Iran obećava propast Islamske države u Siriji 1Sa vojnog stanovišta, DAEŠ je sada u ozbiljnoj defanzivi

Dok se na istoku Sirije vode poslednje borbe za najveće mesto u regionu Deir-ez-Zor, najviši iranski zvaničnici su čestitali sirijskoj armiji pod komandom predsednika Bašara el Asada i snagama otpora što su prekinule blokadu grada koji su protekle tri godine delimično kontrolisali pripadnici terorističke organizacije DAEŠ (Islamska država).

Sirijska armija je u prošli utorak saopštila da je uz pomoć boraca narodnih odbrambenih grupa prekinula blokadu Deir ez Zora, mestu teških borbi od 2013. Deir ez Zor je 450 kilometara severoistočno od glavnog grada Damaska, na obalama reke Eufrat, u kome je živelo više od 200.000 stanovnika.

Sirijske trupe i dobrovoljci su od oslobađanja najvećeg grada Alepa na severozapadu zemlje u aprilu napredovale prema Deir ez Zoru, sedištu naftom bogate provincije istog imena. Prema iranskim medijima, vladine trupe iz 137. mehanizovane brigade i oko 100.000 žitelja su bili sabijeni u nekoliko delova grada i obližnjem aerodromu. Vlada je helikopterima dopremala ograničena sledovanja, a UN su od 2016. iz vazduha bacale humanitarne pakete.

Prošle nedelje je sa ruske fregate Admiral Esen na Mediteranu ispaljena salva krstarećih raketa Kalibr na teroriste blizu Deir ez-Zora. Sa broda iz sastava Crnomorske flote je ciljano utvrđeno područje oko grada Al-Šola, gde su, veruje se, bili teroristi poreklom iz Rusije i bivših sovjetskih republika.

Ka Deir ez-Zoru, poslednjem značajnom uporištu Islamske države u području blizu granice sa Irakom, takođe prodiru i snage suprotstavljene predsedniku Asadu koje uživaju podršku Sjedinjenih Američkih Država.

U Teheranu je predsednik Irana Hasan Rohani istakao nedavne uzastopne pobede „Pokreta otpora“ u Mosulu (Irak), Alepu, Tal Afaru i Deir ez-Zoru (Sirija) ind Arsalu (Liban), obećavajući iskorenjivanje terorizma, unapređenje saradnje na Bliskom istoku i razvoj regiona dugo zahvaćenog haosom rata. Generalni sekretar Vrhovnog saveta za nacionalnu bezbednost Ali Šamkani je ocenio da su bliskost i saradnja Irana, Sirije, Iraka i Rusije, zajedno sa šiitskim islamističkim pokretom Hezbolah, omogućili pobedu protiv DAEŠ-a i terorizma. Ministar spoljnih poslova Mohamed DŽavad Zarif je poručio sirijskom kolegi Validu Moalemu da će Teheran nastaviti da pomaže Siriju.

Sirijski režim je od marta 2011. suočen sa pobunom. Vlasti u Damasku neprestano okrivljuju „izvesne zemlje“ za širenje „razorne militantnosti“ različitih ekstremističkih i terorističkih grupa. U ratu je život izgubilo preko 320.000 ljudi, a polovina od nekadašnjih 23 miliona stanovnika Sirije je raseljena po zemlji ili inostranstvu. Prema Svetskoj banci, ratna šteta je oko 226 milijarde dolara.

Analitičari iz Iranske novinske agencije (IRNA) su za Danas ocenili da je „prekid opsade Deir-ez-Zora važan koliko i oslobođenje Halaba (Alepa). To je bar iz tri razloga: Prvo, oslobođeni su naftno polje Al-Tajim i vojna vazduhoplovna baza, ekonomska i strateški važne zone; zatim, prvi put za tri godine sada će hrana i medicinska oprema normalno pristizati drumom; treće, prekid opsade je strateška pobeda za Osovinu otpora.“

„Sa vojnog stanovišta, DAEŠ je sada u ozbiljnoj defanzivi i izgleda da će novi razvoj događaja voditi uskoro njenom potpunom porazu. No, neki stručnjaci kažu da SAD sada prebacuju van regiona vođe DAEŠ-a, naročito one koji su strani državljani. Možda će ideologija i mentalitet terorista opstati. Treba planirati nastavak borbe protiv ideologije DAEŠ“, zaključuju u IRNI.

Analitičar Aron Lund je još pre prekida opsade Deir-ez-Zora napisao da će to za vlasti biti „jedna od simbolički najvažnijih pobeda u šestogodišnjem ratu.“ „Otvaranje puta Deir ez-Zor je strateška katastrofa za Islamsku državu, koja je sada najslabija od 2014. i izgleda nesposobna da prekine sve ubrzaniju spiralu poraza“, smatra Lund, svojevremeni saradnik Bliskoistočnog programa Karnegi fondacije u Vašingtonu.

Robert Ford, kontroverzni bivši ambasador SAD u Damasku, ocenio je ovih dana za dnevnik Nešenel iz Abu Dabija da su pobeda predsednika Asada i prisustvo Irana u Siriji „realnosti na koje region mora da se navikne.“ Fordovo ime je sinonim za ustanak u Siriji, budući da je njegova, za diplomatu neuobičajena poseta gradu Hama 2011, u vreme protesta protiv Asada, smatrana jednim od vrhunaca pobune i teško provociranje vlasti.

Posle svega je specijalni izaslanik UN za Siriju Stafan de Mistura pozvao opoziciju u toj zemlji da prihvati da nije dobila rat protiv Asadove vlade. „Sada treba izboriti mir,“ kazao je de Mistura.

Iranski šef diplomatije Zarif je pak ponovio da se Teheran protivi vojnom rešenju u Siriji. „Narod i snage otpora pobeđuju u Siriji i poraz DAEŠ će nas udaljiti od vojnog rešenja“, ocenio je ministar.

Zarif je uoči nove runde sirijskih mirovnih pregovora u kazahstanskom glavnom gradu Astani 14. i 15. septembra istakao da je sudbina Sirijaca u njihovim rukama. „Ne treba diktirati Sirijcima šta da čine. Suprotstavljali smo se ekstremizmu, a sada moramo da podstičemo put dijaloga među različitim narodnim grupama u Siriji“, kazao je iranski ministar.

Generalni sekretar Šamkani je ocenio kako je važno da sve države i političke grupe poštuju suverenitet Sirije. „Odanost svih strana rešenju dogovorenom među Sirijcima i poštovanje prava naroda da odluči o vlastitoj sudbini bez mešanja spolja, postaviće zdravu osnovu za pronalaženje puta iz krize u zemlji“, smatra bezbednosni čelnik.

U međuvremenu, sirijska vlada će se usredsrediti na grad al-Majadin, jugoistočno od Deir-ez-Zora gde se grupiše sve više pripadnika DAEŠ-a. Takođe i na Raku, tzv. prestonicu terorista koju pokušavaju da osvoje opozicione snage podržane od SAD.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari