Ahed TamimiFoto: EPA-EFE/SIMELA PANTZARTZI

Izraelska vojska navodno je uhapsila tokom racije na okupiranoj Zapadnoj obali 22-godišnju palestinsku aktivistkinju Ahed Tamimi.

„Ahed Tamimi, osumnjičena za podsticanje na nasilje i terorističke aktivnosti, uhapšena je u gradu Nabi Saleh“, rekao je portparol vojske i dodao da je ona prosleđena izraelskim bezbednosnim snagama na dalje ispitivanje.

Izraelski mediji navode da je Tamimi u jednom postu na Instagramu pozvala na ubistvo naseljenika na Zapadnoj obali.

Odgovarajući na pitanje zašto je Tamimi uhapšena, jedan izraelski bezbednosni izvor je sa agencijom AFP podelio njen navodni post na Instagramu.

„Čekamo vas u svim gradovima Zapadne obale od Hebrona do Dženina – poklaćemo vas i reći ćete da je ono što vam je Hitler uradio bila samo šala. Pićemo vašu krv i jesti vaše lobanje. Hajde, čekamo vas“, navodno je napisala na Instagramu.

Međutim, njena majka poriče da je ona napisala taj post.

„Postoje desetine onlajn profila na ime Ahed i sa njenom fotografijom, sa kojima ona nema nikakve veze“, tvrdi Nariman Tamimi.

Nariman Tamimi je agenciji Anadolija rekla da su izraelske snage pretražile kuću i konfiskovale mobilne telefone svih članova porodice.

Šta je sa ocem Ahed Tamimi?

Izraelske snage su uhapsile Ahedinog njenog oca Basema Tamimija tokom jedne racije prošle sedmice i, kako se navodi, još uvek nema nikakvih informacija o njemu.

Izraelske odbrambene snage (IDF) su pozdravile hapšenje Ahed Tamimi, objavivši njenu fotografiju na Fejsbuku uz pitanje: „gde joj je sada osmeh?“

Ministar za nacionalnu bezbednost Itamar Ben-Gvir je čestitao IDF-u na hapšenju.

„Sve pohvale IDF-u i ostatku snaga bezbednosti koji su uhapsili teroristu i ‘borca za ljudska prava’ Ahed Tamimi, koja je ranije osuđivana za napade na vojnike IDF i od izbijanja rata izražava saosećanje i podršku nacističkim ljudskim bićima na društvenim mrežama. Nulta tolerancija prema teroristima i pristalicama terorizma! Upravo tako!“, napisao je on na Fejsbuku.

Ahed Tamimi i članovi njene porodice su poznati aktivisti i gotovo čitavu deceniju predvode nenasilni otpor u Nabi Salehu.

Izraelske snage su više puta hapsile njenog oca, koji je ukupno proveo najmanje četiri godine u zatvoru.

Ahed Tamimi (rođena 31. januara 2001. u Nabi Salehu, Zapadna obala) je često postavljala video snimke i fotografije na kojima se vidi kako je napadala vojnike IDF u više incidenata.

Kada je imala svega 11 godina, palestinski predsednik Mahmud Abas ju je osudio zbog toga što je pokušala da interveniše prilikom hapšenja njene majke u avgustu 2012.

Kada je, iste godine, jedan izraelski vojnik uhapsio njenog starijeg brata, Tamimi je dospela u međunarodne medije, a snimak na kojem se vidi kako ona maše pesnicama dok se suprotstavlja tom vojniku je postao viralan na društvenim mrežama.

Tri godine kasnije, takođe je dospela u žižu javnosti kada je ujedala i udarala jednog maskiranog izraelskog vojnika koji je uhapsio njenog mlađeg brata.

U decembru 2017. je uhapšena zbog novih sukoba sa izraelskim snagama bezbednosti, uključujući jedan u kojem je udarila vojnika ispred svoje kuće, što je zabeleženo na video snimku koji je takođe postao viralan na društvenim mrežama.

Zbog toga je u martu 2018. je osuđena po četiri tačke optužnice i osuđena na osam meseci zatvora i osam meseci uslovno.

Reagujući na ove događaje i aludirajući na to što je Tamimi udarila vojnika, Jehonatan Gefen – poznat i kao Jonatan Gefen, istaknuti izraelski pisac, pesnik, tekstopisac, novinar, satiričar i dramaturg, inače nećak Moše Dajana, bivšeg izraelskog vojnog lidera i političara – je na svom Instagram profilu objavio pesmu koja se završava stihovima: „Ti, Ahed Tamimi, crvenokosa, kao David koji je udario Golijata, bićeš uvrštena među tebi slične, kao što su Jovanka Orleanka, Hana Seneš i Ana Frank“.

Osudivši ove stihove, tadašnji ministar odbrane Avigdor Liberman je zahtevao da popularni izraelski Vojni radio zabrani emitovanje Gefenovih dela, a ministarka kulture Miri Regev izjavila je da je Gefen „prešao crvenu liniju kao neko ko hoće da ponovo ispiše istoriju“.

Gefen je kasnije uputio izvinjenje onima koji su bili uvređeni poređenjima sa ličnostima Holokausta, ali nije uklonio pesmu sa svog Instagram profila.

Tamimi je već godinama uključena u proteste i političku agitaciju, izražavajući svoje protivljenje širenju izraelskih naselja i zatvaranju Palestinaca.

Ona tvrdi da će dokumentovani, organizovani protesti protiv izraelske okupacije dovesti do šireg priznanja palestinske borbe za autonomiju; njene viralne slike i video snimci izazvali su talas javnih reakcija u Izraelu i Palestini, kao i na međunarodnom nivou.

Mnogi Palestinci na Zapadnoj obali smatraju je nacionalnim herojem i nekom vrstom simbola palestinske borbe protiv izraelske represije na okupiranim teritorijama.

Zahvaljujući tome, postala je počasni član Palestinskog nacionalnog veća u maju 2018. godine.

S druge strane, kritičari tvrde da su njeni postupci „namešteni performansi“ čiji je cilj diskreditacija Izraela.

Ona i njena porodica su u Izraelu osuđeni kao „simpatizeri terorista“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari