Đenero: Milanović daleko gori i opasniji od Franja Tuđmana 1Foto: Privatna arhiva

Zoran Milanović pokazuje da“apsolutno ne razumije načela na kojima funkcioniraju europska integracija i euroatlantske strukture. Ideja da je legitimno blokirati neku odluku NATO saveza, e da bi se ucjenom ostvario neki interes, posvađana je s temeljnom logikom multilateralnih organizacija”, ocenjuje za Danas Davor Đenero, hrvatski politički analitičar još jedan krajnje neprikladan i provokativan istup hrvatskog predsednika, koji je šokirao domaću i širu javnost.

Đenero ukazuje da politička kultura delovanja u međunarodnim integracijama nalaže da se “veto rabi samo u krajnjim slučajevima, a i unutar EU i NATO je uobičajeno da se tek iznimno jedna zemlja sama odlučuje blokirati neke odluke”.

Tako je Slovenija, podseća, kada je razmišljala o blokadi hrvatskog pristupanja NATO savezu 2009, pokušala da uspostavi saradnju s Grčkom, koja je blokirala makedonsko pristupanje Severnoatlantskom savezu, a kad joj taj savez nije uspeo, odlučila je da odustane od blokade.

“Slovenija je, osim toga, bila predmet podozrenja EU, zbog načina na koji je rješavala bilateralne probleme s Hrvatskom u toku njenog pristupanja EU, pa je zato njemačko-francuska parlamentarna inicijativa prije pristupanja Hrvatske Uniji inicirala izjavu Sabora o tome da, kad Hrvatska postane članicom Unije, Hrvatska neće, zbog bilateralnih, na primjer graničnih, pitanja blokirati pregovore država Zapadnog Balkana”.

Zoran Milanović neće biti opozvan od ovog saziva Sabora, jer nije moguće uspostaviti dvotrećinsku većinu za njegov opoziv

Vlada premijera Plenkovića, ističe naš sagovornik, tih se pravila striktno drži, za razliku od Milanovića, koji ih je bio spreman izigravati kao premijer (na primer, kad je protivno evropskim pravilima, 2015. blokirao granicu sa Srbijom, koja je i spoljna granica EU).

Na naše pitanje da li bi Sabor morao da pokrene inicijativu za smenu predsednika, Đenero kaže da Zoran Milanović neće biti opozvan od ovog saziva Sabora, jer nije moguće uspostaviti dvotrećinsku većinu za njegov opoziv.

Naš sagovornik smatra da je Milanovićevo ponašanje u međunarodnoj areni, a “pogotovo ono prema Bosni i Hercegovini, gde dvojicu besprizornih aktera, Dragana Čovića i Milorada Dodika potiče na provođenje centrifugalnih politika, štetno prije svega za Hrvatsku, a premijer Plenković i njegova vlada, zbog takvog djelovanja predsjednika, u neugodnoj su poziciji prema europskim i euroatlantskim partnerima”.

Otkad je Miloš Zeman zašutio, deluje kao jedini glasni evropski predsednik koji zastupa politike što pogoduju otvorenom evropskom i evroatlantskom neprijatelju, diktatoru Vladimiru Putinu

Bivši čelni čovek hrvatskog SDP-a, otkako je izabran za predsednika države, svojim izjavama i javnim istupim, kako se neretko ocenjuje, pokazuje snažan zaokret udesno. Da li se Milanović kvalifikuje kao pravi naslednik Franja Tuđmana, Đenero odgovara da je Milanović daleko gori i opasniji od Tuđmana, kad je reč o njegovim političkim vrednostima.

“Tuđman je načelno bio sklon Europskoj uniji, koju, doduše, nije razumio, a Milanović je otvoreni protivnik europskih vrijednosti i vrijednosti euroatlantske suradnje. Razlika u odnosu na Tuđmana je i u tome što je Tuđman kontrolirao izvršnu vlasti, a Milanović je može samo opstruirati”.

Odnos SDP-a, ali i nekih malih liberalno-demokratskih stranaka prema populističkom političkom djelovanju Zorana Milanovića jednostavno je žalostan, konstatuje sagovornik Danasa.

Iako se ovaj, kaže, sistematski dodvorava biračima desne margine hrvatske političke arene, zagovara protivliberalne i protivdemokratske vrednosti, ovi akteri “reinterpretiraju” njegove izjave i poteze i tumače ih kao “kreativne” i “državnički mudre”, jer se suprotstavljaju predsjedniku HDZ-ove vlade.

“Pritom zanemariju to što trenutni predsednik HDZ-a vodi centrističku, evropejsku politiku, a što Milanović sve jasnije, otkad je Miloš Zeman zašutio, djeluje kao jedini glasni europski predsednik koji zastupa politike što pogoduju otvorenom europskom i euroatlantskom neprijatelju, diktatoru Vladimiru Putinu i njegovoj agresivnoj politici rastakanja europske integracije i euroatalntskih struktura”.

Podsetimo, Milanović je prekjuče kazao da Finska i Švedska ne mogu u NATO dok se ne promeni izborni zakon u BiH, koji ovaj slučaj vidi kao “istorijki srebrni metak” .

Kako je naveo, dok Amerikanci, Englezi, Nemci ako mogu i hoće ne nateraju Sarajlije i Bakira Izetbegovića čija politika se ne vodi iz Brisela nego odnekud drugde, da promene Izborni zakon odmah i ne daju Hrvatima temeljna prava, Sabor ne sme ratifikovati ničiji pristup u NATO.

“Bez ratifikacije prisutnog ugovora nema novih članica NATO-a. Koja je tu naša uloga? To ja vidim kao istorijski srebrni metak. E sad će za ovo čuti ljudi koji inače ne čuju. To će čuti američki predsednik ili sekretar. Da vidimo šta oni mogu napraviti za Hrvatsku. Ovog je dosta. Ovo bezobrazno ignorisanje i zanemarivanja jedne članice NATO-a i EU i guranje Hrvatske i svih procesa kao agresora. Neke razne kuhinje, projekti za građansku BiH. Može kada BiH uđe u EU. Mi sada imamo groznu situaciju.

Mi sad imamo situaciju da Finska može preko noći u NATO, a Bugarska i Rumunija ne mogu u Šengen. Albanija i Makedonija ne mogu početi pregovore, Kosovo nije priznato. Može, ali sad će se Hrvati naplatiti, sad ćete nas čuti”, rekao je Milanović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari