Obeležava se 30 godina postojanja Republike Srpske 1Foto: N1

Ove godine obeležava se jubilej od tri decenije od nastanka Republike Srpske, a trodnevno obeležavanje Dana Srpske počelo je juče polaganjem venaca na Spomenik palim borcima VRS.

Nastavljeno je uručivanjem odlikovanja onima koji su doprineli jačanju i afirmaciji RS.

Patrijarh srpski Porfirije predvodio je Svetu arhijerejsku liturgiju u hramu Hrista Spasitelja.

Porfirije je služio danas u u Hramu Hrista Spasitelja u Banjaluci arhijerejsku liturgiju povodom krsne slave Svetog arhiđakona Stefana.

Obeležava se 30 godina postojanja Republike Srpske 2
Foto: AP Photo/Radivoje Pavicic

Sveti Stefan ranije je i zvanično bio krsna slava Republike Srpske, ali je posle odluke Ustavnog suda BiH, prema kojoj je proslava 9. januara kao Dana RS neustavna i diskriminatorska za građane koji nisu Srbi i pravoslavci, ovaj praznik postao sekularan.

I posle odluke Ustavnog suda, zvaničnici Republike Srpske svake godine prisustvuju liturgiji i lomljenu slavskom kolača u crkvi Hrista Spasitelja u Banjaluci.

Slavski kolač danas su lomili sveštenici SPC sa patrijarhom srpskim Porfirijem na čelu, princ Filip Karađorđević, te srpski član Predsedništva BiH Milorad Dodik, predsednica RS Željka Cvijanović, premijer Radovan Višković i gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković.

„Uzalud je sve čoveku ako sav svet zadobije, a dušu svoju izgubi“, rekao je patrijarh Porfirije, obraćajući se vernicima.

On je naveo da je „Republika Srpska prezime za mnoge ljude koji imaju svoje ime i za mnoge pravoslavne hrišćane koji žive na ovim prostorima“.

„I moji su koreni ovde i znam svoju dedovinu, znam da je tu dubok koren pravoslavne hrišćanske zemlje… Ako znamo ko smo, znamo svoje prezime, ma koliko mali, jaki smo, jaki zajednicom sa Bogom, njegovom blagodaću, ljubavlju“, naglasio je patrijarh Porfirije.

Republika Srpska obeležava 9. januar, u znak sećanja na taj dan 1992. godine, kada je na Palama proglašena Srpska Republika BiH.

Tokom političke krize 1991. godine, Srbi su stvorili posebnu skupštinu 24. oktobra pod nazivom „Skupština srpskog naroda u Bosni i Hercegovini“.

Dana 21. novembra skupština je objavila da sve opštine, mesne zajednice i naseljena mesta gde je više od 50 odsto stanovnika glasalo da ostane u Jugoslaviji, postaju deo „srpskih autonomnih teritorija“.

Naredne godine 9. januara u Sarajevu ova skupština je proglasila „Republiku Srpsku Bosnu i Hercegovinu“.

Na Trgu Krajine u Banjaluci održan svečani defile povodom Dana Republike Srpske

Na banjalučkom Trgu Krajine održan je danas svečani defile u kojem je učestvovalo 2.700 pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova RS i civilnog sektora.

U defileu su osim ešalona MUP Republike Srpske, učestvovali i studenti, sportisti, poštari, predstavnici lovačkih udruženja, kao i pripadnici moto kluba „Noćni vukovi“, koji se dovode u vezu sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom.

Defileu su prisustvovali predsednica Republike Srpske Željka Cvijanović, srpski član Predsedništva Bosne i Hercegovine Milorad Dodik, predsednik Narodne skupštine RS Nedeljko Čubrilović, premijer RS Radovan Višković, ministri u Vladi Srbije Aleksandar Vulin i Darija Kisić Tepavčević, ambasador Rusije Igor Kalabuhov i brojne druge zvanice.

Među zvanicama su bili i Darko Mladić, sin ratnog komandanta Vojske RS Ratka Mladića, osuđenog u Haškom tribunalu za genocid u Srebrenici, kao i general Vinko Pandurević, koji je odslužio zatvorsku kaznu za ratne zločine u Srebrenici.

Defileu je prisustvovao i princ Filip Karađorđević, kao i gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković, dok na svečanoj tribini nije bilo predstavnika opozicionih političkih partija.

Okupljenima su se obratili predsednica Republike Srpske Željka Cvijanović i srpski član Predsedništva BiH Milorad Dodik.

Cvijanovićeva je istakla da nikada neće odustati od Repubike Srpske, dok je Dodik naveo da je Republika Srpska „naša država, ma kako neko na to gledao i to osporavao“.

Dok je trajao defile, na Trgu Krajine je bio Davor Dragičević, otac ubijenog mladića Davida Dragičevića, koji je držao transparent sa natpisom „Pravda za Davida“.

„Hapsi, hapsi, hapsi. Ubili ste mi dete. Vi ćete mi zabraniti da hodam kroz moj grad. ‘Pravda za Davida’ će stajati na strani pravde za Davida, a oni svi drugi tamo su na strani ubice. A vi glasajte za njih“, uzvikivao je Dragičević.

Oko njega je bio veliki broj policajaca.

Obeležava se 30 godina postojanja Republike Srpske 3
Foto: AP Photo/Radivoje Pavicic

U nekoliko gradova u RS provokacije i uvrede prema Bošnjacima

U nekoliko gradova u Republici Srpskoj, uključujući Gacko, Foču, Prijedor, Brčko, Janju uoči proslave Dana Republike Srpske zabeleženi su incidenti, provokacije i uvrede prema građanima nesrpske nacionalnosti i Bošnjacima, objavila je regionalna N1 televizija.

U Brčko distriktu BiH je zabeleženo nekoliko incidenata, a sinoć je navijačka grupa „Sindikat“ napravila bakljadu na bulevaru zbog čega je na određeni period bio blokiran saobraćaj.

Sinoć je u tom gradu ponovo uništen grafit posvećen žrtvama genocida u Srebrenici, navela je N1.

U subotu je u Prijedoru veća grupa ljudi na ulicama pevala pesme u čast ratnog komandanta Vojske RS, presuđenog u Haškom tribunalu za ratne zločine Ratka Mladića.

U Foči su razvijene zastave u Mladićevu čast, a u Gacku je s razglasa puštana pesma „Ne volim te Alija zato što si balija“.

U četvrtak se ispred Atik džamije u Janji čula pucnjava iz vatrenog oružja, a prema rečima očevidaca muškarci iz kolone automobila, koja se zaustavila na magistralnom putu Bijeljina – Zvornik, vređali su na nacionalnoj osnovi vernike koji su se vraćali sa molitve, a događaj je prijavljen MUP RS.

Republika Srpska danas proslavlja Dan republike, koji je Ustavni sud BiH proglasio neustavnim.

Na današnji dan, 9. januara 1992. godine, u Sarajevu je Skupština srpskog naroda u Bosni i Hercegovini donela „Deklaraciju o proglašenju Republike srpskog naroda Bosne i Hercegovine“.

Dodik i Stanivuković osudili pretnje i provokacije

Srpski član Predsedništva BiH Milorad Dodik osudio je danas incidente u Gacku, Foči, Prijedoru, Brčkom, Janji, u kojima su upućene pretnje i provokacije Bošnjacima, navodeći da treba primeniti zakonske mere.

„Ne prihvatam to, mada nisam primetio. Nisam imao priliku da pratim. To je akt pojedinca. Treba primeniti zakonske mere na takvo nešto“, rekao je Dodik za regionalnu N1 televiziju, komentarišući niz incidenata koji su se dogodili posljednjih dana.

Incidente je osudio i gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković, koji se izvinio „svima koji su se osećali neprijatno na bilo koji praznik.“

„Verujem da ni naša crkva ni bilo ko od političara ne bi pozivao na takvo nešto. Mi treba da praznujemo i da se radujemo svim praznicima“, kazao je Stanivuković.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari