Matis: “Olakšice” za Severnu Koreju tek nakon denuklearizacije 1Foto:EPA-EFE WALLACE WOON

Američki sekretar za odbranu DŽejms Matis izjavio je da će Severna Koreja dobiti “olakšice” tek nakon što preduzme “jasne i neopozive” korake da okonča svoj nuklearni program, dodavši da sledi “trnovit put” do susreta lidera dveju zemalja.

Matis je ovo izjavio nakon što je, u petak uveče, predsednik Sjedinjenih Država Donald Tramp najavio da će se ipak sastati sa severnokorejskim liderom Kim DŽong Unom 12. juna u Singapuru. Osam dana nakon što je otkazao ranije najavljeni sastanak, navodeći kao razlog za to “neprijateljski stav” Pjongjanga, Tramp je u Vašingtonu razgovarao sa Kimovom “desnom rukom”, posle čega je najavio da će do susreta ipak doći, dodavši da očekuje “veoma pozitivan rezultat”.

Predviđamo da će, u najboljem slučaju, put do pregovora biti trnovit. Nastavićemo da na Severnu Koreju primenjujemo sve rezolucije Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija. Severna Koreja će dobiti olakšice tek kada učini jasne i neopozive korake ka denuklearizaciji”, rekao je Matis tokom sastanka sa svojim južnokorejskim i japanskim kolegama na marginama Šangri-la dijaloga u Singapuru.

Japanski ministar odbrane Icunori Onodera rekao je da, iako rešenje severnokorejske nuklearne krize mora da bude diplomatsko, saradnja na polju odbrane SAD i njihovih azijskih saveznika treba da bude ključna stvar u dolasku do toga. “Japan, Južna Koreja i SAD se slažu da je neophodno nastaviti sa pritiskom na Severnu Koreju”, izjavio je Onodera nakon sastanka sa Matisom i južnokorejskim ministrom odbrane Song Jung-moom. Iako postoji dugotrajno savezništvo između SAD i Japana po pitanju bezbednosti, u Japanu vlada zabrinutost da bi Amerika mogla da odustane od dogovora o zaštiti japanskih gradova od severnokorejskog nuklearnog napada, zbog čega bi ta zemlja postala ranjiva. Severna Koreja je od 2006. sprovela šest nuklearnih testiranja, nakon čega je Pjongjang saopštio da to više neće činiti. U maju su u zemlju pozvani međunarodni novinari koji su svedočili uništavanju lokacije za nuklearno testiranje. Trampova administracija insistira na “denuklearizaciji” Severne Koreje, da bi joj za uzvrat bile ukinute ekonomske sankcije. Ali severnokorejska vlada smatra da je nuklearno naoružanje ključno za opstanak zemlje i do sada je odbijala unilateralno razoružavanje. Tramp je rekao da se nada da bi jedna od stvari koje bi mogle da budu postignute na sastanku sa Kimom dogovor o zvaničnom okončanju Korejskog rata, koji je zaključen primirjem, a ne i mirovnim sporazumom.

Bašar al-Asad najavio susret sa Kim DŽong Unom

Predsednik Sirije Bašar al-Asad izjavio je da planira da poseti Severnu Koreju i sretne se sa liderom te zemlje Kim DŽong Unom, javila je juče severnokorejska državna agencija KCNA. Prema navodima KCNA, Asad je to rekao 30. maja kada je primao akreditive severnokorejskog ambasadora u Siriji. “Posetiću Severnu Koreju i sastati se sa Kim DŽong Unom”, rekao je tada sirijski predsednik i dodao da je uveren da će Kim “postići konačnu pobedu i realizovati ponovno ujedinjenje dve Koreje”.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari