Đukanović: Na delu 'posrbljavanje' Crne Gore, Dodik ima podršku Vučića 1Foto: EPA-EFE/BORIS PEJOVIC

Logično je da je Rusija među balkanskim nacionalistima odabrala one velikosrpske, ocenio je u intervjuu za Federalnu televiziju Milo Đukanović, bivši predsednik Crne Gore.

„Putin je u svojoj novoj politici najavio istorijski revizionizam. Da na neki način obnovi hladni rat. Srbija to razume kao priliku za reviziju rezultata iz nedavne prošlosti u prethodnih 30 godina na Zapadnom Balkanu. Smatram da su geopolitički razlozi i refleksije tih razloga na politiku u regionu, doveli do bitnog pogoršanja sigurnosnih i političkih prilika“, ocenio je Đukanović.

Ističe da su se nacionalisti opet probudili, a da ideja ‘srpskog sveta’ nije ništa drugo do obnovljena ideja projekta ‘svi Srbi u jednoj državi’.

„Mi smo se možda ponadali da su nakon Dejtonskog sporazuma sahranjene ideje velikodržavnih nacionalizama. Nisu. Danas treba da svi ozbiljno preispitamo zašto nisu. Uprkos pojedinačnim presudama u Hagu, nije na pravi način izvedena presuda velikodržavnom nacionalizmu. U Srbiji se nije desila osuda velikodržavnog nacionalizma“, kazao je.

Putin pokušava da demonstrira snagu ‘ruskog medveda’, i to dodatno budi entuzijazam velikosrpskih nacionalista u regionu, smatra Đukanović.

„Nacionalisti žele promenu granica, stvaranje uvećanih država koje će biti nacionalno i verski homogene. U tom scenariju nema Bosne i Hercegovine, nema Crne Gore, nema nezavisnog Kosova, nema Severne Makedonije. I smatram da to uvek može završiti samo na jedan način – to uvek završava u ratu, zločinima i genocidima, i to je nešto od čega ćemo se, nadajmo se, sačuvati“, naveo je.

Kosovo

Naglasio je da se na Kosovu pokušao otvoriti ‘neki zamrznuti konflikt na Zapadnom Balkanu’.

„Jasno je čija je to politika. To je politika Rusije. Ideja tog terorističkog akta na Kosovu je bilo da izazove nerede, da dovede do nekog ograničenog sukoba, čije će finale biti povlačenje linije razgraničenja između severa i ostatka Kosova. Srbija je ovim konfliktom želela podelu Kosova.

To je osnovna ideja. Ali ono što bismo morali jeste da definišemo koja je politika stvorila atmosferu u kojoj se u finalu provodio u operativnoj izvedbi teroristički akt.

Smatram da je to bila politika međunarodne zajednice, zapadnih partnera, State Departmenta, politika popuštanja Srbiji, politika davanja koncesija Srbiji za bahaćenje u svojoj politici na Zapadnom Balkanu.

Zauzvrat se očekivalo da Srbija napravi otklon od Putina, što se nije dogodilo. Očekivalo se da Srbija prestane sa opstrukcijom međunarodnog priznanja Kosova. Ono što se dogodilo je da je Srbija te koncesije iskoristila. Umesto da vodi svoju unutrašnju politiku, Srbija je krenula da vodi politiku brige o Srbima u regionu. Ona tako ruši suverenost svojih suseda i pogoršava stabilnost regiona“, rekao je Đukanović.

Ono što se desilo na Kosovu je, kako je naveo, finalni izraz jedne pogrešne međunarodne politike, koja je potpisana od strane ovlašćenih predstavnika State Departmenta za Zapadni Balkan.

O Miloradu Dodiku

Na pitanje zašto je međunarodna zajednica popustljiva prema Aleksandru Vučiću, Đukanović je odgovorio da se Vučić pruža onoliko koliko mu je ostavljeno prostora.

„On nikada nije skrivao svoj ideološki profil. On je srpski nacionalista. Nije skrivao ni svoju bliskost s Putinom. Sve to bi bilo manje opasno, da to nije iz određenih kalkulantskih pobuda naišlo na odobravanje, pa i ohrabrivanje, i pravdanje pred međunarodnom zajednicom od strane međunarodnih zvaničnika.

Oni su kroz razne forme pokušavali da odobrovolje Vučića nudeći mu razne institucionalne forme dominacije u regionu“.

Upitan koliko je opasno to što radi Dodik u BiH i ima li podršku Vučića, odgovara: „Ne možemo nikako prevideti da je svemogući autor u ostvarivanju tih ciljeva Vučić. Nećete to nikada čuti od njega.

Ne očekujte da vam on kaže da stoji iza toga što radi Dodik u BiH. Ne treba smetnuti s uma, da je Dodik i bez Vučića, veoma blizak Moskvi. Moskva tu ima svoje interese. Smatram da je bilo kakvo zagovaranje secesije, ugrožavanje teritorijalnog integriteta i suvereniteta BiH tempirana bomba u temeljima mira i stabilnosti Zapadnog Balkana“.

Crna Gora

Naglasio je da je Crna Gora do 2020. ozbiljno prednjačila u odnosu na druge države Zapadnog Balkana. Ne samo zbog članstva u NATO-u nego i zbog ostvarenog napretka u procesu pregovora sa EU, i zbog poverenja koje je stekla u odnosu na važne međunarodne investitore.

„Crna Gora je izvesno najveći gubitnik procesa koji su se dogodili posle 30. avgusta. Tada se desilo tzv. oslobođenje Crne Gore, tako su to predstavljali predstavnici vlasti tokom ove tri godine. Trideset godina vlasti nije uobičajeno u evropskoj političkoj kulturi, tako smo to i razumeli. Ovo je vreme svekolikog propadanja, agonije Crne Gore. Svaka promena ne mora da bude promena na bolje“, naveo je Đukanović.

On ističe da je bilo potpuno jasno da se Rusija neće pomiriti sa svojim neuspehom u Crnog Gori.

„Rekao bih da je Rusija potisnula prosrpske i proruske partije u drugi plan, a u prvi je postavila Srpsku pravoslavnu crkvu. SPC je zloupotrebom verskih osećanja ljudi, njih mobilisala na odbranu navodno ugroženih svetinja u Crnoj Gori. Krenuli su višemesečni ulični protesti, koji nisu bili nimalo verski, i to je rezultiralo time da je Crna Gora izgubila svoj dotadašnji državno-politički kurs“, rekao je Đukanović.

Dodaje da oni koji se danas bave formiranjem vlade su dosada pokazali jednu apsolutnu konfuziju, to je malo prepakovana, ista ona većina od 30. avgusta 2020.

Upozorio je i da u novoj vladi Crne Gore neće biti Crnogoraca.

„Srbija je u Crnoj Gori uspela 30. avgusta 2020. i imate i dalje dvije vlade, koje su sve, samo ne Vlade Crne Gore. Tu nema elementarne brige o interesima Crne Gore. Druga vlada je isporučila i temeljni ugovor SPC, crnogorski identitet, istoriju… a sada pokušava kroz rezultate ispolitizovanog popisa da isporuči i crnogorsku budućnost, s jasnom idejom da se pokuša povećati statistički izraz srpske zajednice.

To treba da uradi aktuelna vlada koja je već u dobrom aranžmanu sa Beogradom. Crna Gora treba da postane prvi dodatni deo ‘srpskog sveta’. Neće ići lako s BiH. Dejtonska BiH je čedo međunarodne zajednice. Neće ići lako ni osvajanje severa Kosova“, ocenio je.

Popis stanovništva

„Ideolozi Velike Srbije žele da ‘posrbe’ Crnu Goru. U prvom planu je da se dokaže da je Crna Gora srpska država. Crnogorski nacionalni identitet je na udaru jer se time utire put za rušenje crnogorske nezavisnosti.

Uzdam se da će se u Crnoj Gori, ipak, probuditi jedan odlučan front otpora promeni karaktera države Crne Gore. Ona nema nikakvu šansu da opstane kao nacionalna država. Crna Gora se jedino brani svojim građanskim karakterom“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari