršao ili je to znak političke nestabilnosti“, rekao je Deng.

On nije prvi koji je nestao iz vidokruga javnosti

Visoki kineski zvaničnici su u prošlosti nestajali iz vidokruga javnosti, da bi mesecima kasnije otkrili da ih je disciplinsko telo vladajuće Komunističke partije pritvorilo na ispitivanje.

Dodatak problemuĆKinovog odsustva je i percepcija njegovih bliskih veza sa Si Đinpingom, koji je prošle jeseni obezbedio treći mandat na vlasti sa novim timom punim lojalnih saveznika, prema Deng Juvenu.

„Ćin Gang je jednostavno uvučena u redove Si Đinpinga. Svaki problem sa njim će se loše odraziti na Si Đinpinga – što sugeriše da Si Đinping nije uspeo da odabere pravu osobu za taj posao“, rekao je Deng.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari