I Koka-kola pred uključenjem na crnu listu UN-a 1Foto: Pixabay / StockSnap

Na meti UN-a su izraelske i međunarodne kompanije koje posluju u nelegalnim jevrejskim naseljima na okupiranoj teritoriji, prenosi Al Jazeera Balkans.

Brojne izraelske i međunarodne kompanije suočavaju se s rizikom da budu uključene na crnu listu Ujedinjenih naroda zbog poslovanja u jevrejskim naseljima na okupiranoj Zapadnoj obali, stoji u novom izveštaju.

Kompanije kojima preti uvrštenje na listu UN-a, između ostalih, uključuju Bezeq telecommunications, Teva Pharmaceutical industries i Coca Colu, tvrdi izraelski dnevnik Yediot Ahronoth.

Pre tri godine, Komitet za ljudska prava Ujedinjenih naroda usvojilo je rezoluciju da se sačini crna lista izraelskih i međunarodnih kompanija koje su aktivne u izraelskim naseljima.

Uprkos izraelskom i američkom pritisku, Komitet će u martu objaviti novu listu tih kompanija.

„Verujemo da bi uključenje izraelskih firmi na crnu listu moglo dovesti do odustajanja međunarodnih kompanija od investicija u Izraelu“, napisala je Tal Granot-Goldstein, izvršna direktorica Hot Telecommunication Systemsa, jedne od kompanija koje bi se mogle naći na listi, u pismu koje je uputila izraelskom premijeru Benjaminu Netanyahuu.

„Zato, zahtevamo da izraelska vlada i ministarstvo spoljnih poslova intervenišu i spreče objavu te liste. To je od nacionalnog interesa“, dodala je ona.

U januaru 2018. Vijeće je imenovalo 206 kompanija koje eluju u izraelskim naseljima na Zapadnoj obali.

„Kršenja ljudskih prava Palestinaca zbog izgradnje izraelskih naselja su razarajuća i sežu i svaki aspekt života Palestinaca“, navodi se u izveštaju.

„Zbog razvoja i infrastrukture tih naselja, Palestinci pate od restrikcija po pitanju slobode religije, kretanja i obrazovanja, ugrožena su im prava na teritoriju i vodu, pristup životnom prostoru, pravo na primeren standard života i porodični život i mnoga druga osnovna ljudska prava“, dodaje se u izveštaju.

Izrael je Zapadnu obalu i Istočni Jerusalem okupirao u arapsko-izraelskom ratu 1967. godine, a 1980., aneksirao je celi grad, nazivajući ga „nepodeljenom i večnom prestolnicom“ jevrejske države.

Taj potez međunarodna zajednica nikada nije prihvatila.

Prema međunarodnom pravu, Zapadna obala i Istočni Jerusalem su „okupirane terotirije“, dok su sva jevrejska naselja u to području nelegalna.

Autor teksta je Al Jazeera Balkans

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari