Jedan drži glasačku kutiju, drugi pušku: Ovako se glasa u okupiranim delovima Ukrajine 1Foto: EPA-EFE/STRINGER

Ruski glasači počeli su u petak ujutro izlaziti na birališta, na trodnevne (od 15. do 17. marta) predsedničke izbore koji će Vladimiru Putinu sasvim sigurno doneti još jedan šestogodišnji mandat na vlasti budući da nema pravih protivkandidata.

Ranije je već počelo glasanje u okupiranim regionima Zaporožje, Herson, Donjeck i Lgansk, piše BBC. Jedan stanovnik požalio se da proruski kolaboracionisti s glasačkim kutijama idu od kuće do kuće tražeći birače i to u pratnji naoružanih vojnika.

Iako se očekuje Putinova pobeda, velik odaziv bi pomogao naporima Kremlja da legitimizuje njegovu dalju vladavinu, ali i da se opravda invazija na Ukrajinu.

Putin je jedan od četiri kandidata, ali nijedan protivnik mu ne predstavlja stvarni izazov. Svi njegovi najotvoreniji kritičari bili su prisiljeni na egzil, zatvoreni su ili su umrli.

Prisiljavanje na glasanje

Postoje različiti načini na koje se Ukrajince u okupiranim regionima prisiljava na glasanje. Iako postoji opcija da Ukrajinci izađu na biračko mesto, to nije potrebno jer okupacione vlasti s glasačkim kutijama dolaze kod njih kući.

“Dragi birači, brinemo za vašu bezbednost! Ne morate nigde ići glasati – mi ćemo vam doći kući s glasačkim listićima i kutijama!”, objavila je ruska izborna komisija u Zaporožju.

Takođe se sprovodi i kampanja InformUIK, koja je navodno osmišljena da informiše Ukrajince o proceduri glasanja i o kandidatima. Cilj je posetiti sve preostale stanovnike u okupiranim regionima. No, predstavnike često prate naoružani ljudi.

Prikupljaju lične podatke za sastavljanje popisa birača, a ponekad i snimaju lokalno stanovništvo tokom takvih poseta. Šef ruskog izbornog odbora u delomično okupiranoj regiji Zaporožje priznao je da je lokalno stanovništvo zabrinuto zbog snimanja.

Da bi se privuklo ljude na glasanje, Rusija se koristi i starim sovjetskim metodama što uključuje davanje nagrada kao što su besplatni koncerti i hrana.

“Nenormalno je sarađivati s Rusima”

Na dan kada je počelo prevremeno glasanje u okupiranim delovima regiona Herson dogodile su se dve eksplozije u Novoj Kahovki, a mete su bile kabineti kremljske stranke Ujedinjena Rusija i biračko mesto.

Prošle je nedelje u Zaporožju ubijena jedna žena koja je pomagala ruskoj administraciji u održavanju izbora. Ukrajinski guverner regiona Zaporožje Ivan Fedorov kazao je za BBC da je to učino neko ko je pokazao otpor. “Naš otpor pokazuje da je nenormalno kada naši građani sarađuju s Rusima. Neko to nije razumeo.”

“Ovo nije demokratija nego komedija!”

Mediji u Kremlju već su raspisali prevremeno glasanje u Ukrajini kao veliki uspeh. Tabloid Komsomolskaya Pravda, izveštavajući o kampanji u Hersonu koja je završila 3. marta, objavila je da je to bio “pravi praznik” s desetinama hiljada ljudi.

Propaganda Kremlja koristi izbore kako bi ostavila dojam jednoglasne podrške ruskoj invaziji i aneksiji Ukrajine. No, ove pažljivo iscenirane slike dolaze na račun hiljada kritičara koji su ućutkani, deportovani, zatvoreni ili ubijeni. Mnogi su otišli, a posebno mladi, jer ne žele ili ne mogu živeti pod ruskom okupacijom zbog svojih stavova.

Fedorov ističe da se Ukrajince prisiljava na glasanje. “Dolaze u svaku kuću i svaki stan i pitaju ih žele li glasati. Naši građani su jako uplašeni. Naravno, ako im Rusi s vojnicima dođu u stan i pitaju hoće li glasati za Putina, svi će reći: OK, da. Jer svi žele spasiti svoj život. Ali to ne znači da naši građani žele podržati Putina.”

Jedan stanovnik Hersona za BBC je opisao kako je organizovano glasanje u njegovom selu. “Proruski orijentisani meštani obilaze kuće s glasačkim kutijama u pratnji naoružanih ljudi. Pokucaju pa ako niko ne otvori vrata, idu dalje.

Ovo je smešno. Kakvi su to izbori – jedan drži popis, drugi glasačku kutiju, a tu je i vojnik s automatskom puškom. To nije demokratija. To je komedija”, prenosi N1.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari