putin prigožinFoto: EPA-EFE/ALEKSEY NIKOLSKYI/SPUTNIK/KREMLIN POOL

Ruska vojna komanda suočila se sa oštrim kritikama zbog spore i neefikasne ofanzive na Ukrajinu. Posebno su se istakla dvojica Putinovih saveznika – čečenski lider Ramzan Kadirov i Jevgenij Prigožin, osnivač plaćeničke grupe Vagner.

Kako piše Index.hr, njih dvojica zvanično ne stoje iza bilo koje ruske vojne ili bezbednosne agencije, ali im je na neki način dozvoljeno da kritikuju vojne komandante i hvale stavove jedni drugih.

Rat Rusije u Ukrajini uništio je imidž njene vojske kao efikasne i dobro vođene mašine; od neuspeha da zauzme Kijev za tri dana, kako je obećano na ruskoj televiziji, do povlačenja sa velikih delova ukrajinske teritorije.

Novoimenovani komandant ruskih snaga u Ukrajini, general Sergej Surovikin, može samo da se pohvali uspešnim dizanjem u vazduh ukrajinskih elektrana.

„Treba ga naterati da krvlju opere svoju sramotu“

Činjenica da niko nije ućutkao javnu kritiku vojne strategije Kadirova i Prigožina ukazuje da ruski predsednik Vladimir Putin uzima u obzir njihova mišljenja.

Primer za to je sudbina generala Aleksandra Lapina, jednog od najviših ruskih komandanata u Ukrajini, koji je smenjen krajem oktobra.

Samo dva dana pre smene, Kadirov ga je nazvao „netalentovanim” i okrivio ga za nedavne poraze, uključujući i ukrajinsko ponovno osvajanje Limana.

Čečenski lider je na društvenim mrežama napisao da generalu Lapinu treba oduzeti čin i „poslati ga na prvu liniju ratišta“.

„Treba ga naterati da krvlju opere svoju sramotu“, prokomentarisao je on.

Jevgenij Prigožin se pridružio ovoj kritici i u jednom trenutku čak otišao toliko daleko da je pohvalio ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog kao „čvrstog, samouverenog, pragmatičnog i dopadljivog momka“.

Ko je Prigožin?

Jevgenij Prigožin je prvi put postao poznat pod nadimkom „Putinov kuvar“ jer je snabdevao hranom i pićem zvanične događaje u Kremlju.

Priča se da je Putina poznavao još devedesetih godina prošlog veka, kada je budući predsednik radio u kabinetu gradonačelnika i često posećivao njegov restoran, popularan među lokalnim zvaničnicima.

Do 2010-ih, nekoliko novinarskih istraga povezivalo ga je sa takozvanom Fabrikom trolova u Sankt Peterburgu, grupom za dezinformacije čija je uloga bila da diskredituje rusku političku opoziciju i prikaže Kremlj u pozitivnom svetlu, piše Bi-Bi-Si.

Prema istrazi koju je sproveo američki tužilac Robert Miler, Fabrika trolova je učestvovala u pokušajima Rusije da se umeša u američke predsedničke izbore 2016. godine.

Prigožin je negirao bilo kakvu povezanost sa grupom, ali je u ponedeljak otkrio: „Mi smo se mešali u američke izbore, mešamo se i nastavićemo da se mešamo“.

Dugi niz godina je takođe negirao bilo kakvu vezu sa kompanijom za regrutovanje plaćenika pod nazivom Vagner grupa. Vagner se prvi put pojavio na istoku Ukrajine 2014. godine, a njegovi borci su kasnije bili u Siriji i mnogim afričkim zemljama.

Međutim, nedavno je priznao da stoji iza Vagnera, koji se pokazao kao jedna od efikasnijih ruskih jedinica u ratu u Ukrajini.

Prigožin je takođe godinama bio u javnoj zavadi sa gubernatorom Sankt Peterburga Aleksandrom Beglovim i čak ga je optužio da pomaže ukrajinskoj vojsci.

Čečenski lider

Nekoliko Putinovih saveznika mu je tako lojalno kao čečenski lider Ramzan Kadirov, koga je ruski lider imenovao da upravlja autonomnom republikom 2007. godine.

Naime, devedesetih se Čečenija bezuspešno borila za nezavisnost, a pod vlašću Kadirova prestali su svi pokušaji čečenske nezavisnosti, a pogoršala se i situacija sa ljudskim pravima.

Bio je glasni pristalica ruske invazije na Ukrajinu od samog početka, šaljući tamo svoje trupe i tvrdeći da su one među najbolje obučenim, najhrabrijim i najbezobzirnijim ruskim okupacionim snagama.

Kadirov je čak obećao da će svoje sinove tinejdžere poslati na ratište.

Aktivisti za ljudska prava kažu da je značajan broj čečenskih vojnika regrutovan protiv svoje volje, nakon što je njihovim porodicama pretilo ucenama ili fizičkim nasiljem.

Zašto su ova dva čoveka važna?

Kadirov i Prigožin, koji nikada nisu smatrani saveznicima, u poslednje vreme zvuče usklađenije.

Čečenski lider je biznismena iz Sankt Peterburga nazvao „ratnikom od rođenja“, a njegove Vagnerove plaćenike „neustrašivim patriotama Rusije“.

Prigožin je uzvratio komplimentom na društvenim mrežama i napisao: „Ramzane, ti si prava vatra!“

Obojica kritikuju rusko vojno rukovodstvo, koje predstavljaju ministar odbrane Sergej Šojgu i njegov zamenik i načelnik Generalštaba general Valerij Gerasimov.

Vojni analitičari smatraju da pojedinačno ni čečenski lider ni šef Vagnera nemaju dovoljnu težinu.

Oni nisu baš popularni među zvaničnim političkim elitama i smatraju se autsajderima.

Ali ako bi udružili snage, mogli bi da izazovu ljude iz užeg kruga predsednika Putina.

Ruski politički analitičar Abas Galjamov smatra da se Kadirov i Prigožin ponašaju veoma neobično za zemlju u ratu.

On navodi da to ukazuje na atmosferu anarhije, gde se komandanti različitih vojnih jedinica bore jedni sa drugima umesto da se bore kao tim.

Stručnjaci Američkog instituta za proučavanje rata smatraju da u Putinovom najužem krugu postoje dve frakcije – one koje su za okončanje rata radi spasavanja imovine zamrznute zbog sankcija Zapada i one koje su za njegov nastavak.

Ova dva čoveka žele da se rat nastavi.

To je možda poruka koju ruski lider najviše želi da čuje, pa bi mogao da odluči da ih još više prigrli.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari