filipini obalska stražaFoto: EPA-EFE/FRANCIS R. MALASIG

Brodovi kineske obalske straže napali su filipinski brod za snabdevanje – vodenim topovima – blizu spornog spruda u Južnom kineskom moru, nanevši povrede članovima posade i veliku štetu brodu, saopštili su danas filipinski zvaničnici.

SAD i Japan su smesta izrazili podršku Filipinima kao i negodovanje zbog „agresije kineskih snaga“ na taj sprud koji je tokom prošle godine bio poprište brojnih konfrontacija između kineske i filipinske mornarice.

Na sprudu koji se nalazi u Južnom kineskom moru je stacioniran mali kontingent filipinske mornarice i marinaca od 1999. godine, ali je okružen kineskom obalskom stražom i vojnim čamcima.

U saopštenju filipinske vlade navodi se da je njihov brod za snabdevanj,e koji je bio u pratnji dva čamca obalske straže, na putu da isporuči zalihe vojnicima na sprudu bio blokiran od strane brodova kineske obalske straže a zatim napadnut vodenim topovima što je prouzrokovalo oštećenja na plovilu i ranjavanje članova posade.

Filipinski zvaničnici su oštro osudili taj čin nazvavši ga „nepromišljenim i opasnim“.

Dva patrolna broda filipinske obalske straže probila su se kroz kinesku blokadu kako bi pružili pomoć povređenim članovima filipinske posade i odvukli čamac za snabdevanje.

Jedan motorni čamac uspeo je da preveze novu grupu filipinskih mornara i zaliha do filipinske ispostave na sprudu, uprkos pokušaju kineske obalske straže da i njih blokira postavljanjem plutajuće barijere u vodama, rekli su filipinski zvaničnici.

Portparol kineske obalske straže Gan Ju je rekao da su filipinski brodovi upali u kineske teritorijalne vode uprkos ponovljenim upozorenjima da to ne čine. „Kineska obalska straža sprovela je zakonitu akciju, presretanja i proterivanja stranih plovila na razuman i profesionalan način“.

Peking polaže pravo na Južno kinesko more u celosti, uprkos presudi međunarodne arbitraže iz 2016. godine koja je poništila njegove ekspanzivne zahteve.

Zvanični Vašington ne polaže prava na taj važni morski put kroz koji prolazi veliki deo svetske trgovine, ali su više puta ponovili svoj stav da su u obavezi da štite Filipine ukoliko njihove trupe, brodovi ili avioni budu napadnuti.

Osim Kine i Filipina, Vijetnam, Malezija, Tajvan i Brunej takođe polažu prava na Južno kinesko more.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari