Ministar podneo ostavku zbog zapošljavanja ćerki 1Foto: EPA / YOAN VALAT

Zahvaljujući slučaju Fransoa Fijon&porodica francuski mediji su obavili velika istraživanja raširenosti prakse zapošljavanja članova porodice među francuskim poslanicima. I ispostavilo se da otprilike jedan od pet poslanika zapošljava srodnike kao svoje parlamentarne asistente.

Ali, što je dosta zgodan podatak u napetoj atmosferi kao što je ova pred francuske predsedničke izbore, pokazalo se da tu, u Francuskoj zakonitu, praksu mnogo više koriste poslanici stranaka na desnoj strani političkog spektra (Republikanci i Unija demokrata i nezavisnih) nego vladajućih socijalista. Tako srodnike kao parlamentarne pomoćnike, prema anketi Monda, zapošljava 25 odsto Republikanaca, 30 odsto poslanika UDI i samo 11,8 odsto poslanika Socijalističke partije. Ukupno je, prema podacima Monda, na 572 poslanika zaposleno 2039 pomoćnika.

I sad – ovo. Emisija „Quotidien“ utvrdila je, a kabinet ministra je potvrdio, da je ministar unutrašnjih poslova Bruno le Ru od 2009. do 2016, dok je bio poslanik ili čak šef poslaničke grupe socijalista u Narodnoj skupštini, kao parlamentarne asistente zapošljavao svoje dve kćeri. Po francuskom zakonu to je dopušteno, ali je pozor izazvala činjenica da je jedna od njih u trenutku sklapanja prvog ugovora sa ocem-poslanikom imala 15, a druga 16 godina. Ukupno su potpisale 14+10 ugovora i prihodovale 55.000 evra. Uz potvrdu da je zapošljavao kćeri, ministar je poslao i objašnjenje da su one za njega radile preko leta i školskog raspusta. Iako francuski zakon dopušta zaposlenje za vreme školskog raspusta posle navršene 14 godine, francuski premijer je, kako je objavljeno, pozvao svog ministra da mu ovaj slučaj podrobnije razjasni. Trenutak je škakljiv, a moralna pitanja se i te kako vrednuju na biračkom listiću.

 Le Ru je posle sastanka sa premijerom Bernarom Kaznevom i predsednikom Fransoa Olandom podneo ostavku, manje od 24 sata posle otkrivanja afere jer „ni po koju cenu ne želi da otežava rad vlade“ iako ostaje pri stavu da u zapošljavanju njegovih kćeri nema ničega ni nezakonitog ni nepriličnog. Na mesto ministra policije odmah je postavljen dosadašnji državni sekretar za spoljnu trgovinu Matijas Fekl, aktivni učesnik u podršci predsedničkom kandidatu levice Benoa Omonu. Time su socijalisti jednom ostavkom ubili dve muve: očitali su moralnu lekciju kandidatu desnog centra i desnice Fransoa Fijonu i pojačali podršku podeljene vlade Benoa Omonu.

Da podsetimo, Fijon se tereti da je fiktivno zapošljavao ženu. Francuski mediji su se, po izbijanju afere Fijon u kojoj su veoma aktivni, podrobno informisali o praksi u drugim zemljama i utvrdi su recimo da 150 od 650 poslanika u Velikoj Britaniji kao parlamentarne pomoćnike zapošljava srodnike, jedino ograničenje koje tamo postoji je da jedan poslanik ne može zaposliti više od jednog srodnika. U Nemačkoj poslanici za naknade svojim asistentima imaju na raspolaganju 20.780 evra mesečno, tvrde francuske analize, ali im je izričito zabranjeno da kao pomoćnike zapošljavaju „suprugu, supruga, aktuelnog ili bivšeg partnera“. U SAD je 1967. godine donet Antinepotistički zakon, koji je članovima Kongresa zabranio svako zapošljavanje srodnika, a aktuelni američki predsednik Donald Tramp je objavio da se taj zakon ne odnosi na predsednika i – zaposlio zeta.

Ono što je poslanicima u Nemačkoj izričito zabranjeno, među poslanicima u Francuskoj je najviše rašireno – zapošljavanje supružnika kao parlamentarnih asistenata. Od ukupnog broja poslanika, koji imaju srodnike za pomoćnike, u 59 odsto slučajeva se radi o supruzi. Suprug se kao parlamentarni pomoćnik zapošljava tako retko da bi se moglo reći – nikad. Posle supruga po broju slede deca, a samo jedan francuski poslanik je zaposlio jedno unuče.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari