Hoće li biti Britanaca u EK? 1Foto: Beta/AP/Mat Dunham

Evropska unija (EU) odlučila je u ponedeljak da odobri produženje roka za izlazak Velike Britanije iz Unije do 31. januara, ali je rekla da London mora da imenuje evropskog komesara, piše portal Politiko, uz ocenu da Ujedinjeno Kraljevstvo mora imati komesara ako je deo EU, mada ga niko ne može naterati da to uradi.

Novoizabrana predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen rekla je prošle nedelje da će zatražiti od Velike Britanije da nominuje kandidata za komesara u novom sazivu Komisije, ukoliko se Bregzit ponovo odloži. Premijer Velike Britanije Boris Džonson je, međutim, jasno stavio do znanja da ne želi to da uradi.

Pravno gledano, navodi Politiko, Velika Britanija mora da imenuje kandidata za evropskog komesara, jer su 2013. godine evropski lideri doneli odluku da će Komisiju činiti komesari, uključujući predsednika i visokog predstavnika za spoljnu politiku i bezbednost, koji odgovaraju broju članica EU.

Neće biti zemljotresa ukoliko London ne nominuje komesara, kaže bivši generalni direktor Saveta EU za pravna pitanja Žan-Klod Piri. Komisija će raditi sa 27 komesara, rekao je Piri, uz podsećanje da je u proplosti već bilo slučajeva da je komisija radila bez predtavnika svih članica EU.

Evropska unija ne može da natera Veliku Britaniju da imenuje komesara, a Komisija bi mogla da pokrene postupak protiv Londona ako to ne uradi, ali bi to toliko dugo trajalo da bi se Bregzit dogodio pre nego bi postupak došao do suda.

Fon der Lajen ima mogućnost da kreira novi resor u svakoj oblasti koju izabere, pa ako London nominuje kandidata, ona bi mogla da mu nađe resor sa manjim obimom na kraći rok dok se Bregzit ne dogodi. Politiko ističe i da bi Fon der Lajen mogla da se našali, pa da Britance zaduži da sektor multilingvizma ili proširenja, jer će Ujedinjeno Kraljevstvo uskoro biti nazivano trećom zemljom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari