"Govor mržnje i nacionalističke poruke": Koji su dometi protesta "za odbranu izborne volje građana" u Crnoj Gori? 1Foto: Printscreen/Vijesti.me

U gradovima širom Crne Gore preksinoć su održani protesti.

Auto-kolone, ili kako ih mnogi nazivaju auto-litije, trebalo je da predstave navodnu odbranu izborne volje građana, koja je „ugrožena“ zbog odsustva bivšeg Demokratskog fronta, odnosno sadašnje koalicije Za budućnost Crne Gore (ZBCG) iz buduće Vlade mandatara Milojka Spajića.

Prema nekim crnogorskim analitičarima, ovaj protest trebalo je da pomogne ZBCG da se „nasilno ugura u narednu Vladu“.

Viber grupa „Odbrana izborne volje“, čiji je administrator Nedeljko Peković, inače hapšen 2018. godine zbog krivičnog dela iznude, okupila je nešto više od 21.000 članova.

Oni su pozvivali građane da izađu na ulice i blokiraju saobraćaj, a čest motiv koji su koristili tokom, a i pre, blokada, bile su litije održane 30. avgusta 2020. godine.

Podsetimo, tada su građani, na čelu sa Srpskom pravoslavnom crkvom, izašli na ulice kako bi se suprotstavili Vladi i koaliciji oko DPS-a zbog donošenja Zakona o slobodi veroispovesti.

Taj događaj, čini se, bio je ključan za pad DPS-ove vlade na parlamentarnim izborima i dolazak „apostolske“ Vlade Zdravka Krivokapića.

Uz aludiranje na „odbranu izborne volje od 30. avgusta“, nedavni protesti bili su praćeni isključivo srpskim zastavama i pesmama, od kojih je najzvučnija bila „Veseli se srpski rode“.

Međutim, ako se uporede litije od pre tri godine i ovi najnoviji protesti, vidi se da je sada snaga, energija kao i odziv građana bio mnogo manji.

Aleksandar Saša Zeković, aktivista Građanske incijative „21. Maj“ kaže za Danas da ovi protesti uopšte nisu postigli svoj smisao.

„Kao ni ono čemu se organizator nadao, a to je da pokušaju da izvedu jedan značajni politički i društveni pritisak na one koji trenutno pregovaraju oko obrazovanja Vlade, primarno na mandatara a onda na sve ostale političke strukture“.

Zeković dodaje da nije reč samo o nedovoljnoj posećenosti, već da je u pitanju neadekvatan organizacioni ptistup protestima, te da se vidi da čak i brojne političke organizacije koje su nekada pripadale bivšem DF-u sada nisu imale odgovarajući i dovoljno odgovoran pristup i odnos prema tom zadatku kako je to bio slučaj u nekom ranijem periodu.

„Takođe bih rekao da sam termin „litije“ na neki način pokazuje kompromitaciju u odnosu na raniji period i rekao bih da se i politički troši u nekim situacijama koje su potpuno beskorisne“, kaže.

Komentarišući sam događaj i narod koji se okupio u auto-kolonama, Zeković kaže da, uz uvažavanje prava na slobodu okupljanja i izražavanja, ovde je na momente bilo elemenata govora mržnje ali i nacionalističkih poruka.

„Sa jedne strane, to nije dobra poruka za one partije koje čine bivši DF iz razloga što nikako i nikada neće napraviti otklon od nacionalističke strukture i prakse i pokazati da imaju novo, moderno, reformisano lice na koje može računati, ne samo demokratska Crna Gora i demokratski regiona, već pre svega naši Evropski partneri“.

On kaže da je u Crnoj Gori potpuno „smiješna“ politička situacija, koja negativno i nepovoljno utiče na razvoj daljih političkih prilika i procesa.

Zeković dodaje da je stalno pozivanje na avgust 2020. godine izlizana politička floskula.

Dodaje da postoji deo političkih struktura koje žele da se povežu na taj „važan“ datum.

"Govor mržnje i nacionalističke poruke": Koji su dometi protesta "za odbranu izborne volje građana" u Crnoj Gori? 2
Foto: Igor Šljivančanin

„Pre svega misle na podršku crkvene organizacije. U tome je, rekao bih, ključni problem. Kada se pozivaju na 30. avgust na nekin način imaju prvu asocijaciju na pokojnog Mitropolita Amfilohija i na taj način žele da disciplinuju ostatak političke scene da ne smiju na bilo koji način da odstupe od puta i prilika koje su se desile baš tog datuma“, primećuje Zeković.

Prema Zekovićevom mišljenju, najvažniji put kojim bi Crna Gora trebalo da ide je evropski.

„Bez evropske budućnosti cijenim da će Crna Gora imati ozbiljne političke, možda i bezbjednosne, probleme i mi trebamo vladu koja će građanima kazati da će koncept osnaživanja evropskih integracija biti, ne samo koncept pomirenja unutar nas u Crnoj Gori, nego da će to biti i koncept za spasenje građanske, demokratske i suverene Crne Gore“, kaže.

Sve, upravo suprotno tome, kaže Zeković, DF želi da predstavi.

Uporno, nastavlja, imaju poruku od koje nikako ne žele da se otklone a to je da se predstave u smislu da nisu marionete tuđih uticaja, najviše mislim na uticaj iz Rusije i Beograda i uticaj SPC.

On kaže da je koncept iz 2020. bio uspešan jer je uz njega snažno stala crkva koja nije krila da je na čelu pokreta, ali da u današnjem konceptu on nema tu važnost.

Razlozi su višestruki, kaže, pre svega u tome što su brojne strukture koje su tada bile deo tog procesa danas su deo sasvim drugih koncepata i žele da se distanciraju od nacionalističke agende kao i da se okrenu evropskoj budućnosti zemlje.

„Rekao bih da te strukture u odnosu na 2020. kada nisu imali iskustva sa učešćem u vladi, sa komunikacijom sa međunarodnim partnerima Crne Gore. Danas ga imaju. U međuvremenu dogodila se i invazija i okupacija Ukrajine od strane Rusije a dijelom je i taj koncept itekako indetitentski počivao na Rusiji, tako da brojne strukture koje su bile deo tog procesa danas ipak sebe ne žele da vide u onom smislu kako je to bilo tada. Zato mislim da taj koncept ne može ponovo da zaživi i ne može da ima moć koju je imao tada. Nije ovo prvi put, i ranije su postojali pokušaju auto-litija i masovnijeg okupljanja, ali nisu građani prihvatali tu priču, što se pokazalo i sinoć, đe se vidi da taj koncept doživljava svoj puni debakl“, zaključuje Zeković.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari