Napadi u Siriji i Iraku pokazuju da Islamska država još postoji 1foto (BETAPHOTO AP Photo/Hogir Al Abdo)

Broj poginulih u borbama između kurdskih snaga koje imaju podršku Sjedinjenih Država i boraca Islamske države porastao je na najmanje 136 pošto su sukobi eskalirali nakon napada na zatvor na severoistoku Sirije.

 

Napad na zatvor u mestu Hasake, gde drže hiljade osumnjičenih ekstremista Islamske države, počeo je u noći između četvrtka i petka, a još nepotvrđen broj zatvorenika uspeo je da pobegne. Smatra se da se u zatvoru Gvajran nalazi oko 3.500 osumnjičenih članova ID, među kojima i vođe te grupe.

Napad je izazvao borbe koje su još u toku u okolini zatvora, a Sirijska opservatorija za ljudska prava (SOHR) iz Velike Britanije objavila je da je u sukobima poginulo najmanje sedam civila. Od početka napada, kurdske snage su ponovo uhvatile nekoliko stotina odbeglih džihadista, navodi se u saopštenju Opservatorije.

Seberen njuz, iračka novinska kuća povezana sa milicijama koje podržava Iran, navela je da su desetine odbeglih zatvorenika uhapšene u blizini sirijsko-iračke granice dok su pokušavali da pobegnu u Irak. Kurdske snage, kojima podršku pruža američka avijacija, opkolile su zatvor i trenutno se vode borbe za kontrolu nad okolnim kvartovima iz kojih su stanari pobegli.

Sirijska novinska agencija SANA javlja da su američki avioni bombradovali zgradu Univerziteta Eufrat i još nekoliko objekata u blizini zatvora u Hasaki u pokušajima hvatanja begunaca iz zatvora. Kako navodi ova agencija, zbog sukoba i bombardovanja u područjima u blizini zatvora, stotine ljudi su pobegle iz svojih domova i pokušavaju da stignu na sigurno.

Istovremeno sa napadom na zatvor u Siriji, što se smatra jednim od najsmelijih poteza ove terorističke grupe na Bliskom istoku od kada je njihov takozvani kalifat pao pre tri godine, borci Islamske države su u susednom Iraku, u provinciji Dijala, sproveli jedan od najsmrtonosnijih napada u toj zemlji u poslednjim mesecima, usmrtivši 11 pripadnika iračkih snaga bezbednosti.

Njujork tajms piše da su ova dva napada ukazala na činjenicu da je bezbednosna situacija veoma krhka na teritorijama kojima je nekada upravljala ID, kao i da džihadisti, iako veoma oslabljeni i dalje mogu da izazovu probleme za saveznike SAD. Kako navodi ovaj list, najnoviji napadi su skrenuli pažnju i na “nedovršen posao” prilikom vojnog poraza ID u Iraku i Siriji 2019, pošto sada desetine hiljada članova takozvanog kalifata, borce i njihove porodice, na neodređeno vreme u pritvoru drže Amerikom podržane milicije koje ih tu ne žele ali ne mogu ni da ih se reše.

Osim onih koji se nalaze u zatvorima, još više od 60.000 njih, većinom žena i dece, od pada samoproglašenog kalifata ID, nalaze se u kampovima za koje humanitarne organizacije kažu da su nehigijenski i da služe kao centri za regrutaciju džihadista.

Ovi zatvorenici potiču iz više desetina različitih država, od kojih većina odbija da ih primi nazad. Kurdski zvaničnici na severoistoku Sirije su već dugo upozoravali da nemaju dovoljno resursa da bezbedno drže toliko broj zatvorenika.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari