Navodi o torturi "nisu istiniti" 1

Navodi o torturi nad licima koji su zadržana su apsolutno neistiniti.

 Turska je pravna država, čak i u uslovima vanrednog stanja postupci lišenja slobode i zadržavanja vrše se pre svega u skladu sa nacionalnim i međunarodnim pravom u vezi sa ljudskim pravima. Osim toga, Turska je restrukturirala svoj Savet za ljudska prava, proširila mu je nadležnost i on nastavlja svoje delovanje kao Savet za ljudska prava i jednakost, saopštilo je tursko ministarstvo pravde. Ranije ove nedelje organizacija Amnesti internešenel objavila je da su osobe uhapšene posle neuspešnog državnog udara u Turskoj 15. jula u zatvorima podvrgnute mučenju.

„Organizacije koje iznose ove tvrdnje ne spominju terorističku organizaciju koja je izvela pokušaj državnog udara u Turskoj, niti njena nečovečna postupanja“, navodi ministarstvo čije je saopštenje prenela ambasada Turske u Bosni i Hercegovini. „Tužioci stalno nadziru centre za zadržavanje. Svi prostori u kojima borave lica lišena slobode uključujući centre za zadržavanje, uvek su otvoreni za posete kako nacionalnih institucija i organizacija, tako i nezavisnih posmatrača i međunarodnih organizacija počev od Evropskog komiteta za prevenciju torture, u skladu sa potpisanim međunarodnim sporazumima“, dodaje se u saopštenju.

Ministarstvo još navodi da Ankara sprovodi politiku „nulte tolerancije za torturu“, te da je „Turska je jedna od retkih zemalja u svetu koja je ukinula zastarevanje za krivično delo torture“. „Ukoliko se prilikom lekarskog pregleda ustanovi da je nad osumnjičenom osobom izvršeno krivično delo tortura … zakonska je dužnost o tome smesta obavestiti Republičko tužilaštvo, koje direktno pokreće istragu protiv relevantnih policijskih službenika“.

Turske vlasti juče su izdale naloge za hapšenje 47 bivših novinara i menadžera lista „Zeman“ koji je, navodno, bio usko povezan sa Fetulahom Gulenom, preneo je FoNet. Kako prenosi Anadolija, najmanje jedan novinar sa tog spiska, bivši kolumnista „Zemana“ Sahin Alpaj, već je uhapšen i nalazi se u pritvoru. Turska vlada je u martu preuzela kontrolu nad listom „Zeman“, u čije prostorije je ušla pošto je policija upotrebila silu i suzavac da bi rasterala više hiljada demonstranata koji su branili nezavisnost tih novina.

Pre nekoliko dana turske vlasti su izdale nalog za hapšenje 42 novinara iz više redakcija, a sa tog spiska do sada je privedeno njih 16.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari