Nemačka upozorila Dodika na posledice ako bi uhapsio Šmita 1Foto: EPA-EFE/ALEXEY FILIPOV

Nemačka smatra da su izjave predsednika bh. entiteta Republika Srpska Milorada Dodika, usmerene protiv visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini, Nemca Kristijana Šmita, „potpuno neprihvatljive“.

„Naredba da se visoki predstavnik uhapsi, bila bi nezakonita i predstavljala bi kršenje Dejtonskog mirovnog sporazuma“, naveo je portparol vlade u Berlinu, prenosi Nemačka ambasada u BiH.

Dodik je nedavno kazao da će deportovati šefa Kabineta visokog predstavnika (OHR), kada Šmit uđe na teritoriju Republike Srpske (RS).

„Dejtonski sporazum već skoro tri decenije pruža značajan doprinos očuvanju mira u Bosni i Hercegovini. Očuvanje ovog mirovnog poretka je centralni zadatak visokog predstavnika. Pritom on ima i punu podršku nemačke Savezne vlade“, istakao je portaprol.

Portparol je podsetio da je specijalni izaslanik Savezne vlade Nemačke za zemlje Zapadnog Balkana Manuel Saracin, koji je prošle sedmice bio u BiH te razgovarao i sa rukovodstvom RS-a, „još jednom gospodinu Dodiku (…) vrlo jasno preneo naš stav“.

„Nastavak secesionističke politike predsednika Republike Srpske najviše šteti ljudima u zemlji. To ima i posledice. Pre nekoliko sedmica, Savezna vlada se odlučila na postepeno ukidanje četiri velika infrastrukturna projekta i time na njihovo sukcesivno okončanje“, navodi se u izjavi.

Portparol je istakao da je i od strane Evropske komisije došlo do otkazivanja potsticaja.

„Savezna vlada ne izriče sankcije na nacionalnom nivou. Tu se radi o jednoglasnim odlukama na nivou Evropske unije“, zaključio je u izjavi portaprol vlade u Berlinu.

Zašto rukovodstvo RS-a ne priznaje Šmita?

Od početka Šmitovog mandata u OHR-u, 1. augusta 2021. godine, Dodik i ostatak rukovodstva u RS-u tvrdi da on nije legitiman.

Zvaničnom imenovanju Šmita u Veću sigurnosti UN-a protivile su se Rusija i Kina, što u RS-u koriste kao potvrdu svojih stavova. Druge zemlje su tada ocenile da za time nije ni bilo potrebe.

Tokom jula, Dodik je potpisao ranije usvojeni zakon koji propisuje da se odluke visokog predstavnika više ne objavljuju u entitetskom Službenom glasniku, što je potrebno da bi pravni akt postao važeći na teritoriji RS-a.

Ovaj pravni akt, još dok je bio u proceduri, van snage je stavio Šmit, odlukom donesenom 1. jula, koristeći tzv. Božnske ovlasti koje OHR-u daju pravo da donosi ili menja zakone, smenjuje zvaničnike, nameće sankcije te uspostavlja ili gasi institucije, prenosi RSE.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari