FBD nakon Usvajanja Rezolucije u UN o genocidu u Srebrenici: Naslednici antihaškog lobija pretnja su po bezbednost Zapadnog Balkana 1Foto: Forum za bezbednost i demokratiju

Forum za bezbednost i demokratiju izražava duboku zabinutost u pogledu recepcije i pedstojećih tumačenja Rezolucije GSUN kojom je 23. maja 2024. ustanovljen Međunarodni dan sećanja na genocid u Srebrenici i njihovog mogućeg uticaja na dalji tok i brzinu integracije Srbije u Evropsku uniju, čije su sve članice (osim Mađarske i Grčke) izglasavanje te Rezoluciju podržale, dok joj se Srbija žestoko protivila.

FBD jednako tako izražava zabinutost kako će recepcija i tumačenja te rezolucije uticati na političku stabilnost i međudržavne odnose na prostorima Zapadnog Balkana, a čije su donošenje podržale sve države ZB, osim Srbije.

FBD ukazuje da se nakon njenog usvajanja, već jasno naziru bezbednosni rizici, kako u uličnim protestima u Crnoj Gori tako i u opetovanoj najavi razdruživanja – cepanja Bosne i Hercegovine – što potencijalno može postati mnogo opasnija pretnja po bezbednost regiona Zapadnog Balkana nego ona nakon oružanog incidenta u Banjskoj 24. septembra 2023. godine.

FBD u kontekstu takvih prilika, u danu posle usvajanja Rezolucije GSUN o Srebrenici smatra da nije trenutak da 24. maj dan kada je pre tačno 20 godina osnovan u sadašnjem trenutku bilo kako obeleži – osim da podseti da je u svom prvom Saopštenju za javnost FBD nevosmisleno istakao opasnost delovanja tadašnjeg tzv. antihaškog lobija namernog da po svaku cenu zaustavi demokratske reforme koje su stidljivo i sa puno neizvesnosti započele nakon demokratskih promena 5. oktobra 2000. i kao glavnu pretnju evropskoj budućnosti tadašnje države (Srbije i Crne Gore).

FBD zato, dvadeset godina kasnije, u danu posle – Rezolucije GSUN kojom se 11. maj proglašava Međunarodnim danom sećanja na genocid u Srebrenici i osuđuju negiranje ratnih zločina i veličanja ratnih zločinaca – izražava ozbiljnu zabrinutost pred vidnim i glasnim nastojanjima današnjih ideoloških naslednika nekadašnjeg antihaškog lobija koji bi da, ne birajući sredstva, izglasavanje rezolucije o Srebrenici iskoriste za iste stare ciljeve i Srbiju usmere u pravcu nepopravljive konfrontacije za Zapadom, posebno EU, i pravcem ustoličenja sistema i vrednosti koji građanima Srbije ne bi garantovali ni bezbednost, ni ni demokratiju, ni slobodu.

FBD ističe da još uvek ima načina i vremena da se takvom toku stvari i tragičnoj situaciji izbegne, pod uslovom da za to postoji jasna nedvosmislena i javna politička volja vlasti i glavnih aktera na političkoj sceni Srbije, navodi se u saopštenju Foruma za bezbednost i demokratiju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari