Izraelsko stanovništvo saoseća sa palestinskim civilima: Počasni konzul Srbije o četvorodnevnom primirju u Gazi 1

Sporazum postignut Između Izraela i Hamasa o četvorodnevnom humanitarnom primirju u Gazi i oslobađanju talaca koje je oteo Hamas iz Izraela u zamenu za palestinske zarobljenike, prva je dobra vest posle 48 dana rata, kaže za N1 počasni konzul Srbije u Izraelu Aleksandar Nikolić. On ističe da postoje nade da će se ovo primirje produžiti ali da će, po svemu sudeći, ratna dejstva biti obnovljena.

Nikolić ističe da mema nikakve sumnje da četvorodnevno primirje nosi veliki podstrek.

„Govorimo o 50 kidnapovanih talaca, među kojima je i 30 dece, 8 majki, i 12 starijih žena, a sa druge strane se govori o 150 + 150 osuđenih palestinskih zatvorenika, za koje se zna da nisu počinili ubistva, nego su osuđeni za druge akte terorizma“, objašnjava on.

Prema njegovim rečima, za sve vreme koje su taoci proveli u zarobljeništvu čak ni predstavnici Međunarodnog crvenog krsta nisu mogli da ih posete.

„Među njima je najmlađa beba od šest meseci. Ovo je zaista ohrabrujuća vest sa očekivanjima da takvih zatišja bude što više, a naravno tokom zatišja ići će i konvoji za Gazu koji će donositi, ne samo životne namirnice i potrepštine za medicinske centre, nego i gorivo koje je neophodno za civilno stanovništvo u pojasu Gaze koje takođe pati“, rekao je Nikolić.

„Nakon razmene u zarobljeništvu će ostati još 10 dece“

Kada je u pitanju razmena izraelskih talaca i palestinskih zarobljenika, on ističe da je procedura poznata iz ranijih slučajeva.

„Predviđeno je da se dan po puštanju kidnapovanih talaca, oslobode zatvorenici iz izraelskih zatvora. Nema nikakve sumnje da je ovo rezultat katarsko-egipatskog posredovanja. Nažalost, na spisku kidnapovanih i nakon toga će ostati još 10-oro dece mlađe od 16 godina“, navodi on.

Nikolić se i osvrnuo na jučerašnje oslobađanje majke sa četvoro dece koja je državljanka Srbije, ističući da je to rezultat saradnje između, pre svega, naše diplomatsko-konzularne mreže u Kairu i donekle u Tel Avivu.

„Nema sumnje da je tu velika uloga i UN. Svi žalimo što se to nije desilo ranije i što nije oslobođen i suprug naše državljanke i otac dece. Nadamo se da će do toga doći, ali stvar komplikuje to što je on državljanin palestinske uprave. Samo strani državljani su u mogućnosti da napuste Gaziu preko Rafe putem Egipta, dok lokalnom palestinskom stanovništvu to nije omogućeno“, rekao je on.

Istakao je da je Srbija bila od početka sukoba dobro organizovana i da je blagovremeno reagovala, brže nego druge bogatije zemlje.

Na pitanje šta će na njega ostaviti najači utisak tokom ovog rata, on navodi spiskove koji su rađeni prema eksplicitnim prioritetima.

„Na njima su, pre svega, bili ljudi sa malom decom i bebama, kako bi se omogućila njihova evakuacija. Ono što je možda najteže, što će ostaviti trag celog života, jesu obilasci poharanih kibuca, pre svega kibuc Beeri. Scene su zaista izuzetno teške“, rekao je on.

„Prva i najteža žrtva Hamasa je palestinko lokalno stanovništvo u pojasu Gaze“

„Prva i najteža žrtva Hamasa je palestinko lokalno stanovništvo u pojasu Gaze. Kada govorimo iz ugla izraelskog gledanja, ni na koji način ne može da se povuče paralela između Hamasa i Palestinaca“, navodi on.

Dodaje i da najveći deo izraelskog stanovništa sa punim empatijama gleda na civilne patnje palestinskog stanovništva u pojasu Gaze.

„Bojim se, sa druge strane, da je Izrale jasan u svoja tri proklamovana ratna cilja – da Hamas posle ovog rata ne bude više suveren u pojasu Gaze, da prestanu pretpostavke za vojno delovanja na Izrael iz pojasa Gaze i oslobađanje svih kidnapovanih talaca“, ističe počasni konzul Srbije dodajući da će, po svemu sudeći, ratna dejstva biti obnovljena i da ćemo ponovo biti svedoci još jednom periodu ratnih dejstava.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari