"Izolovani" Putin nema gde da ode osim u Peking: Si Đinping produbljuje odnose sa ruskim predsednikom po sopstvenim uslovima 1Foto: EPA-EFE/XINHUA / JIN LIWANG CHINA

Poseta ruskog predsednika Vladimira Putina Pekingu posle višemesečne izolacije otkriva rastuću zavisnost Kremlja od Kine, piše Njuzvik (Newsweek).

Putin je jutros sleteo u Peking, gde prisustvuje samitu „Pojas i put“, a sutra će se sastati sa kineskim liderom Si Đinpingom. Ovo je njegovo prvo veliko međunarodno putovanje od poečtka invazije na Ukrajunu ako se izuzme prošlogodišnja poseta Minsku.

Podsećamo, Međunarodni krivični sud (MKS) u Hagu izdao je 17. marta nalog za hapšenje Putina zbog ratnih zločina vezanih za „protivpravnu deportaciju i transfer dece“. Nalog za hapšenje je uveliko nadmašio Putinove planove da otputuje van Rusije, jer je izbegavao samite na visokom nivou u Južnoj Africi i Indiji poslednjih meseci.

Eksperti veruju da će izolovani Putin iskoristiti posetu Pekingu kao priliku da se „sastane sa drugim liderima istomišljenicima“.

Tereza ​​Felon, osnivač i direktorica Centra za rusko-evropske azijske studije (CREAS) u Briselu, rekla je za Newsweek: „Nalog MKS ograničava Putinovo putovanje, ali je uspeo da se sastane sa Kim Džong Unom u Vladivostoku. Ovo je signaliziralo da Putin ima druge opcije, ali hajde da se suočimo sa tim, poseta lideru ‘Kraljevstva pustinjaka’ takođe pokazuje koliko je Putin izolovan“.

Ona ocenjuje da Putinova izolacija uvećava njegov komplikovan odnos sa Si Đinpingom, a takođe i njegovu zavisnost.

Putina je na aerodromu u Pekingu na crvenom tepihu dočekao ministar trgovine Vang Ventao.

Kineske društvene mreže bile su fiksirane na Putinov put u Peking jer Rusija ostaje glavni saveznik Kine. Haštag „Predsednik Putin stiže u Peking“ pregledan je više od 220 miliona puta na Veibou i bio je trend broj jedan.

Termin za pretragu „Predsednik Putin stiže u Peking“ bio je trend broj jedan na popularnom kineskom pretraživaču Baidu.

Čak i pre sletanja u Peking, Putin je počeo da hvali Sija u intervjuu za China Media Group u Moskvi.

„Predsednik Si Đinping je drugačija osoba. On je čvrst, miran, pragmatičan i pouzdan partner“, rekao je Putin u intervjuu. „Rusija visoko ceni predloge Kine za okončanje ukrajinske krize“.

U utorak je Putinov komentar o stavu Kine o Ukrajini pokrenuo trend društvenih medija na Veibo-u sa heštegom: „Putin je rekao hvala Kini što je razmišljala o tome kako da okonča rat u Ukrajini“. Kineski korisnici društvenih mreža pozitivno su ocenili Putinove primedbe.

Si se poslednji put sastao sa Putinom u Moskvi u martu kada su obojica objavili „novi plan kinesko-ruskog sveobuhvatnog strateškog partnerstva“ ne iznoseći mnogo detalja o tome šta novi plan podrazumeva.

Peking je prestao da pominje „partnerstvo bez ograničenja“ sa Moskvom otkako je počeo rat u Ukrajini, što je komplikovalo bilateralne odnose.

Nil Tomas, saradnik za kinesku politiku u Centru za kinesku analizu Azijskog instituta za politiku društva, veruje da Peking postavlja „diplomatske i ekonomske uslove odnosa“ sa Rusijom.

„Putinovo prisustvo na forumu Pojas i put ilustruje njegovu blisku usklađenost sa Sijem po pitanju negovanja međunarodnog poretka koji daje prioritet razvoju nad demokratijom i podržava interese autoritarnih vlada.

Ali Putinova invazija na Ukrajinu, izolacija ruske ekonomije od Zapada, dovela je do toga da Rusiju daleko više zavisi od Kine, koja je sve više u stanju da odredi diplomatske i ekonomske uslove bilateralnih odnosa“, rekao je Tomas za Newsweek.

Felon je dodala da je Si „vezan lisicama za Putinove loše odluke“.

„Si Đinping je vezan lisicama za Putinove loše izbore i rat u Ukrajini. Ovo je uticalo na reputaciju Sija, posebno u Evropi, ali Si nastavlja da produbljuje svoje partnerstvo sa Putinom.

Putin postaje sve zavisniji od Kine u prodaji ruske energije i robe dvostruke namene, ali to dolazi po visokim cenama jer Peking pregovara o većem pristupu Arktiku i naprednoj tehnologiji koju je Kremlj ranije uskratio“, kaže Felon.

Ističe da postoji približavanje stava Rusije i Kine o izraelsko-palestinskom sukobu.

„Ipak, na njihovim pozicijama prema Izraelu nema dnevne svetlosti“, dodaje Felon.

Sa Putinom na njegovoj strani, Si će verovatno poslati poruku SAD i Zapadu o novom globalnom poretku koji preferiraju Kina i Rusija.

„Sijeva poruka svetu je da je Kina šampion globalnog juga i da isporučuje ono što zemlje u razvoju zapravo žele, za razliku od Zapada koji navodno govori drugim zemljama šta je najbolje i kako treba da vode svoje vlade“, rekao je Nil Tomas, saradnik u Centru za analizu Kine pri Institutu za politiku društva Azije.

U međuvremenu, Sijev prepoznatljiv infrastrukturni program, Inicijativa Pojas i put, menja fokus.

„Kina pomera fokus sa velikih građevinskih projekata na manje rizične projekte koji često pomažu u širenju kineske tehnologije“, rekao je Tomas.

Posmatrači će pažljivo pratiti izjave sa sutrašnjeg sastanka Sija i Putina ne bi li uvideli osećaj zavisnosti Kremlja od Pekinga.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari