Mediji: Hrvatska na rubu evropskih vrednosti 1Zagreb Foto: www.wikipedia.org

Većina evropskih medija ignorisala je petogodišnjicu članstva Hrvatske u Evropskoj uniji, a austrijski dnevnik Standard, Hrvatsku opisuje kao “srednjoevropsku i balkansku zemlju“ koja sada ima ambicije da uvede evro i da uđe u šengensku zonu, i da sve vreme balansira na rubu evropskih vrednosti, prenosi portal index,hr.

 

Ističe se da je Hrvatska u EU prvenstveno htela da uđe da bi se distancirala od svojih istočnih i južnih suseda i da se s reformama prestalo čim je nestalo pritiska iz Brisela, prenosi hrvatski portal.

U pristupnim pregovorima Hrvatska se prikazivala liberalnijom i otvorenijom nego što jeste, što je nakon ulaska rezultiralo konzervativnom kontrareakcijom, konastazje list.

Sada se u Hrvatskoj agituje protiv srpske manjine i nameće se „ekstremno konzervativna slika porodice“. Kao primer toga, list navodi kampanju protiv Istanbulske konvencije.

Austrijski dnevnik navodi da se hrvatske evroposlanike ne smatra velikim pobornicima Evropske unije, već da zauzimaju jedinstveni nacionalistički stav, naročito kada je reč o svemu što ima veze s Bosnom i Hercegovinom.

List naglašava i da je granični spor sa Slovenijom i dalje otvoren i da će to predstavljati problem za hrvatski ulazak u šengensku zonu, kao i da Hrvatska sve vreme balansira na rubu evropskih vrednosti.

Dojče vele piše o „pet nevidljivih godina Hrvatske u Evropskoj uniji“ i ističe da Hrvatska „sa svojih četiri miliona stanovnika i skromnim ekonomskim pokazateljima unutar evropskog tržišta ni pre nije igrala neku značajniju ulogu, kao što to ne čini ni danas. A letovati na Jadranu, državljani EU su i pre toga mogli bez problema.“

„Ekonomski gledano, veći je deo negativnih efekata zbog slabe konkurentnosti hrvatske privrede na evropskom tržištu nadoknađen povlačenjem sredstava iz evropskih razvojnih fondova. A najveći doprinos zajedničkom tržištu i ekonomiji Hrvatska daje u vidu masovnog iseljavanja mladih i obrazovanih ljudi u zemlje Zapadne Evrope.

Tako je prvih pet hrvatskih godina unutar EU uglavnom šapatom prošlo – malo ko ih je doista primetio, bilo unutar zemlje, bilo u Briselu“, zaključuje Dojče vele.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari