Predsednik Skupštine Crne Gore na udaru dela javnosti zbog Joanikija i srpske zastave 1Foto: X/Андрија Мандић

Prijem mitropolita crnogorsko-primorskog Joanikija u Skupštini Crne Gore, koji je u ponedeljak za crkvenog poglavara upriličio predsednik parlamenta, lider Nove srpske demokratije (NSD) Andrija Mandić, izazvao je oštre reakcije opozicije i dela građanskih aktivista u Crnoj Gori.

Mandićevoj odluci da u kabinet predsednika Skupštine postavi trobojku, što je uočeno prilikom prijema crkvenog poglavalara, pored opozicije kritikovale su i vladajuće Demokrate potpredsednika Vlade Alekse Bečića.

Uz rukoljub, razmenu poklona, Mandić je u ponedeljak primio Joanikija i upoznao ga s dinamikom rada Skupštine ali nije poznato da li će na identičan način obratiti i ostalim crkvenim velkodostojnicima u Crnoj Gori.

Dnevni list Pobeda nad naslovom ocenjuje da je reč o „institucionalizovanoj klerikalizaciji“ i prenosi ocenu penzionisanog univerzitetskog profesora, teoretičara religije Dragana Veselinova, koji ukazuje da je Mandić uručio Mićoviću „pogrešan dar“ i „iz neznanja nastupio i kao patrijarh i kao vladar“, poklanjajući Joanikiju panagiju Bogorodice s malim Hristom na rukama.

„Ako panagiju jedni drugima ne uručuju patrijarsi i vladike – onda, ako je pokloni svetovni vladar vladici, to znači da se vladar postavio iznad vladike. U tom slučaju, Mandić je postao pontifex maximus. On je greškom nastupio kao vladar crkve – ujedno je i kralj i patrijarh. Mandić svakako nije ni jedno ni drugo. Uručio je pogrešni dar – sem ako ona nije slikarska, svetovna stilizacija standardne panagije. Njegova panagija nema službeni značaj čak i kada to ne bi bila i izraz je neznanja. U suprotnom, izazvala bi najveću napetost između države i crkve“, ukazuje Veselinov.

S druge strane, mitropolit SPC-a Joanikije je Mandiću uručio, svetovni predmet-reprint izdanja Miroslavljevog jevađelja.

Teoretičar religije ukazuje da bi od predsednika Skupštine „pre očekivao da pita mitropolita Joanikija gde su ukradene zlatne, srebrne i safirske srednjovekovne panagije koje su iz cetinjskog muzeja prenešene u Cetinjski manastir“, a koje su neprocenjive vrednosti. Podsetio je da su te panagije, a ima ih oko 16, „pre Kraljevine SHS služile kralju Nikoli Prvom kao trezorsko pokriće valuti Crne Gore“.

Šef poslaničkog kluba Demokratske partije socijalista (DPS) Andrija Nikolić ocenio je u reagovanju da Mandić svojim potezima „ruši građansku Crnu Goru“ i ukazao da deo vlasti koji ga je „postavio“ na čelo parlamenta o tome ćuti.

„Mandić, kojeg je parlamentarna većina postavila na poziciju predsednika Skupštine, da bi valjda Crna Gora preko Moskve i Beograda brže stigla do Brisela, svoju funkciju od prvog dana koristi kao platformu za isisavanje državnog suvereniteta Crne Gore“, rekao je Nikolić.

Vladajuće partije nisu reagovale na prijem mitropolita SPC, ali deo vlasti je problematizovao odluku Mandića da u kabinet, pored crnogorske zastave, postavi trobojku, kako je iz Skupštine objašnjeno, „državni simbol Knjaževine Crne Gore i Kraljevine Crne Gore“.

Mandić se tim činom pridružio, kolegama iz nekoliko opština u Crnoj Gori, a koje su funkcioneri stranke na čijem je čelu, ranije su u svojim kabinetima postavili trobojke.

Mandićev kabinet ne smatra da je takvim gestom prekršen zakon, dok vladajuće Demokrate apeluju na javne zvaničnike, „posebno na tako visokoj poziciji kao što je predsednik Skupštine, da budu premijer u primeni zakona“.

Vi ste svakako videli kako se Demokrate odnose prema državnim simbolima i na ranijim, ali i na sadašnjim najodgovornijim državnim pozicijama, saopšteno je iz stranke Demokrate.

Iz te partije navode da je „kulturno-istorijsko nasljeđe Crne Gore, bogato“, te da se „važeći zakonski okvir mora primenjivati bez izuzetaka“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari