OHR zabranio prodaju zemljišta na Jahorini privatnoj firmi iz Teslića 1Foto: EPA-EFE/FEHIM DEMIR

Kancelarija visokog predstavnika (OHR) ponovila je da se Zakonom o privremenoj zabrani raspolaganja državnom imovinom izričito zabranjuje bilo kakva prodaja ili drugi oblik raspolaganja sredstvima državne imovine, naglašavajući da je svaki akt o raspolaganju tom imovinom, za koji se utvrdi da je u suprotnosti sa ovim zakonom – ništavan.

Ovakav stav OHR je izneo nakon što je kompanija „Drvo-export“ iz Teslića, u vlasništvu odbornika Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Srđana Klječanina Rufija, pre dva dana kupila, direktnom pogodbom, više od 56 dunuma (5,6 hektara) zemljišta na Jahorini za 41.130.000 konvertibilnih maraka (oko 21 milion evra).

„Nadležne institucije u BiH su odgovorne za preduzimanje potrebnih pravnih radnji u cilju zaštite državne imovine. OHR je u više navrata upozoravao potencijalne investitore i kupce državne imovine, koja je pod zabranom raspolaganja, na moguće negativne pravne posledice“, naveli su iz OHR za regionalnu N1 televiziju.

Dodali su da postoji hitna potreba da se pronađe prihvatljivo i održivo rešenje za pitanje državne imovine, odnosno da se usvoji sveobuhvatna zakonska regulativa u Parlamentarnoj skupštini BiH.

„Visoki predstavnik i Upravni odbor Saveta za primenu mira ostaju opredeljeni za pružanje podrške provođenju inkluzivnog političkog procesa u tom cilju“, naveli su iz OHR.

Ideja za prodaju zemljišta na Jahorini potekla je od uprave Olimpijskog centra „Jahorina“, koja je tražila da novac od prodaje potroši za servisiranje obaveza i kredita, a novac bi trebalo da bude uplaćen u budžet RS.

N1 je dalje navela da je Vlada Federaciji BiH nedavno ustupila državnu imovinu stranom investitoru, ali da je za to imala dozvolu OHR.

„Dozvoljava se investitoru, privrednom društvu Adriatic Metals BiH privremeno korištenje šumskog zemljišta, površine 72.415 kvadratnih metara, u svrhu eksploatacije mineralnih sirovina olova, cinka, barita i pratećih plemenitih metala“, navedeno je u rešenju, koje je Vlada Federacije BiH donela krajem decembra prošle godine.

Ovom odlukom Vlada FBiH je promenila namenu šumskog zemljišta, pa je britanskom investitoru dopustila da izvrši promenu namene državnog zemljišta, odnosno da šumu treće klase pretvori u eksploataciono polje.

Adriatic Metals će za promjenu namene 72 dunuma (7,2 hektara) šumskog zemljišta na račun Vlade FBiH i Zeničko-dobojskog kantona uplatiti naknadu u iznosu od 232 hiljade maraka (oko 119 hiljada evra).

Državno pravobranilaštvo isključeno je iz ovog procesa, prema navodima Vlade FBiH, uz dozvolu visokog predstavnika Christiana Schmidta.

O slučaju prodaje imovine na Jahorini pravobranilaštvo se još nije oglasilo.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari