Predsednik Tunisa produžio suspenziju parlamenta 1EPA-EFE/MOHAMED MESSARA

Predsednik Tunisa Kais Sajed odlučio je da “do daljeg” produži zamrzavanje rada parlamenta i odložio suspenziju imuniteta članova parlamenta, mesec dana nakon što je smenio premijera i dao sebi veća ovlašćenja u intervenciji koju su protivnici osudili kao puč.

U saopštenju predsedništva navodi se da je Sajed izdao dekret kojim se “do daljeg produžavaju vanredne mere zamrzavanja rada parlamenta i ukidanja imuniteta svim poslanicima”.

U saopštenju predsedništva najavljeno je i da će se Sajed u narednim danima obratiti naciji, ali nisu navedeni nikakvi detalji.

Aktivnosti parlamenta obustavljene su 25. jula i zamrzavanje je prvobitno trebalo da traje 30 dana, ali Sajed ima proširena ovlašćenja koja mu omogućavaju da izmeni tu odluku, što je i učinio.

On je prošlog meseca smenio premijera Išema Mešišija i najavio da će preuzeti vlast do imenovanja novog premijera, što je potez koji su opozicionari i analitičari označili kao državni udar, a aktivisti su ga nazvali “čistkom” u kojoj su protivnici, sudije i poslovni ljudi uhapšeni ili im je zabranjeno putovanje van zemlje.

Kako prenosi Al Džazira, mesec dana nakon Sajedove iznenadne intervencije, on još nije imenovao novog premijera niti je objavio plan razvoja koji zahtevaju zapadni saveznici i ključne figure u Tunisu, uključujući moćnu UGTT uniju.

Sajed tvrdi da je njegova intervencija bila neophodna da bi se zemlja spasila od kolapsa.

Tunis, koji je na Bliskom istoku i u severnoj Africi ocenjen kao retka demokratska priča o uspehu, zapao je u političku krizu nakon Sajedove intervencije.

Ipak, on uživa veliku podršku javnosti u Tunisu, zemlji u kojoj je posle višegodišnje zloupotrebe vlasti vlasti, korupcije, ekonomske krize i političke paralize situacija dodatno pogoršana smrtonosnim talasom epidemije kovida 19.

Sajedovi potezi su među nekim građanima Tunisa izazvali zabrinutost u vezi sudbine demokratskog sistema koji je zemlja usvojila posle revolucije 2011. godine, koja je pokrenula Arapsko proleće.

Vlasti su od tada više puta stavljale zvaničnike, uključujući i bivše ministre, u kućni pritvor i sprečavale političare i biznismene da napuste zemlju. Sajed je odneo ubedljivu pobedu na izborima 2019, obećavši da će se suprotstaviti korupciji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari