Poplave i vlast: Građani prepušteni sami sebi, političari u svojim kabinetima 1Ilustracija Foto: Shutterstock/BLUR LIFE 1975

Krajina je četvrti dan na kolenima zbog poplava. Građani su, zajedno sa lokalnim državnim službama, uglavnom prepušteni sami sebi. Političari u svojim kabinetima.

Voda koja nadolazi, strepnja i zvuk pumpi remete tišinu. Priroda je nemilosrdna nad Krajinom. Mirsad se ne seća količine vode koja se na kraju slila u njegov dom.

„Sve smo preživeli u životu, pa možemo da se nosimo i sa ovim. Znate šta kažu, ne daj Bože, uvek može gore, ali eto. Očekivali smo više razumevanja i pomoći institucija”, kaže Mirsad Vojić iz Bihaća.

I ovoga puta, izgleda, ostali su sami. Prvo Sanski Most, pa Bihać, pa Bosanska Krupa, kojoj je danas najgore. Najmanje 350 kuća je odsečeno od sveta, a u njima su meštani uglavnom prepušteni sami sebi ili pomoći lokalnih snaga.

„Pozvao sam premijera Nikšića kako bi Federalna uprava civilne zaštite malo prodrmala. Imaju najbolju opremu, imaju obučene ljude, opremljene ljude. Trebali su danas biti ovde, a ne u Sarajevu“, rekao je Armin Halitović, načelnik opštine Bosanska Krupa.

A Sarajevo je Krajinu stavilo pod kontrolu Sanksa – optužuju građani na društvenim mrežama. Čak i profesor Sead Turčalo navodi: „Šta Sarajevo zna gde je Krajina“. Čak i članovi popularnih bendova „Dubioza kolektiv“ i „Helem nejse“. Prozivaju političare, baš kao i premijera Unsko-sanskog kantona Mustafu Ružnića:

„I tako, dok se ovih dana borimo sa vodom i poplavama, zaključujem da problem odnosa sa Krajinom nije ni u politici, već u nesvesti i neobrazovanosti političara koji nemaju pojma šta je država ili šta je patriotizam“.

Zbog čega, zaključuje, ne treba ni da dolaze u čizmama i sa kolonom medija. Poruka na koju mu premijer Federacije Bosne i Hercegovine odgovara.

„Nije stvar premijera USK, pa da on odlučuje ko će doći ili ne“, rekao je Nermin Nikšić, premijer Federacije Bosne i Hercegovine.

I zato će premijer Federacije Bosne i Hercegovine doći – sutra. Nakon današnjeg dana, četvrtog dana od poplava u Krajini, Vlada u Sarajevu se pozabavila i odlučila:

Vlada interveniše sa oko 500 hiljada KM, po 150 hiljada za dva grada Bihać i Bosansku Krupu, 150 hiljada za opštinu Sanski Most i 50 hiljada za opštinu Ključ“, dodaje Nikšić.

S druge strane entitetske linije razgraničenja, nizvodno, situacija za građane je podjednako sumorna. Kritično je u Novom Gradu, Kostajnici, Kozarskoj Dubici. Pod vodom je na desetine domaćinstava i poljoprivrednih dobara, među kojima i 15 dunuma Stojanovog kukuruza.

„Ima još toga, samo nije ovde. Niže je u Petrinji. A ovde ima 15 dunuma ječma, tritikalea i pšenice. Niko nam nije doneo ni jednu torbu, niti nešto pitao“, rekao je Stojan Palija iz Kostajnice.

I dok su građani gledali u nebo, resorni ministar u Banjaluci je merio i degustirao jabuke. Na panelu koji je trebalo da odgovori na pitanje kako domaće voće učiniti vidljivijim na policama domaćih pijaca.

Zašto je u tom trenutku tamo, a ne u poplavama ugroženim opštinama, pitanje je koje je iznenadilo ministra, koji tvrdi da na terenu ima više nego što mediji misle, a odgovorio je i na pitanje da li je moglo biti više radi zaštite od poplava.

„Vlada RS, nijedna lokalna zajednica ne može da napravi sve kanale da ne bude poplava, građani jednostavno moraju biti svesni da živimo u vremenu klimatskih promjena“, rekao je Savo Minić, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS.

Ministar je u drugom delu dana prešao iz odela i vladine odeće u manje svečanu odeću i izašao na teren u opštinama Prijedor, Novi Grad, Kostajnica i Kozarska Dubica, o čemu će biti reči sutra, trećeg dana od poplava, i Vlada Republike Srpske na sednici na kojoj će proceniti štetu, prenosi N1.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari