Izbori u Pakistanu: Saveznici zatvorenog političara Imrana Kana osvojili najviše mesta 1Foto: EPA-EFE/REHAN KHAN

Nezavisni kandidati bliski partiji zatvorenog pakistanskog političkog lidera Imrana Kana osvojili su najviše mesta u Nacionalnoj skupštini na opštim izborima u Pakistanu, donevši iznenađujuću pobedu u glasanju koje je narušeno sporim prebrojavanjem i optužbama za nameštanje, preneo je CNN.

Prema podacima izborne komisije Pakistana, nezavisni kandidati su do sada osvojili 98 mesta. Većina nezavisnih je povezana sa Kanovom partijom, Pakistanom Tehreek-e-Insaf (PTI).

Pakistanska muslimanska liga Navaz partija (PMLN), koja je bila favorit, druga je osvojivši 69 mesta. Pakistanska narodna partija (PPP) je na trećem sa osvojenih 51 mestom.

Preostala 22 mesta ne bi bila dovoljna da PMLN, na čelu sa bivšim premijerom Navazom Šarifom, ili PPP daju vođstvo, čak i kada bi ih sve osvojili.

Ipak, nijedna od tri glavne stranke u zemlji neće osvojiti potrebnih 169 mesta da bi imala većinu u parlamentu i, stoga, neće moći samostalno da formira vladu, pa je nepoznanica ko će biti izabran da bude sledeći premijer zemlje.

U govoru objavljenom u petak, verzija Kana koju je generisala veštačka inteligencija potvrdila je pobedu na izborima i pozvala njegove pristalice da „sada pokažu snagu zaštite svakog glasa“.

Kan, koji je iza rešetaka od avgusta, koristi veštačku inteligenciju da prenese poruke pristalicama.

„Zadržali ste moje poverenje, a vaš veliki odziv je zaprepastio sve“, rekao je glas veštačke inteligencije u videu.

Kanov protivnik, bivši pakistanski premijer Navaz Šarif priznao je da njegova stranka nema „većinu za formiranje vlade“ i da traga za koalicionim partnerima.

Analitičari smatraju da je Šarif, koji je jednom od njegovih mandata završio vojnim udarom, favorizovan od strane vojnog establišmenta zemlje. Vojska je ranije negirala da podržava Šarifa.

Načelnik štaba pakistanske vojske general Sajed Asim Munir rekao je danas: „Naciji su potrebne stabilne ruke i isceljujući dodir da bi prešla sa politike anarhije i polarizacije koja ne odgovara progresivnoj zemlji od 250 miliona ljudi“.

Nasilni protesti izbili su u petak zbog navoda o lažiranju glasova i sporom prebrojavanju glasova, usred upozorenja Pakistanske komisije za ljudska prava da je „nedostatak transparentnosti“ oko odlaganja objavljivanja izbornih rezultata „duboko zabrinjavajući“.

Najmanje dve osobe su poginule, a 24 povređene u Šangli u severozapadnoj pakistanskoj Hajber Pahtunkvi tokom sukoba između pristalica Kanove političke partije Pakistan Tehreek-e-Insaf (PTI) i policije.

Analitičari široko rasprostranjeni gnev pripisuju naporima prelazne vlade u zemlji i njene moćne vojske, sile koja je dugo dominirala pakistanskom politikom, da potisnu Kana i njegove pristalice, uključujući „nameštanje pre izbora“.

Kan je optužio vojsku da je organizovala njegovo smenjivanje sa funkcije 2022. godine, zbog čega su hiljade njegovih pristalica izašle na ulice nakon te epizode ​​prkoseći vojsci.

„Ovi izbori su, između ostalog, bili referendum o dominantnoj ulozi vojske u pakistanskoj politici“, rekao je za CNN Majkl Kugelman, direktor Instituta za južnu Aziju u Centru Vilson.

Kandidatkinja koja podržava Kana Meher Bano Kureši, čiji je otac zatvoreni bivši ministar spoljnih poslova Šah Mahmud Kureši, rekla je za CNN da je vodila sa značajnom razlikom sve dok izborna komisija nije „zamrznula“ rezultate preko noći.

Strane vlade su izrazile zabrinutost zbog mešanja u izbore u Pakistanu.

U petak su SAD pozvale na istragu o „tvrdnjama o izbornim nepravilnostima i prevari“ u vezi sa glasanjem, a portparol Stejt departmenta se složio sa ocenama da su izbori „uključivali neopravdano ograničenje slobode izražavanja, udruživanja i mirnog okupljanja“.

Ali pakistansko ministarstvo spoljnih poslova uzvratilo je u subotu, rekavši da kritike iz inostranstva „zanemaruju nepobitnu činjenicu da je Pakistan održao opšte izbore, mirno i uspešno“.

Glasanje u četvrtak, koje je mesecima odlaganou trenutku kada se država od 220 miliona stanovnika suočava sa sve većim izazovima – od ekonomske neizvesnosti i čestih napada militanata, do klimatskih katastrofa koje ugrožavaju njene najugroženije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari