Ogromna razlika u broju poginulih izraelske vojske u Gazi: Ko laže - vojska ili mediji? 1Foto: EPA-EFE/MOHAMMED SABER

Od početka izraelskog rata u Pojasu Gaze, koji je ušao u treći mjesec, primjetne su kontradikcije između zvaničnog narativa okupacije i informacija medija o toku bitaka i njihovim ishodima. Ovo je doseglo vrhunac tokom proteklih dana, izazivajući reakcije na društvenim mrežama.

Izraelska okupatorska vojska redovno deli videoisječke svojih vojnika kako bi dokumentovala „napredak na terenu“ tokom kopnene operacije u Gazi, te ističe snimke koji pokazuju kako njene snage vrše invaziju na Pojas Gaze, napadaju objekte i naselja, pa čak i bolnice, prenosi Al Džazira.

Međutim, s druge strane, retko objavljuje precizne i dokumentovane informacije o stvarnom broju ubijenih i povređenih u Pojasu Gaze, za šta analitičari tvrde da je ustaljena politika kako bi održala moral svojih pripadnika i sektora svog naroda koji je gleda i prati.

Uprkos strogoj vojnoj cenzuri, izraelski mediji s vremena na vreme plasiraju izveštaje o obimu gubitaka izraelske vojske, koji se razlikuju od zvaničnih saopštenja, uključujući i informacije koje je objavio list Yedioth Ahronoth prošle subote, tvrdeći da je od početka rata povređeno 5.000 izraelskih vojnika.

Više od 58 posto njih doživelo je teške povrede na području ruku i stopala, uključujući slučajeve koji zahtijevaju amputaciju, navodi list.

Pored toga, u nedelju je Haaretz objavio izveštaj o broju izraelskih žrtava, fokusirajući se na veliki jaz između broja povređenih vojnika prema izveštajima izraelske vojske i onih koji su evidentirani u kartonima bolnica, prema čijim podacima ih ima 4.593.

Stvar ide još dublje od onoga što mediji izveštavaju o stvarnom broju ljudskih gubitaka vojske, budući da je izraelska bolnica Soroka u Beershebi saopštila da je pružila lečenje za 2.034 vojnika i oficira od 7. oktobra.

Pored toga, otkrila je da je samo juče primila 40 izraelskih vojnika, od kojih je deset teško povređeno. To je navelo posmatrače da potvrde da je ukupan broj žrtava znatno veći, uzimajući u obzir da bolnica Soroka nije jedina koja prima ranjene izraelske vojnike.

Izraelska vojska je odgovorila na ove izjave, tvrdeći da je broj ranjenih vojnika od početka rata 1.593, od kojih je 255 u kritičnom stanju, te je objavila videozapise evakuacije nekoliko ranjenih vojnika u Gazi.

Više ne mogu kriti

Program Shabakat (11.12.2023.) pratio je neke komentare o značajnoj razlici između brojeva koje je objavila izraelska vojska i onoga što izveštavaju izraelski mediji, uključujući i izjavu Mahfouza koji je napisao: „Dobro je znati koliko lažu, problem je što im zapadni mediji veruju.“

„Ne mogu više prikriti veliki broj, posebno onih s invaliditetom. Bolnice nisu u stanju nositi se s ovim brojevima“, kazao je Younis Abu Jarad u svojoj objavi.

„Oni žele drugu vojsku koja će umesto njih voditi borbe, s obzirom da su njihovi vojnici trenutno povređeni i ranjeni. Zbog toga je Amerika odmah potrčala da odbrani entitet“, napisala je Yara sarkastično.

Takođe, Shabakat je pratio i objavu Izraelke Gal Moore, koja je izgledala kao komentar na objavljivanje podataka koji se razlikuju od službenih informacija. „Jeste li zadovoljni što se vaša objava širi po svim društvenim mrežama, naročito među neprijateljima i njihovim pristalicama? Samo da napomenem. Možda bi trebalo biti privatno“, kazala je Moore.

List Yedioth Ahronoth je kasnije izmenio broj povređenih na svojoj web-stranici s prvobitnih 5.000, objavljenih prošle subote, na 2.000, što su neki povezali s pritiskom vojne cenzure u Izraelu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari