Kina kritikuje novu odbrambenu strategiju Japana 1Foto: EPA-EFE/JEROME FAVRE

Peking je izrazio nezadovoljstvo današnjom odlukom Japana da zbog, kako smatra, pretnji iz susedne Kine i Severne Koreje, revizijom odbrambene politike poveća ofanzivni kapacitet, udvostruči vojni budžet sa oko jedan na dva odsto BDP-a, ujedini vojnu komandu i poveća domet raketa.

Flotila brodova kineske Ratne mornarice – razarači „Lasa“ i „Kaifeng“ i brod za njihovo snabdevanje, ove nedelje je prošla kroz moreuz Osumi u blizini Japana i juče stigla u zapadni Pacifik, a pridružio im se i jedan izvidjački brod.

Japansko Ministarstvo odbrane saopštilo je da su kinesku flotilu pratili japanski brodovi i avioni.

List Komunističke partije Global Tajms (Times) danas je objavio da su stručnjaci izjavili da je misija kineskih brodova simbolično izvedena „usred militarističkih poteza Japana“ da se pokaže „sposobnost Narodne oslobodilačke armije u zaštiti nacionalnog suvereniteta, teritorijalnog integriteta i razvojnih interesa Kine“.

Kina rutinski šalje ratne brodove kroz moreuz između japanskih ostrva, iako se oštro protivi prisustvu stranih vojnih brodova u Tajvanskom moreuzu.

Suočavajući se sa izazovima Severne Koreje, Kine i Rusije japanska vlada je danas odobrila revidiranu odbrambenu doktrinu koja za naredne godine predvidja plan za uvodjenje sposobnosti za preventivne napade i nabavku krstraćeh raketa.

U toj strategiji Kina je nazvana „najvećim strateškim izazovom“ za nastojanje Japana da osigura svoj i medjunarodni mir, sigurnost i stabilnost.

Od Drugog svetskog rata Japan je davao prioritet ekonomskom rastu, a odbrana je bila laka, oslonjena na američke trupe stacionirane u Japanu na osnovu bilateralnog sporazuma.

Međutim, stručnjaci kažu da su sve veći uticaj Kine, ruska invazija na Ukrajinu i strah od vanrednog stanja na Tajvanu naveli Japance da podrže povećanje sposobnost vojske i rashoda za nju.

Kina takođe pominje grupu malih, nenaseljenih ostrva u Istočnom kineskom moru pod kontrolom Japana i redovno izaziva ogorčenost zbog brutalne japanske okupacije većeg dela Kine pre više od 75 godina.

Japan planira da potroši pet hiljada milijardi jena (37 milijardi dolara) za raspoređivanje inostranih odbrambenih raketa 2026. godine, uključujući američke, a japanska kompanija „Micubiši“ razvija vodjeni projektil vodič zemlja-more.

Portparol kineskog Ministarstva spoljnih poslova Vang Venbin ponovio je tvrdnju da Japan „zanemaruje činjenice, odstupa od svoje posvećenosti odnosima i zajedničkim shvatanjima s Kinom i neosnovano je diskredituje“.

„Intenzivno propagiranje takozvane ‘kineske pretnje’ da bi se našao izgovor za jačanje vojske Japana, osuđeno je na propast“, ​​rekao je Vang novinarima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari