Lajčak: Podržaću mere za stopiranje Bregzita 1Foto: Aleksandar Levajković/FoNet

– Ministar spoljnih poslova Slovačke Miroslav Lajčak, čija je zemlja danas preuzela predsedavanje EU, rekao je da će podržati sve mere koje će doprineti preinačenju rezultata prošlonedeljnog referenduma o članstvu Ujedinjenog Kraljevstva u EU.

Govoreći na konferenciji za novinare, samo dan nakon što je državni sekretar SAD DŽon Keri izjavio da se rezultat o Bregzitu može opovrgnuti, Lajčak je izrazio nadu da UK može da ostane u okvirima Unije.

„Podržaću sve mere koje će pomoći da se preinači stav britanskog naroda, koji moramo da poštujemo, ali zbog kojeg i žalimo. Duboko žalim zbog toga – EU sa UK je bolja EU, ali je to u rukama britanskog naroda i političara“, rekao je šef slovačke diplomatije, piše Gardijan.

Slovačka je takođe istakla da će pokušati da u pregovorima ne dominiraju Francuska, Nemačka i Italija. Kako se navodi, sledeći neformalni samit će biti održan u septembru u Bratislavi.
Gardijan piše i da je poljski šef diplomatije Vitold Vaščikovski izrazio nadu da će se pronaći način da se Britanija zadrži u Uniji, ali se takav scenario čini dalekim, s obzirom na politički ambijent u UK i kolektivni stav lidera EU.

Bivši francuski predsednik Nikola Sarkozi, koji u anketama prednjači kao favorit za kandidata desnice za predsedničke izbore sledeće godine, rekao je da veruje u ostanak Britanije u EU. On je dodao da će predložiti održanje referenduma na nivou Evrope 2017, na kojem će biti uključena pitanja novih mera i pogranične kontrole. Sarkozi želi Šengen 2 u kojem će sloboda kretanja biti ograničena na unutrašnji krug zemalja koje mogu da obezbede svoje granice. Takva inicijativa neće biti popularna u ostalim delovima Evrope, ali će se uklapati u reforme kojima će težiti buduća britanska vlada.

Bivši nemački kancelar Helmut Kol takođe je apelovao na EU da ne vrši preveliki pritisak na UK, te da obezbedi zemlji dovoljno vremena da dobro osmisli svoj sledeći potez. Kol, koji je bio jedan od pokretačkih snaga evropskih integracija 1990-ih, rekao je da bi zatvaranje vrata Britaniji bila „ogromna greška“. Evropa treba da „predahne“ i napravi „jedan korak nazad pre nego što napravi dva napred“ brzinom koju mogu da isprate sve države-članice, rekao je u intervjuu za Bild čovek koji je nadzirao ujedinjenje Nemačke i uvođenje evra, preneo je Gardijan.

Umesto preduzimanja koraka ka daljoj centralizaciji i „mešanja ujedinjene Evrope sa standardizovanom Evropom“, Kol je naglasio da bi voleo da evropski lideri pokažu više poštovanja za nacionalne i regionalne razlike.

Međutim, šanse za preinačenje odluke Velike Britanije su male s obzirom na izjavu Tereze Mej, kandidatkinje za lidera konzervativaca i samim tim britanske vlade, da „Bregzit znači Bregzit“. Iako je uoči referenduma podržala opciju za ostanak u Uniji, Mejeva, koja je inače poznato lice u Briselu, naglasila je da neće biti izbegavanja rezultata glasanja, kao ni opštih izbora do 2020. Prema pisanju Gardijana, razbesnela je predsednika Evropske komisije Žan-Klod Junkera kada je rekla da će odbiti njegov zahtev da se odmah nakon imenovanja novog premijera aktivira član 50 ako pobedi u trci za lidera torijevaca. Ona je naglasila da to svakako neće učiniti do kraja godine.

Mejeva je takođe zainteresovala diplomate EU kada je rekla da će biti potrebno nekoliko godina da se postigne „inicijalni dogovor“, što je, prema oceni Gardijana, moguća aluzija na mogućnost uspostavljanja privremenog odnosa sa EU, koji je sličan onom s Norveškom, a u kojem bi Britanija imala pristup jedinstvenom tržištu i neki oblik slobode kretanja.

Britanska ministarka unutrašnjih poslova je naglasila da u pregovorima „mora da bude prioritet da se britanskim kompanijama omogući da trguju robom i uslugama s jedinstvenim tržištem“. Pojedini evropski zvaničnici su shvatili da ona zapravo pristup slobodnom tržištu smatra prioritetom.
EU je inače napravila nacrt budžeta za sledeću godinu, koji uključuje i doprinose Ujedinjenog Kraljevstva.

O popularnosti Mejeve kao kandidata za liderku Konzervativne stranke govori i činjenica da je ministar pravde Majkl Gav pod sve većim pritiskom da odustane od kandidature za prvog čoveka torijevaca. Prema pisanju Bi-Bi-Sija, ministri u aktuelnoj vladi pokušavaju da ga ubede da se povuče iz trke da bi stranka mogla da se „ujedini“ oko Mejeve.

Gav je izjavio da ako on bude bio izabran za lidera britanskih konzervativaca, do kraja ove godine neće pokretati pregovore o izlasku Ujedinjenog Kraljevstva iz Evropske unije. Gav je izjavio da je odlučan u nameri da Britaniju izvede iz EU, ali da neće tražiti raspisivanje prevremenih izbora ni veća ovlašćenja, piše AP, preneo je FoNet.

Petoro kandidata do utorka treba da pridobiju podršku među 329 poslanika iz torijevskih redova. Oni s najmanjom podrškom će ispasti iz trke dok ne ostane dvoje, za koje će onda glasati širi krug članova Konzervativne partije. Očekuje se da pobednik bude saopšten 9. septembra.

Izidžet premešta sedište?

London – Britanski loukoster Izidžet odlučio je da premesti sedište iz Velike Britanije, o čemu su započeti pregovori s nadležnim u EU. Iako konkretnih koraka još uvek nema, direktorka Izidžeta Kerolin Mekkol je rekla da je premeštanje sedišta kompanije neizbežno nakon izglasavanja Ujedinjenog Kraljevstva da napusti EU. Kako se navodi, već je bilo razgovora o preseljenju s drugim članicama EU.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari