Ima li FSB taktiku kojom utiče na promenu političkog stava ljudi: Kako Rusija "prodaje" svoju propagandu na Zapadu i širi narative Kremlja? 1Foto: EPA-EFE/SERGEI ILNITSKY

Nedavno deklasifikovana dokumenta američkih obaveštajnih službi pokazala su da ruska obaveštajna služba sprovodi sistematski program za “pranje” prokremaljske propaganda, piše CNN.

Američke obaveštajne agencije veruju da ruska federalna služba bezbednosti (FSB) pokušava da utiče na javnu politiku i javno mnjenje na Zapadu usmeravajući ruske civile da grade odnose sa uticajnim američkim i zapadnim pojedincima, a zatim šire priče koje podržavaju ciljeve Kremlja, zamagljujući FSB-ove uloga kroz slojeve tobože nezavisnih aktera.

„Operacije uticaja su izgrađene prvenstveno na ličnim odnosima… oni grade poverenje sa ljudima sa Zapada i onda to mogu da iskoriste da prikriveno guraju agendu FSB-a“, rekao je američki zvaničnik ovlašćen da razgovara o materijalu za CNN.

Prema obaveštajnim službama, kampanje su ponekad bile efikasne u podmetanju ruskih narativa u zapadnu štampu.

Maksim Grigorijev, koji je na čelu ruske nevladine organizacije, održao je više govora pred UN predstavljajući lažnu studiju u kojoj se tvrdi da humanitarna grupa Beli šlemovi – koja deluje u Siriji – vodi crno tržište za ljudske organe i da je lažirala hemijske napade sirijskog predsednika Bašara al-Asada, sa kojim je Rusija u savezu.

Te tvrdnje su na kraju našle put u televizijskom izveštaju o ekstremno desničarskom OANN u Sjedinjenim Državama, pokazuju dokumenta.

Zvaničnik je naglasio da zapadni glasovi koji su na kraju postali glasnogovornici ruske propagande gotovo sigurno nisu bili svesni uloge koju igraju.

„Na kraju dana, ova nesvesna meta širi rusku operaciju uticaja, rusku propagandu ciljnoj javnosti“, rekao je američki zvaničnik. „Na kraju krajeva, mnogi od njih ostaju nesvesni ko u suštini postavlja ove narative“.

Obaveštajni podaci pružaju nekoliko primera ruskih civilnih „saradnika“ koji su radili po nalogu FSB.

Andrej Stepanenko, osnovao je medijski projekat 2014. koji je sponzorisao novinare iz SAD i Zapada da posete istočnu Ukrajinu i saznaju „navodnu istinu“ o tome šta se dešava u regionu. U stvari, FSB je usmeravao njegove napore i „gotovo sigurno finansirao projekat“, pokazuju deklasifikovani obaveštajni podaci.

Američki zvaničnik je takođe citirao Nataliju Burlinovu, osnivačicu ruske nevladine organizacije koja je rutinski koordinirala napore javne diplomatije koje je finansirala FSB u cilju uticaja na zapadne stavove.

U 2018. ona je imala sastanke i bila domaćin događaja u više američkih istraživačkih centara i univerziteta u Njujorku, Bostonu i Vašingtonu – posao koji je finansirao FSB, pokazuju obaveštajni podaci.

Njeno ponašanje je već bilo javno: ranije ove godine je optužena za zaveru sa službenikom FSB-a da bi delovala kao ilegalni agent Rusije u Sjedinjenim Državama, iako je i dalje na slobodi u Rusiji.

Američki zvaničnik je odbio da kaže da li je Rusija koristila istu taktiku da pokuša da utiče na američke izbore.

FSB zaista koristi sličnu taktiku da utiče na političko mišljenje u Rusiji, tvrde u obaveštajnim službama. U jednom slučaju, ruska medijska ličnost po imenu Anton Cvetkov organizovala je proteste ispred ambasada u Moskvi — uključujući i ambasadu SAD — po nalogu FSB-a.

Protesti su podstakli ruski narativ o ratu u Ukrajini, „promovišući narativ ’ukrajinskih nacista’ i okrivljujući SAD i njihove saveznike za smrt dece u Donbasu“, dok su skrivali ulogu ruske vlade, pokazuju obaveštajni podaci.

„Svrha tih protesta je zaista bila… osmišljena da se to proda ruskom narodu“, rekao je američki zvaničnik.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari