Plenkovićevoj vladi dosad nezabeležena većina 1Foto: Fonet-AP

Samo prvih sto dana, a onda se vraćamo u opoziciju, objasnio je Krešimir Beljak, lider Hrvatske seljačke stranke, svoju odluku da pet poslanika te stranke podrže šefa Hrvatske demokratske zajednice Andreja Plenkovića za mandatara nove hrvatske vlade.

HSS, tradicionalni koalicioni partner HDZ, na vanrednim parlamentarnim izborima održanim 11. septembra nastupila je u (još više iznenađujućoj) koaliciji sa Socijaldemokratskom partijom Zorana Milanovića. Beljak je izjavio da je sa Milanovićem razgovarao i da on odluku šefa HSS razume.

Ovaj obrt nije (sasvim) neočekivan, pa ipak je u hrvatskim medijima plasiran kao ogromno iznenađenje: pozitivno za HDZ, negativno za SDP i brutalno za Most nezavisnih lista. Tako su ovu sažetu odluku Beljaka ocenili komentatori Večernjeg lista.

Beljak je na čelu HSS odnedavno, a već se pokazao kao brutalan i više nego pragmatičan politički igrač. Koalicijom sa SDP-om, koji je bio viđen kao relativni pobednik parlamentarnih izbora, dobio je za svoju stranku pet umesto dosadašnjeg jednog poslaničkog mesta. Ova koalicija je bila predmet ciničnih komentara javnosti i nezadovoljstva dela članova HSS i pre nego što je objavljen neočekivano dobar izborni rezultat HDZ-a. Čiji šef Andrej Plenković je, uz rutinsko ponavljanje da pregovori o vladinoj koaliciji sa Mostom ostaju ključni, odaslao javnu ponudu HSS koji je HDZ-u, rekao je Plenković, „jedina naša rođakinja u političkom smislu, svi ostali su nam partneri“.

Odmah po okončanju izbora računalo se uveliko sa tim da će bar deo od pet poslanika HSS preći u tabor HDZ. Stvar je postala sasvim ozbiljna kad je pitanje Beljakove odgovornosti za ispadanje stranke iz vladine većine postavila evroparlamentarka Marijana Petir, inače desnica HSS. Da je njena suspenzija, zajedno sa još stotinak članova HSS, pretila da se preobrati u stranački debakl Beljaka, svedoči i njegov manevar pre dva dana. Kojim je, on očito veruje, sprečio i raspad poslaničkog kluba i stranke, ali i znatno umanjio izglede Petirove da mu stranku preuzme.

Najvećim gubitnikom ovog preokreta smatra se, međutim, Most nezavisnih lista. Priklanjanjem Beljaka HDZ-u ,13 poslaničkih ruku Mosta više nisu baš neophodni HDZ-u za većinu od neophodno potrebnih graničnih 76 mandata. Time će i pregovaračka težina mostovaca i izgledi njihovih sedam uslova gotovo dramatično pasti. Referirajući se na ovakve izglede, šef Mosta Božo Petrov je izjavio da ih Beljak neće zaustaviti, a njegov kolega Miroslav Šimić je precizirao: „Ako gospodin Beljak ovim svojim postupkom želi štititi određene interesne skupine i spriječiti da HDZ i Most otvore važna područja strukturnim reformama u pregovorima, optužujući nas za ucjene – ne samo da nije uspio nego se svrstava među neuspješne kočničare nužnih promjena.“

Inače, u toku su previranja i u Hrvatskoj narodnoj stranci, tradicionalnom koalicionom partneru SDP-a. Prema izveštajima hrvatskih medija, koje Anka Mrak-Taritaš nije potvrdila, u toku su razmatranja da i ta stranka da podršku Plenkoviću, poput ove Beljakove, a da HDZ zauzvrat podrži Mrak-Taritaš na izborima za gradonačelnika Zagreba! Veruje se da ovakvoj kombinaciji najznačajniju prepreku predstavlja Vesna Pusić, bivša šefica stranke i bivša hrvatska ministarka inostranih poslova. U koaliciji sa SDP-om, HNS je na izborima dobio čak devet mandata.

I na kraju, moglo bi se dogoditi da Andrej Plenković pred predsednicu Hrvatske Kolindu Grabar Kitarović izađe sa 62+5 (HSS) + 8 (stranke manjina) +2 (Bandić) +13(Most), odnosno najmanje 90 mandata! Ozbiljno se računa i na raspad poslaničkog kluba Živog zida… Dakle, Plenkovićeva buduća vlada mogla bi da raspolaže većinom kakvu nije imala nijedna vlada Hrvatske dosad.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari