Profesor iz Dubrovnika: Srpski onlajn prostor glavni akter širenja dezinformacija o ratu u Ukrajini u regionu 1Foto: Pixabay/memyselfaneye

Broj aktera koji šire dezinformacije o ratu u Ukrajini je smanjen u odnosu na vreme pandemije, ali postoje koncentrisani i centralizovani klasteri dezinformacija, čiji su centri u Republici Srpskoj i Srbiji, ocenio je profesor Mato Brautović sa Univerziteta u Dubrovniku.

Cilj istraživanja bio je identifikacija ključnih izvora dezinformacija u vezi sa ratom u Ukrajini, od veb stranica i blogova, grupa na društvenim mrežama, kreatora mišljenja, teoretičara zavere, kao i medija, koji su važan deo ekosistema dezinformacija.

Listu najvećih aktera koji šire dezinformacije predvode pseudomediji (365srbija.com, Epoha, Vebherald.rs, Vebtribune.rs, Makportal.hr, Srbin.info, Logicno.com, Paraf.hr etc.) i mejnstrim mediji iz Srbije (Kurir.rs, IN4S, Republika.rs, Mondo, Novosti.rs, Alo.rs, B92 etc.), međutim, zastupljeni su i neki drugi mediji iz regiona (Novi list, haiat.ba, Net .hr itd.).

Oni koji najviše šire dezinformacije su uglavnom Facebook grupe i stranice povezane s teorijama zavera (Osviješteni građani, Krešimir Mišak-Na Rubu Znanosti, 100.000+Probuđenih, Istina.info.nova, Србија без ковид мера) ili sa srpskom ili ruskom mitologijom (Српско-руско братство – духовно и историјско, СВИ ЗА ВЛАДИМИРА ВЛАДИМИРОВИЧА ПУТИНА, Glas Rusije, МОЈА РЕПУБЛИКА СРПСКА, Оживимо српско село, вратимо се коренима, Ujedinjena Srbija, itd.)

„Atentat“ na Zelenskog jedna od ključnih propagandnih tehnika u ratu

Analiza sadržaja dezinformacija i narativa vezanih za rat u Ukrajini, koju je sprovela Adria Digital Media Observatorija, imala je za cilj da identifikuje česte propagandne tehnike i opšte taktike ubeđivanja koje koriste različiti izvori komunikacije kako bi promovisali određenu interpretaciju rata u Ukrajini.

Analiza je izvršena na dezinformacijama koje je prikupila mreža fekrčekera iz jugoistočne Evrope – SEE check, AFP, European Digital Media Observatori i na korpusu onlajn tekstova na hrvatskom jeziku, koji su automatski generirani u saradnji sa „TakeLab“ Fakulteta elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu.

Rezultati ove analize, kao i nalazi drugih sličnih studija (npr. EDMO), pokazuju da (dez)informacionim ratom protiv Ukrajine dominira nekoliko narativa, koji se sistematski promovišu kroz različite kanale komunikacije, od društvenih mreža do mejnstrima. mediji, koristeći dezinformacije, poluinformativne i manipulativne sadržaje i jezičke konstrukcije, prenosi N1.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari