Još je jedna zemlja dozvolila eutanaziju 1Foto: Pixabay/k-e-k-u-l-é

Ekvador je u sredu dekriminalizirao eutanaziju, postavši druga latinoamerička zemlja koja je dopustila taj postupak, kao odgovor na tužbu koju je pokrenula neizlečivo bolesna pacijentkinja.

Ustavni sud je sa sedam glasova za i dva protiv otvorio vrata lekarima da pomognu neizlečivo bolesnoj pacijentima da umru i za to ne budu kažnjeni zatvorom, piše Hina, a prenosi zagrebački N1.

Kazna za ubistvo „ne može se primeniti na lekara koji sprovodi aktivan postupak eutanazije s ciljem očuvanja prava na dostojanstven život”, stoji u presudi suda.

Tužbu je pokrenula Paola Roldan, koja boluje od amiotrofične lateralne skleroze (ALS), progresivnog neurološkog stanja poznatog i kao Lu Gerigova bolest.

Ona je u tužbi osporila članak ekvadorskog krivičnog zakona koji je eutanaziju smatrao ubistvom za koje je predviđena kazna između 10 i 13 godina zatvora.

„Želim počivati u miru. Ono što doživljavam je bolno, usamljeno i okrutno”, rekla je Roldan, prikovana za krevet, na sudskom ročištu putem videoveze.

Nakon presude je poručila da je Ekvador postao „malo slobodniji i dostojanstveniji“.

„Borba za ljudska prava nikada nije popločan put”, rekla je.

Roldanin otac, koji potpuno podržava kćer, rekao je novinarima da ima pomešana osećanja o ishodu slučaja.

Postoji „zadovoljstvo što je Paola uspela da ostvari istorijski događaj“, rekao je.

Ali mu je „srce napola slomljeno jer bi ishod mogao biti smrt moje kćeri”.

Kolumbija je bila prva zemlja koja je dekriminalizirala eutanaziju, 1997. godine.

Zakonodavci u Urugvaju i Čileu trenutno raspravljaju o tom pitanju, dok Meksiko ima takozvani zakon o „dobroj smrti” koji dopušta pacijentu ili njegovoj porodici da odustane od održavanja života.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari