Klix o slučaju dve studentkinje koje su veličale Mladića: Specijalne veze Republike Srpske i Srbije su doslovno nagradile zlo i mržnju 1Foto: Twitter/Mlada Vojvodina

Slučaj dve studentkinje koje su 11. jula studirale u Sarajevu i veličale genocid i ratnog zločinca Ratka Mladića privukao je regionalnu pažnju. Prvo zbog gnusnog čina negiranja genocida, a potom i zbog činjenice da su ih za to nagradili entitet Republika Srpska i država Srbija, piše sarajevski Klix.

Koliko god neko uložio energije u cilju zaštite istorijske istine i činjenica, kada institucije neke države nagrađuju zlo, s tim je se jako teško boriti.

Pre dve godine bivši visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Valentin Incko je izmenio Krivični zakon u delu koji se odnosi na zabranu negiranja genocida i veličanja ratnih zločinaca.

Statisički, genocid se možda manje negira, ali zakon još nije pokazao svoju snagu.

Nije jer Tužilaštvo BiH koje treba da ga sprovodi pravi se nemoćno i poručuje kako je teško procesuirati negiranje genocida ako iz tog negiranja nije proizašla direktna šteta.

Tako do danas, uprkos vidljivom negiranju genocida nismo videli nijedan slučaj da je neko kažnjen zbog veličanja ratnih zločina, a posebno zbog negiranja genocida.

Drugim rečima zakon je još uvek itekako pasivno slovo na papiru.

Ali kada predsednik RS-a Milorad Dodik ili neko drugi negira genocid, teško je po sistemu automatizma pronaći direktnu štetu, posebno materijalnu.

Međutim, mnogo opasnije je ono što proizilazi iz tog negiranja, a to je odgajanje čitavih generacija na priči da nije bilo genocida i da su ratni zločinci Ratko Mladić i Radovan Karadžić heroji.

I ako iza tih tvrdnji stoji prvi čovek politike RS-a već 15 ili više godina, isto toliko generacija je odraslo na priči i narativu negiranja genocida.

Zbog toga i ne čudi stav studentkinja Valentine Vujičić i Slađane Todić, koje su ohrabrene politikom na kojoj su odrasle negirale genocid baš 11. jula.

I umesto kritike takvih poteza na scenu su nastupile specijalne veze RS-a i Srbije.

Politika je vrlo vešto iskoristila negiranje genocida za dodatno produbljavanje mržnje.

Direktor Službe bezbednosti Srbije Aleksandar Vulin je ponudio stipendiju spomenutim studentkinjama za nastavak školovanja u Beogradu, a direktor preduzeća Sarajevo-gas iz Istočnog Sarajeva Nedeljko Elek im je ponudio finansiranje boravka u Srbiji.

Studentinje koje su studirale u Sarajevu i negirale genocid, uz veličanje Ratka Mladića su oberučke prihvatile ponudu te trenutno uživaju u svojih pet minuta slave na osnovu njegovanja mržnje.

Iako je širom Srbije, ali i entiteta RS jako mnogo studenata koji nikada neće biti u prilici da dobiju takvu vrstu stipendije, specijalne veze RS-a i Srbije su doslovno nagradili zlo, mržnju i nacionalnu netrpeljivost.

Poslali su poruku da je poželjno negirati genocid i veličati ratne zločince jer će to neka politika iskoristiti kao pogonsko gorivo.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari