Ništa od učešća na predsedničkim izborima 1Foto: EPA-EFE/ IAN LANGSDON

Dva dana pošto mu je određena zatvorska kazna zbog korupcije i trgovine uticajem, bivši francuski predsednik Nikola Sarkozi je rekao da će u Evropskom sudu za ljudska prava započeti borbu da skine ljagu sa svog imena ako mu žalba na presudu bude odbijena.

On je rekao da je kazna zatvora od tri godine (od kojih dve uslovno) koja mu je izrečena u ponedeljak u sudu u Parizu „apsolutno i šokantno nepravična“.

Govoreći za Figaro, Sarkozi protiv koga se vodi nekoliko istraga, a koji je uvek negirao sve optužbe, naglasio je da je „revoltiran, ali odlučan“.

„Dobio sam mnogo poruka podrške od ljudi u Francuskoj i iz inostranstva koji kažu da su zgroženi onim što se dešava. Znam da smo u dugoj borbi. Zgrožen sam presudom i slučaj će možda završiti u Evropskom sudu za ljudska prava. Bilo bi mi žao da nastojim da moja zemlja bude meta osude, ali sam to spreman da učinim jer je to cena demokratije“, rekao je Sarkozi.

Konzervativni političar koji se prethodno žalio da su sudije povele političku kampanju protiv njega u intervjuu njih nije neposredno napao, rekavši da bi to dodatno oštetilo „našu demokratiju“.

Sarkozi je, međutim, dodao da se „može postaviti pitanje o pristrasnosti izvesnih sudija“.

Sarkozi (66) i njegov advokat Tijeri Erzog (65) osuđeni su zbog pokušaja da podmite sudiju Žilbera Azibera (74), nudeći mu prestižnu funkciju u Monaku u zamenu za insajderske informacije u vezi sa jednom od istraga u koje je uključen bivši predsednik.

I Erzogu i Aziberu (74) je dodeljena trogodišnja zatvorska kazna, od kojih dve uslovno, i takođe su uložili žalbu na presudu.

Za odluku o žalbi će verovatno biti potrebne godine i biće održano još jedno suđenje, ali, Sarkozi ni u jednom slučaju neće otići u zatvor, već će moći da jednogodišnju kaznu odsluži u delimičnom kućnom pritvoru ili nošenjem nanogice.

Slučaj poznat kao afera „Bizmut“ zasnovan je na prisluškivanju telefona koje je koristio Sarkozi, a koji je sa Erzogom razgovarao pod lažnim imenom Pol Bizmut.

Pristalice bivšeg predsednika tvrde da se tajno snimani razgovor ne može koristiti kao dokaz na sudu.

„Ovde imamo slučaj korupcije bez presedana – nikakva svota nije prebačena u tuđe ruke, niko nije profitirao, nema žrtve i nema remećenja javnog reda. Osudili su me tako što su mi pripisali takozvanu nameru da počinim krivično delo“, rekao je Sarkozi koji je bio predsednik Francuske od 2007. do 2012.

„Podsećam vas, da bih bio osuđen u jednoj pravnoj državi, mora da postoji dokaz, a u ovom slučaju nema nijednog. Da smo u Putinovoj Rusiji, branitelji ljudskih prava već bi vikali da je ovo ozbiljno.“

Sarkozi će se 17. marta ponovo pojaviti pred sudom, a zastupaće ga Erzog. Reč je o slučaju zasnovanom na istrazi u vezi sa finansiranjem njegove neuspešne predsedničke kampanje 2012.

Partija desnog centra Republikanci, koja nastoji da nađe verodostojnog kandidata za predsedničke izbore koji će biti održani sledeće godine, nadala se da će Sarkozi biti u ponedeljak oslobođen optužbi, čime bi se otvorila vrata za njegovo učestvovanje u predsedničkoj trci, piše Gardijan.

Bivši francuski predsednik je, međutim, rekao za Figaro da okreće list kada je reč o „aktivnoj politici“, navodno više iz ličnih razloga nego zbog istraga i sudskih procesa.

„Oslobođen optužbi ili ne, to za mene u političkom smislu ne menja ništa. Kada sam rekao da ću okrenuti list, to nije značilo da čekam na presudu, promišljanja na ličnom nivou koja su vezana za mene i moju porodicu su dovela do toga da se povučem“, rekao je Sarkozi.

„Ne bih se vratio čak ni da su presudili da nisam kriv, što je moje pravo. Rekao sam da neću biti kandidat na predsedničkim izborima i držim se toga“, rekao je Sarkozi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari