Ko je Dario Kordić, haški osuđenik, koji je izjavio da se ne kaje zbog svojih postupaka? 1Foto: EPA PHOTO REUTERS POOL/JERRY LAMPEN/JFL

Dario Kordić, koji je osuđen pred Haškim tribunalom za učešće u napadu Hrvatskog vijeća obrane (HVO) na Ahmiće (BiH) koji se dogodio 16. aprila 1993. godine, dospeo je u žižu regionalne javnosti jer je izjavio da se ne kaje i da bi sve ponovio.

Snimak na kome u društvu nekoliko osoba govori: “Kada me je pitao (prijatelj) je li vrijedilo zatvora, je li vrijedilo rata, ja sam mu rekao: “Sve bih ponovio, ni sekunde ne bih zamijenio. Svaka je sekunda vrijedila””, dospeo je na društvenu mrežu Fejsbuk.

Zbog te izjave, koju su osudili brojni političari, organizacije i udruženja, protiv Kordića je podneta prijava Tužilaštvu BiH.

Koridć, ratni komandant HVO i potpredsednik Herceg-Bosne , osuđen je pred Haškim trubunalom 2001. na 25 godina zatvora jer je proglašen krivim za ubistva, nezakonito pritvaranje, neljudski tretman, napade na civile i progon, bezobzirno razaranje naselja i verskih objekata i druga krivična dela nad Muslimanima 1993-1994. godine.

Kordić je osuđen za zločine u Ahmićima gde je stradalo 116 osoba, među kojima 32 žene i 11 dece.

On se 6. oktobra 1997. dobrovoljno predao Tribunalu i 8. oktobra izjasnio se da nije kriv.

Iz zatvora u Gracu u Austriji pušten je sredinom 2014. godine pošto je izdržao dve trećine kazne.

Kordićeva izjava izazvala je žestoke reakcije.

Iz Udruženja žrtava i svedoka genocida zatražili od predsednice Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove Grasiele Santana da „iskoristi sve raspoložive mehanizme“ kako bi se zaštitile žrtve i kako bi „zaustavili kulminaciju negiranja i glorifikacije zločina i zločinaca“.

Delegacija EU u BiH je kao sramotnu osudila njegovu izjavu da se ne kaje zbog svojih postupaka tokom rata od 1992. do 1995. godine i ocenila da to „pokazuje užasan nedostatak stida i empatije prema svima koje su ubile snage koje je on predvodio tih godina“.

Visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH Kristijan Šmit pozvao je Tužilaštvo BiH da otvori istragu povodom izjave Kordića da se ne kaje zbog svojih postupaka tokom rata.

Zanimljivo je da je Lidija Bradara, predsednica Federacije BiH, tokom gostovanja na televiziji N1 u martu ove godine, na pitanje voditelja – da li je podrškom Kordiću na neki način podržala i ratni zločin, Bradara je odgovorila da “osuđenik koji je odležao kaznu valjda prestaje biti osuđenik za ratni zločin”.

Zbog ovoga su tri udruženja žrtava rata tražili od Šmita da je smeni.

U aprilu 2019. dok je Kordić govorio zagrebačkim studentima teologije o godinama provedenim u zatvoru i svojim verskim uverenjima, pojedini studenti pokušali su prekinuti predavanje ističući da je on “ratni zločinac”.

Kordić je rođen 14. decembra 1960. godine u Sarajevu.

Studirao je političke nauke na Univerzitetu u Sarajevu, a potom se bavio novinarstvom radeći u fabričkom listu Vatrostalac u Busovači.

Iako rođen u Sarajevu, živeo je uglavnom u Busovači.

Bio je uticajni političar bosanskih Hrvata koji je postao potpredsednik Hrvatske zajednice Herceg-Bosne u septembru 1992. godine.

Bio je i vojni zapovednik Hrvatskog vijeća obrane (HVO) između 1992. i 1994. godine.

Ima troje dece, sina i dve ćerke.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari