Međunarodni krivični sud ispituje navode o o torturi i vansudskim ubistvima u Venecueli 1Foto: EPA-EFE/MIGUEL GUTIERREZ

Međunarodni krivični sud (MKS) otvara zvaničnu istragu o navodima o torturi i vansudskim ubistvima koja su počinile bezbednosne snage tokom predsedničkog mandata Nikolasa Madure. Ovo je prvi put da se jedna zemlja u Latinskoj Americi suočava sa sudskom istragom u vezi s mogućim zločinima protiv čovečnosti, piše Gardijan.

Otvaranje istrage je u sredu najavio glavni tužilac MKS Karim Kan na kraju trodnevne posete Karakasu.

Stojeći pored Madura, Kan je rekao da je svestan političih „linija razdora“ i „geopolitičkih podela“ koje postoje u Venecueli. On je, međutim, ukazao da je njegov posao da podupire principe legalnosti i vladavine prava, a ne da stiče poene.

„Sada od svih tražim da mojoj kancelariji daju prostor da radi svoj posao dok se krećemo u pravcu ove nove faze. Biću protiv svih napora da se politizuje nezavistan rad moje kancelarije“, rekao je.

Iako Kan nije naznačio opseg istrage MKS, ona je usledila nakon duge preliminarne istrage koja je počela u februaru 2018. koju je kasnije podržala Kanada i još pet latinskoameričkih vlada koje se protive Maduru, a čiji je fokus bio na navodima o upotrebi prekomerne sile, arbitrarnim hapšenjima i torturi koju su sprovodile snage bezbednosti tokom gušenja antivladinih protesta 2017. godine.

Grupe za zaštitu ljudskih prava i opozicija koja uživa podršku SAD odmah su počeli da slave zbog odluke MKS-a. Od svog osnivanja pre dvadeset godina, Sud se pretežno fokusirao na gnusne zločine počinjene u Africi.

„Ovo je prekretnica“, rekao je Hose Miguel Vivanko, direktor Hjuman rajts voča za Amerike. „Ne samo da to uliva nadu mnogim žrtvama Madurove vlade, već predstavlja i proveru stvarnosti u kojoj bi sam Maduro mogao da bude pozvan na odgovornost za zločine koji su počinile snage bezbednosti i drugi bez ikakve kazne u ime Bolivarske revolucije“.

Mogle bi da prođu godine pre nego što se predstave bilo kakve kriminalne optužbe u okviru istrage MKS-a.

Maduro je rekao da se ne slaže sa Kanovim kriterijumima za donošenje odluke o otvaranju istrage. On je, međutim, izrazio optimizam da će „pismo razumevanja“ na tri strane koje je potpisao sa tužiocem omogućiti venecuelanskim vlastima da sprovode sopstvene postupke u „potrazi za pravdom“, što je omogućeno u skladu s Rimskim statutom kojim je uspostavljen MKS.

„Garantujem da ćemo u ovoj novoj fazi ostaviti buku po strani i prionuti na posao da bismo zajedno otkrili istinu“, rekao je Maduro.

Madurova vlada je prošle godine takođe tražila od MKS-a da sprovede istragu o SAD koje nisu među 123 članice Suda, odnosno o njihovoj politici ekonomskih sankcija čiji je fokus na smeni Madura. Venecuela američke sankcije smatra ekvivalentom „nezakonitim prinudnim merama“ koje su nagovestile siromaštvo miliona Venecuelanaca.

Kanova prethodnica Fatu Bensuda je nagovestila da ima racionalnih osnova za zaključak da su u Venecueli počinjeni zločini protiv čovečnosti, što odražava prošlogodišnja otkrića Saveta UN za ljudska prava. Međutim, odluku o pokretanju istrage je ostavila svom nasledniku Kanu, britanskom advokatu koji je stupio na funkciju glavnog tužitelja MKS-a početkom ove godine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari