"Dodiku ostaje vekovni san o ujedinjenju svih Srba": Politička analitičarka iz Banjaluke Tanja Topić za Danas nakon sednice parlamenta RS 1Foto: Senad Gubelić

„Dodik je u retoričkom smislu u stalnoj secesiji. On će reći da se zalaže za poštovanje Ustava BiH, a zaključci sa učerašnje sednice Narodne skupštine RS su da je on „primoran“ na BiH, jer ako druge strane u BiH ne prihvate njegove ultimatume, njemu ostaje kao jedino rješenje „mirna disolucija“ i vjekovni san o ujedinjenju svih Srba“, kaže za Danas politička analitičarka iz BiH Tanja Topić, komentarišuću obraćanje predsednika Republike Srpske Milorada Dodika na posebnoj sednici Narodne Skupštine RS.

Dodik rekao je da je cilj svih pritisaka na Srpsku njeno obesmišljavanje, slabljenje i prisiljavanje da prihvati nametnute odluke.

On je poručio da neće odustati od odbrane Republike Srpske i srpskog naroda i da nikad neće žrtvovati interese Srpske zbog ličnog komoditeta.

"Dodiku ostaje vekovni san o ujedinjenju svih Srba": Politička analitičarka iz Banjaluke Tanja Topić za Danas nakon sednice parlamenta RS 2
Foto: Printskrin/N1.ba

Dodik je, takođe, izjavio da mu se preti hapšenjem, ali da će on i njegovo obezbeđenje pružiti otpor.

„Dodik se vratio na fabričke postavke“

Kako Topić kaže, juče je Milorad Dodik najavio da je opet onaj stari.

„Dakle, da se vraća k sebi na fabričke postavke. Time je razuvjerio sve one koji su naivno povjerovali da sarađuju sa Dodikom koji se promijenio. Bio je to onaj stari Dodik, ljutit, galamio je na međunarodne zvaničnike koji mu nisu po mjeri, opozicione lidere, dokazane i prokazane špijune koji se po Sarajevu sastaju sa „sumnjivim“ licima, prijetio, mrštio se na narodne poslanike koji se ružno smiju, razmetao se mrskim eurima“, ukazuje Topić.

Ona ukazuje da je Dodikovo obraćanje „nastavak i ustaljena mustra“ u njegvom ponašanju, posebno u odnosu na Kancelariju Visokog predstavnika u BiH Kristijana Šmita.

„Nema tu ništa novo. Ovo je dobro isprobani recept, najave borbe do samog kraja, koja se u međunarodnim krugovima vidi kao dosezanje „crvene linije“, navodi Topić.

Onda se, dodaje ona, održe sudbinske sednice Narodne skupštine RS, usvoje zaključci, koji nemaju pravnu snagu, postave ultimatumi i onda tokom vremena sve padne u zaborav.

„Podsjetiću, ovakvu situaciju imali smo 2007. godine u vrijeme mandata Miroslava Lajčaka koji je u to vrijeme bio Visoki predstavnik i koji je nametnuo izmjene Zakona o Savjetu ministara BiH, kako bi otklonio i već tada postojeće blokade u ovom tijelu. Tada je uspjelo političarima iz RS „natjerati“ Lajčaka da povuče te izmjene, jer su prijetili povlačenjem Srba iz svih institucija na nivou države. Jedinu razliku vidim sada u tome što Kristijan Šmit neće poći Lajčakovim stopama, a još manje će OHR pod pritiskom iz Republike Srpske zatvoriti svoje kancelarije“, uočava Topić.

„Srbija se uvek uključi u bitke koje vodi rukovodstvo RS“

Topić naglašava i da je bila čudna bila poruka koju je on pročitao građanima putem TV ekrana.

„Zanimljivo bi bilo da nam je rečeno ko šalje takve poruke i da li se ta razina poliitičkog delanja svodi na rijaliti“, kaže naša sagovornica.

Informaciju o navodnoj pretnji Dodiku prvi je pokrenuo Aleksandar Vulin, senator u entitetu i bivši šef BIA navodeći da je to „finalizacija zavere protiv Republike Srpske i Srbije“ i da “oni koji iza toga stoje hoće da kidnapuju predsednika Milorada Dodika i unište Srpsku”, te se nameće pitanje o ulozi Srbije u dešavanjima u BiH.

Kako Topić navodi, Srbija se uvek uključi u „ove bitke“ koje vodi političko rukovodstvo Republike Srpske sa međunarodnom zajednicom.

„Najprije smo dobili najavu saopštavanja sudbinskih vijesti koje treba čitati kao napade na nacionalne interese Srbije i Republike Srpske. Iako su prošla najavljena 48 sata nisam shvatila koje su to sudbinske vijesti. Potom smo iz Srbije, iz dobro obaviještenih obavještajnih izvora, saznali da će Milorad Dodik prvo biti kidnapovan, dan kasnije da će biti uhapšen“, objašnjava Danasova sagovornica.

Ona podeća da je u toku zasedanja NSRS pročitana opet SMS poruka u kojoj se patrijarh Porfirije pojavljuje u ulozi posrednika/medijatora između Šmita i Dodika.

„On je navodno trebalo da ispuni molbu iz OHR-a i dogovori sastanak Visokog predstavnika i Milorada Dodika“, kaže Topić i dodaje da pojedinci iz Srbije aktivno učestvuju u javnom diskursu, političkim dešavanjima i „nagoveštavaju defetistički i fatalan razvoj događaja“.

„Da bi sve to bilo upakovano u ponuđenu ruku spasa – Svesrpski Uskršnji sabor“, naglašava Topić.

„Mobilisanje građana ili projekcija istinskog straha“

Prema njenom mišljenju, moguće je da se hapšenje pominje s jedne strane iz marketinških razloga, s druge opet kao uokvirivanje sadašnjeg poteza u moguću opciju stvarnog hapšenja.

„Pretpostavlja se zbog postupka koji je u toku, a novi potezi znače činjenje krivičnog djela u produženju, s obzirom da se nalazi u sudskom postupku za istu stvar – nepoštivanje odluka Visokog predstavnika. Doista ne znam koliko je sve stvar fikcije, mobilisanja građana protiv „kolonijalne“ sile, skretanje pažnje sa stvari koje život znače ili projekcija istinskog straha“, ukazuje Danasova sagovornica.

„Šmit ima podršku – prisutan je u BiH“

Kancelarija Visokog predstavnika u BiH nije ugašena, kaže Topić, njen vek trajanja produžili su i produžavali „upravo ovi političari koji je omalovažavaju i traže da se iz zemlje „najuri“ Kristijan Šmit.

„On ima podršku Sjedinjenih Američkih Država, Velike Britanije, Njemačka je stala iza njega. Dakle, on nije slobodni strijelac niti turista, niti neko ko predvodi SS divizije kako bi okupirao Republiku Srpsku, što mu pojedini visokopozicionirani zvaničnici spočitavaju“, kaže Topić.

Kako dodaje, on je upozoravao domaće političare mesecima da usvoje izmene Izbornog zakona o integritetu izbornog procesa i na taj način vrati smisao izbornom procesu, koji je duboko kontaminiran i korumpiran.

„Jasno je rekao da u slučaju da to ne urade, on će isti nametnuti. Evropska unija je u međuvremenu tetošila domaće političare kako bi nas u reformskom zamahu uveli u pregovore sa EU. A domaći političari uslovili ovaj put zahtjevom za hitnim zatvaranjem OHR-a i protjerivanjem stranih sudija“, kaže Topić.

Ona ukazuje da su se sad svi „našli u začaranom krugu blokiranja EU puta“.

„Od impresivnih rezultata ostade nam – vraćanje Dodika na fabričke postavke, svaljivanje krivice na Šmita jer je blokirao evropski put, kojeg su domaći političari gazili sa figama u džepu, gledajući kako da se pridruže BRIKS-u, vapaji za gubitkom vremena u značajnom trenutku kad smo otvorili pregovore“, primećuje Topić.

Šmit je, ističe naša sagovornica, prisutan u BiH, u delu zemlje osporen, ponižavan, vređan, u drugom delu prihvaćen kao personifikacija međunarodne zainteresovanosti za BiH.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari