Pacijenti sa obaveznim zdravstvenim osiguranjem u Nemačkoj ponovo bi mogli da plaćaju naknadu za lečenje u ordinacijama 1Ilustracija Foto: Pixabay/DarkoStojanovic

U borbi protiv sve većih troškova zdravstvene zaštite, ekonomski stručnjaci predlažu veće učešće obveznika zdravstvenog osiguranja i ponovno uvođenje naknade za zdravstvenu zaštitu, odnosno lečenje u ordinacijama opšte prakse, piše Fenix magazin.

Šef Odeljenja za zdravstvene kompetencije na Institutu za ekonomska istraživanja Rajniš-Vestfališen Lajbnic (RVI) Boris Augurski rekao je za Bild da je ukidanje naknade za zdravstvenu zaštitu u lekarskim ordinacijama bila greška.

– Umesto naknade za dosadašnju praksu od deset evra po poseti lekaru, bolje je, na primer, uzeti pet evra po poseti lekaru. Izuzetak bi trebalo da bude preuzimanje recepata, rekao je Augurski, prenosi Fenix magazin.

Stefan Gres, zdravstveni ekonomista iz Fulde, zalaže se za značajno povećanje praga za procenu doprinosa.

Trebalo bi da se postepeno povećava sa sadašnjih 62.100 evra godišnje na 90.600 evra godišnje.

– To znači da bi zdravstvene osiguravajuće kuće mogle da zarađuju oko deset milijardi evra više godišnje, rekao je Gres za Bild.

Ekonomista iz Frajburga Bernd Rafelhušen, s druge strane, poziva na zdravstvene beneficije nezavisno od plate.

– Ako želite da plaćate nižu naknadu, morate povećati mesečnu naknadu za zdravstvenu zaštitu. Kompanije zdravstvenog osiguranja moraju da uđu u pomoć ljudima koji ne zarađuju dovoljno, rekao je Bernd Rafelhušen.

Pacijenti sa obaveznim zdravstvenim osiguranjem u Nemačkoj su do kraja 2012. morali da plaćaju tromesečnu naknadu od deset evra za lečenje i lečenje zuba. Naknada je ukinuta 2013. godine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari