Kako sankcije deluju u Rusiji? 1Foto: EPA-EFE/EVGENY BIYATOV / KREMLIN POOL

Putin je naložio vladi da upumpa svež novac u privredu i da poveća plate i penzije. Šefica Centralne banke zbog sankcija poziva na nove poslovne modele. Gradonačelnik Moskve – u prestonici ugroženo 200.000 radnih mesta.

Predsednik Rusije Vladimir Putin pozvao je vladu da poveća primanja državnih službenika i penzionera, kao i socijalna davanja. Treba ih prilagoditi inflaciji, koja je 17,5 odsto, rekao je šef Kremlja na sastanku vlade održanom putem video linka.

Sve u svemu, ekonomska situacija se stabilizovala, rekao je Putin skoro dva meseca nakon početka rata koji vodi protiv Ukrajine.

Putin je takođe naložio vladi da pumpa svež novac u privredu kako bi podstakla potrošnju.

„Sada je izuzetno važno podržati domaću potražnju, sprečiti da se ona preterano smanjuje“, rekao je on.

Vlada za to može koristiti budžetska sredstva direktno ili ih koristiti kao kreditnu pomoć. Sredstva su dostupna jer je u prvom kvartalu godine ostvaren „rekordni suficit u budžetu“.

Sankcije Zapada Rusiji Putin vidi kao neuspeh. Zapad je očekivao da će „brzo debalansirati finansijsko-ekonomsku situaciju, izazvati paniku na tržištima i dovesti do kolapsa bankarskog sistema i uskih grla u preduzećima“, rekao je predsednik Rusije.

Ali „strategija ekonomskog blickriga je propala“. Tačnije, Rusija je „izdržala pritisak bez presedana“. Nacionalna valuta rublja je ojačala, u prvom kvartalu tekuće godine Rusija je ostvarila istorijski trgovinski suficit od 58 milijardi dolara (oko 54 milijarde evra).

Za SAD i njihove evropske saveznike, međutim, sankcije Rusiji su se pokazale kao bumerang, jer je u tim državama porasla inflacija, što je dovelo do pada životnog standarda, tvrdi Putin.

Šefica Centralne banke poziva na nove poslovne modele

Elvira Nabiulina, šefica centralne banke Rusije rekla je da ruska privreda ne može zauvek da živi od svojih finansijskih rezervi i da zbog sankcija mora da se ponovo pozicionira. Najavila je fazu strukturnih promena i traganje za novim poslovnim modelima.

Do sada su sankcije uglavnom imale uticaj na finansijsko tržište. Ali sada će sve više uticati i na ekonomiju“, upozorila je Nabiulina. Glavni problemi su ograničenja uvoza i otežana logistika u spoljnoj trgovini. Ograničenja izvoza će takođe verovatno imati sve veći uticaj.

Ona je takođe rekla da je planirani pravni koraci protiv blokade ruskih zlatnih i deviznih rezervi koju je uveo Zapad, rekla je Nabiulina. Stranim sankcijama su zamrznule oko 300 od oko 640 milijardi dolara zlatnih i deviznih rezervi Rusije.

Moskvi preti gubitak 200.000 radnih mesta

Gradonačelnik Moskve Sergej Sobjanin strahuje da će u ruskoj prestonici biti izgubljeno 200.000 radnih mesta. Razlog je prestanak poslovanja stranih kompanija.

Kako bi ublažile posledice nezaposlenosti, vlasti su prošle nedelje odobrile program pomoći vredan 38 miliona evra. Program je prvenstveno usmeren na zaposlene u stranim kompanijama „koji su privremeno obustavili svoje aktivnosti ili su odlučili da napuste Rusiju“, objasnio je Sobjanin. Program je između ostalog, namenjen finansiranju prekvalifikacija.

Izvor: DW


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari