"Jedan od najbogatijih članova vojne i policijske elite u Rusiji": Ko je Timur Ivanov, uhapšeni zamenik ministra odbrane Rusije? 1Foto: EPA-EFE/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE

Hapšenje zamenika Sergeja Šojhua, ruskog ministra odbrane, smatra se jednim od najistaknutijih slučajeva korupcije u vojsci otkako je Rusija napala Ukrajinu pre više od dve godine.

Nazvan „jedan od najbogatijih silovika“ (na ruskom znači istaknuti političar ili državni funkcioner koji je izgradio karijeru u vojsci, policiji ili bezbednosnim službama), 48-godišnji Timur Ivanov bio je predmet istraživanja ruskih medija o raskošnom načinu života, kao i njegove porodice, piše Moskovski tajms (The Moscow times).

Ivanov se takođe smatra bliskim saveznikom ministra odbrane Sergeja Šojgua, što je izazvalo debatu o mogućim čistkama unutar elite Kremlja.

Ko je Timur Ivanov?

Diplomac Moskovskog državnog univerziteta koji je radio u industriji nuklearne energije Rusije početkom 2000-ih, Ivanov je bio Šojguov zamenik i dok je bio guverner Moskovskog regiona 2012.

Nakon što je Šojgu imenovan za ministra odbrane krajem 2012, Ivanov je 2013. imenovan za generalnog direktora građevinske kompanije Oboronstroj Ministarstva odbrane.

Tri godine kasnije imenovan je za zamenika ministra odbrane.

Prema istraživačkom listu Dosije, Ivanov je stekao Šojguovu naklonost jer je navodno plaćao medijske publikacije koje jačaju njegov imidž u javnosti.

„Teško je naći zvaničnika koji je učinio više za Šojgua od Ivanova“, citira Gardijan neimenovanog bivšeg kolegu Ivanova nakon vesti o njegovom hapšenju, karakterišući prirodu njihove veze.

Forbes Rusija je 2018. svrstao Ivanova među najbogatije članove vojne i policijske elite u zemlji, procenjujući neto vrednost njegove porodice na 136,7 miliona rubalja (1,5 miliona dolara).

Ivanov je pod sankcijama SAD i EU od 2022. godine, kada je Rusija pokrenula invaziju na Ukrajinu.

EU je sankcionisala Ivanova kao najvišeg zvaničnika Ministarstva odbrane zaduženog za izgradnju vojnih objekata.

Ivanov je nadgledao izgradnju, stanovanje, upravljanje imovinom, hipoteke i nabavke za Oružane snage.

Kao deo svoje uloge, Ivanov je bio zaslužan za sprovođenje izgradnje Patriotskog parka Ministarstva odbrane, koji je otvoren 2016. kao i Glavne katedrale Oružanih snaga Rusije koja se nalazi na teritoriji parka, a koja je osveštana 2020.

Ivanov je bio povezan sa ruskom rekonstrukcijom ukrajinskog grada Mariupolja, koji su ruske snage zauzele nakon razorne višemesečne opsade.

Aktivisti kažu da su ogromne sume uložene u ukrajinsku ofanzivu dale zvaničnicima nove mogućnosti da se obogate kroz tajne poslove nabavke.

Nekoliko nezavisnih ruskih medija je navelo da su Ivanov i njegova porodica stekli ogromno bogatstvo uz pomoć mita na ugovorima koje je obezbedio u Ministarstvu.

U decembru 2022, istražni tim pokojnog opozicionara Alekseja Navaljnog rekao je da je dobio hiljade procurelih mejlova od Ivanovljeve supruge Svetlane Maniović, koji su pokazali raskošan način života koji je daleko iznad onoga što bi njegova zvanična plata mogla da pokrije.

Rekli su da je potrošila stotine hiljada evra na luksuzne automobile, nakit, odeću, zabave i iznajmljivanje vrhunskih nekretnina i jahti na jugu Francuske.

Neke od transakcija su navodno usmeravane preko trećih strana, uključujući ugovarače Ministarstva odbrane, navodi se, dodajući da se Ivanov razveo od svoje supruge kako bi joj omogućio da zaobiđe sankcije EU.

Tim Navaljnog i Dosije tvrdili su da je Ivanov profitirao od građevinskih projekata u Mariupolju.

Ivanovu preti kazna do 15 godina zatvora zbog primanja mita u velikim razmerama.

Nije odmah bilo jasno zašto bi organi za sprovođenje zakona ciljali na jednog od najviših zvaničnika koji su bliski povezani sa Šojguom, koji se i sam smatra bliskim Putinovim saveznikom.

„Ovo je ozbiljan udarac za Šojgua, posebno uoči Putinove inauguracije“ (7. maja), rekao je anonimni bivši službenik Ministarstva odbrane za nezavisni list Viorstka.

Okružni sud u Basmani u Moskvi saopštio je da istražitelji veruju da je Ivanov bio deo „kriminalne zavere“ uzimanja „mita u posebno velikim razmerama u vidu imovinskih usluga, tokom ugovaranja i podugovaranja poslova za Ministarstvo odbrane“.

Ivanov negira optužbe na svoj račun.

Na snimcima iz sudnice se vidi kako Ivanov, u vojnoj uniformi, stoji u staklenom kavezu na mesto optuženog i sluša kako mu sudija saopštava da će biti smešten u istražni zatvor do 23. jula.

I državni i nezavisni mediji izvestili su da je Ivanov bio na radaru ruskih policajaca najmanje od 2018.

U sredu je nezavisni istraživački vest IStories citirao dva anonimna izvora koji tvrde da je Ivanov takođe osumnjičen za državnu izdaju.

„Niko ga ne bi pritvorio zbog korupcije. Kremlj je znao za to odavno. Putin je dao odobrenje nakon što je bio ubeđen u Ivanovljevu navodnu državnu izdaju“, rekao je jedan izvor.

Portparol Kremlja Dmitrij Peskov pozvao je novinare da se oslanjaju samo na zvanične informacije dok je istraga u toku, nazivajući izveštaj IStories „spekulacijom“.

Peskov je rekao novinarima kasno u utorak da su i predsednik Vladimir Putin i Šojgu obavešteni o hapšenju Ivanova.

Analitičari kažu da su retka hapšenja visokih vladinih ličnosti obično rezultat političkih sukoba.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari