Još jedna ostavka u timu Rišija Sunaka: "Otišao" ministar za imigracije zbog zakona o Ruandi 1epa10494055 British Minister of State for Immigration Robert Jenrick arrives at 10 Downing Street for Cabinet briefing in London, Britain, 27 February 2023. Britain and the EU are close to deal on Brexit checks in Northern Ireland. The European Commission President is holding talks with British prime minister in Windsor to finalise the deal. EPA-EFE/ANDY RAIN

Vlada Rišija Sunaka, kako piše Gardijan, utonula u dublju krizu kada je ministar za imigraciju podneo ostavku nakon što je vlada objavila nacrt zakona kojim je predviđeno slanje tražilaca azila u Ruandu u jednom smeru.

Robert Dženrik je podnoseći ostavku da se „duboko neslaže sa političkim smerom vlade“ u pogledu migracije za koji smatra da ne ide dovoljno daleko.

Njegova ostavka pojačaće pritisak na premijera Sunaka, koga desno krilo njegove stranke poziva da bude još čvršći u borbi protiv ilegalne imigracije.

U pismu objavljenom na platformi X, poslanik iz Njuarka je rekao da je Sunakov predlog zakona „trijumf nade nad iskustvom“ i da će značiti da će ta politika ponovo biti osporena na sudovima.

Dženrikova ostavka usledila je samo nekoliko nedelja nakon što je bivša ministarka unutrašnjih poslova Suela Braverman smenjena optužujući Sunaka za „željeno razmišljanje“ kako bi „izbegao teške odluke“ o imigraciji.

Dženrik, koji je donedavno viđen kao Sunakov bliski politički saveznik, napisao je: „Nisam u mogućnosti da usvojim trenutno predloženo zakonodavstvo kroz parlament jer ne verujem da nam pruža najbolje moguće šanse za uspeh“.

„Predlog zakona ove vrste koji predlažete je trijumf nade nad iskustvom. Ulozi za zemlju su previsoki da ne bismo mogli da primenimo čvršću zaštitu koja je potrebna za okončanje vrtloga pravnih izazova koji rizikuju da parališu šemu i negiraju nameravano odvraćanje“, rekao je on.

Predlog zakona o vanrednim situacijama daće ministrima ovlašćenje da ignorišu neke presude koje dolaze iz Strazbura, a da pritom ne napuštaju ili „neprimenjuju“ Evropsku konvenciju o ljudskim pravima u celini.

Kritičari konzervativne desnice rekli su da takav potez otvara mogućnost da će pojedinačni pravni izazovi ipak moći da zaustave poletanje aviona za Ruandu.

Sunak je zahvalio Dženriku na njegovim naporima, ali je rekao da je njegova ostavka „razočaravajuća“, te da se boji da je „zasnovana na fundamentalnom nerazumevanju situacije“.

On je rekao da je zakon „najteži zakon koji je ikada predložila vlada Ujedinjenog Kraljevstva“, ali bi potpuno ignorisanje sudova značilo da se Ruanda povuče iz šeme.

„Ne bi imalo smisla donositi zakon koji bi nas ostavio bez rešenja kuda da pošaljemo ljude“.

Potvrda Dženrikove ostavke stigla je ranije u sredu uveče kada je Džejms Kleverli, ministar unutrašnjih poslova Britanije, predstavio zakon poslanicima zajedno sa Sunakom, ali bez Dženrika.

Predlog zakona o Ruandi (azil i imigracija) o kome mora da glasa parlament, daje ministrima ovlašćenja da zanemare delove Zakona o ljudskim pravima. Kleverli je priznao da ne može da potvrdi da je zakon u skladu sa obavezama Britanije prema Evropskoj konvenciji o ljudskim pravima.

Sinoć je nekoliko poslanika Torijevaca navelo da su duboko nezadovoljni predlogom zakona. Izvor blizak bivšoj ministarki Sueli Braverman rekao je da je zakon „fatalno pogrešan“.

„To će biti zaglavljeno u sudovima mesecima i mesecima. I neće zaustaviti čamce. To je još jedna izdaja torijevskih birača i pristojne patriotske većine koja želi da se ovom ludilu okonča“, rekao je izvor.

Bivša ministarka unutrašnjih poslova Priti Patel zatražila je detalje o bilo kakvim procenama „da li je neprimenjivanje Zakona o ljudskim pravima i drugih zakona robusno i da li će izdržati pravne izazove“.

Sunak se, nakon što je predlog zakona objavljen, ali pre nego što je Dženrikova ostavka potvrđena, sastao sa članovima Komiteta 1922 i rekao poslanicima da se moraju „ujediniti ili umreti“ oko zakona.

On je takođe tvrdio da vlada Velike Britanije ne može da ide dalje i ne primenjuje EKLJP jer je vlada Ruande insistirala da ona mora ostati u okviru međunarodnih zakona, rekli su izvori.

U saopštenju vlade Ruande, Vinsent Biruta, ministar spoljnih poslova rekao je da „bez zakonitog ponašanja Ujedinjenog Kraljevstva, Ruanda ne bi mogla da nastavi sa Partnerstvom za migracije i ekonomski razvoj“.

Iz Dauning strita su razmatrane dve opcije u predlogu zakona.

Prva opcija je imala za cilj da ne primenjuje samo britanski Zakon o ljudskim pravima u zahtevima za azil. Međutim, to ne bi sprečilo izazove pojedinačnih migranata, rekli su izvori.

Druga, „puna“ opcija uklonila je pravo sudskog preispitivanja i uključila „bez obzira na klauzule“, koje bi omogućile ministrima da ignorišu EKLJP i druge međunarodne ugovore u oblasti azila.

Sunak je rekao: „Kroz ovaj novi značajan zakon o vanrednim situacijama, mi ćemo kontrolisati naše granice, odvratiti ljude od opasnih putovanja preko Kanala i okončati kontinuirane pravne izazove koji ispunjavaju naše sudove“.

Predlog zakona će danas biti predstavljen Parlamentu, a sledeće nedelje će se održati suštinska debata.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari