Makron predložio G6 plus kao moguće rešenje 1

Kanada je centar okupljanja svetskih moćnika gde je juče počeo samit lidera G7. Očekivanja su da će ovo biti samit sa najviše trzavica i oštrih reči za razliku od prethodnih okupljanja. Jer i pred samo otvaranje, došlo je do sporenja francuskog i kanadskog lidera sa američkim kolegom oko ključne tačke dnevnog reda – trgovinskih carina.

Tramp, koji je stigao među poslednjima, a prvi i napušta skup jer leti za Singapur na samit sa severnokorejskim liderom Kim DŽong Unom, uveo je tarife na čelik i aluminijum za više zemalja što je dovelo do recipročnih mera trgovinskih partnera. Tramp je juče prisustvovao raspravi o ekonomskim i bezbednosnim pitanjima, ali će propustiti današnje teme dnevnog reda – rodnu ravnopravnost i klimatske promene. Tokom prošlogodišnjeg samita G7 u Italiji Tramp je, ocene su posmatrača, pokazao vrlo čudnu ćud: prvo se saglasio o svemu da bi kasnije objavio svoju odluku o povlačenju SAD iz Pariskog sporazuma o klimatskim promenama.

Dojučerašnju srdačnost, prijateljstvo i saradnju između predsednika SAD i francuskog šefa države Emanuela Makrona zamenili su verbalni udarci koji su nastavljeni i pred samit. Makron je u tvitu napisao da ako Tramp želi da bude izolovan, šest drugih država će potpisati sporazume ako bude potrebno jer „ovih šest država predstavljaju vrednosti, ekonomsko tržište koje ima težinu istorije iza sebe i koje su sada istinske međunarodne snage“.

Makron je čak pozvao druge članice G7 da se odupru Trampovoj „surovoj hegemoniji“. Pozvao je svoje kolege iz G7 da „ne razvodnjavaju zajedničku komunikaciju na kraju samita na uštrb zajedničkih vrednosti prosto samo da bi privoleli Trampa na potpis upozoravajući da je „G6 plus jedan“ mogući ishod.

Na ove opaske Tramp je odgovorio tvitom tvrdeći da vlade Makrona i kanadskog premijera DŽastina Trudoa koriste nepoštene trgovinske prakse na štetu američkih proizvođača.

Domaćin, kanadski premijer, pokušao je, kako navode komentatori, da „flertovanjem“, takozvanim pristupom „bromansa“ priđe Trampu, ali čini se da to nije urodilo plodom budući da su česte razmirice u poslednje vreme ne samo zbog trgovinskih tarifa već i zastoja pregovora u vezi sa Severnoameričkim sporazumom o slobodnoj trgovini (NAFTA). Trudo je Trampovo navođenje nacionalne bezbednosti kao razloga za uvođenje tarifa na čelik i aluminijum nazvao „smešnim“. Tramp je uzvratio navodeći da EU i Kanada godinama podižu trgovinske tarife i nemonetarne trgovinske barijere SAD. „Sklonite vi vaše tarife i barijere ili ćemo vam ih udvostručiti“, napisao je Tramp.

Čini se da britanska premijerka Tereza Mej, za razliku od Kanađana, zagovara pomirljiviji pristup ukazujući da želi da EU deluje uzdržano i proporcionalno. Na dnevnom redu ovogodišnjeg susreta G7 su ekonomski rast, rodna ravnopravnost, jačanje položaja žena, svetski mir i bezbednost, budućnost radnih mesta te klimatske promene i okeani.

Sastanak G7 podrazumeva i proteste. Ali, Kanada kao domaćin na vreme se potrudila da sve one koji negoduju drže podalje od skupa. Oko 400 demonstranata protestovalo je u četvrtak uveče u Kvebeku, paleći američku zastavu i zastavu G7. Oni negoduju zbog globalizacije, svetski integrisane slobodne trgovine, za koju pristalice kažu da donosi nova radna mesta, veće plate i niže cene, ali za protivnike – to prevashodno favorizuje bogate.

G7 koju čine Kanada, SAD, Britanija, Francuska, Italija, Japan i Nemačka održava se u odmaralištu La Malbaj, 150 kilometara severoistočno od Kvebeka. Ovo je redovno godišnje okupljanje lidera ove grupe koja predstavlja više od 60 odsto globalnog bogatstva.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari