Javnost ne zna kako će srpske vlasti sprečiti ulazak Kosova u Intepol 1Foto: EPA WALLACE WOON

Zvaničnici Srbije i dalje tvrde da Kosovo neće postati članica Međunarodne organizacije kriminalističke policije, Interpol, na zasedanju Generalne skupštine ove organizacije koja će biti održana od 18. do 21. novembra u Ujedinjenim Arapskim Emiratima…

…ali ne objavljuju javnosti kako će to sprečiti i koliko košta lobiranje u zemljama koje će na eventualnom glasanju biti protiv prijema Kosova.

Oko dve nedelje pred Generalnu skupštinu situacija je takva da se zna da je pitanje prijema Kosova na dnevnom redu. Ali da li će tako i ostati, odnosno da li će doći do glasanja za prijem ili će ova tačka dnevnog reda biti skinuta nije poznato jer je to deo taktike srpskih predstavnika koji ne žele da otkrivaju svoje poteze.

Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić za Danas kaže da nema šansi da Kosovo uđe u Interpol, jer, kako kaže nema dovoljno glasova iako mu pomažu neke zapadne i islamske zemlje.

Na pitanje da li činjenica da je članstvo Kosova na dnevnom redu znači da će se o tome glasati, on odgovara da može da se glasa da se ta tačka skine s dnevnog reda, za šta je potrebna polovična većina ili da se ne izglasa kada dođe na red glasanje jer tu potrebno dve trećine glasova, a Kosovo nema toliku podršku. Upitan šta će biti od te dve mogućnosti, Dačić kaže da je to stvar taktike i da ne može da otkriva sve karte.

S obzirom na to da je Vlada Kosova izdvojila 1,2 miliona evra za lobiranje za ulazak u Interpol, pitali smo Dačića koliko Srbiju košta lobiranje protiv toga. On kaže da je to deo svakodnevnih aktivnosti i ništa van toga.

Svake godine u ovo doba pred zasedanje Skupštine Interpola, vlast i u Prištini i u Beogradu podiže temu učlanjenja Kosova u Intepol vrlo visoko. U Srbiji se po prvi put otišlo tako daleko da je predsednik države izneo podatak da bi ulaskom Kosova u ovu organizaciju na Interpolovim poternicama biti 5.000 Srba, učesnika sukoba iz ’99. godine.

– Ti ljudi neće znati da li mogu ili ne mogu da izađu iz naše zemlje. To će da stvara tenzije na dnevnom nivou, dodatne sukobe na Balkanu i ne znam kome je to potrebno – rekao je predsednik Aleksandar Vučić. Iz ministarstava unutrašnjih poslova, čija je ovo nadležnost, ali i pravde, javnosti se ukazuje da bi to bio presedan sa dalekosežnim posledicama.

Krajem prošle nedelje iz Prištine je stigla vest da je zamenik premijera Kosova Fatmir LJimaj izjavio u intervjuu za RTV Dukađini da je skeptičan po pitanju članstva Kosova u Interpolu.

– Skeptičan sam. Radimo na tome, ali to nije lako. Potreban nam je veliki broj glasova. To zavisi od lobiranja naših partnera, ali postoji i lobiranje protiv članstva Kosova – rekao je LJimaj.

Za sada, vezu između Kosova i Interpola ostvaruje misija UN-a na Kosovu, UNMIK, kojoj inače kosovske institucije oklevaju da se obrate zbog velikih kašnjenja povratnih informacija i birokratije. Teškoće u komuniciranju i postojeća birokratija otežava Kosovu borbu protiv kriminala, terorizma, trgovine ljudima, krijumčarenje migranata a jedini profiteri iz takve situacije su kriminalne grupe.

Podsetimo, kosovski premijer Ramuš Haradinaj je prošle godine u septembru zbog nepostojanja dovoljne međunarodne podrške povukao zahtev Kosova za članstvo u Interpolu, o kojem je trebalo da se razgovara na zasedanju u Kini. Godinu dana ranije, članstvo Kosova trebalo je da bude razmatrano na Generalnoj skupštini Interpola, ali je odloženo, zbog, kako je tada saopšteno, sprovođenja studije o učlanjenju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari