Rusi postavili rekord u kupovini "zlatnih pasoša" Crne Gore 1Foto: Pixabay/ comrade_petruha

Suočeni sa ograničavanjem programa kupovine boravišnih dozvola i državljanstva u zemljama Evropske unije, Rusi su posle izbijanja rata u Ukrajini postavili rekord u kupovini „zlatnih pasoša“ u Crnoj Gori, piše themoscowtimes.com.

Od početka 2022. ruski državljani kupili su 42 odsto svih investicionih pasoša te balkanske zemlje i postali najveća grupa po tom indikatoru, izjavio je šef ruske odeljenja Transparensi internešenela Ilija Šumanov u svom telegram kanalu, pozivajući se na podatke crnogorskog Centra za građansko obrazovanje (CGO).

Prema podacima koji su se našli u javnom domenu, zet i ćerka visoke zvaničnice u Severnozapadnom federalnom okrugu Ljubov Soveršaeva, sin uglednog preduzetnika koji je ubijen u Sankt Peterburgu devedesetih godina, Albert Beinešev, njegova supruga i deca dobili su crnogorsko državljanstvo.

Takođe, Sergej Studenikov, ruski biznismen i vlasnik diskontnog lanca alkoholnih pića „Red & White“, Nikita Pipko, direktor kompanije „Igronik“ i Konstantin Kljuke, bivši zamenik Regionalne dume za Belgorod iz redova Putinove Jedinstvene Rusije.

Pored njih na listi se nalazi i Vitalik Buterina, tvorac Ethereuma (druga najveća platforma za kriptovalute nakon Bitkoina), koji je dobio pasoš Crne Gore u aprilu 2022.

Rukovodstvo EU je imajući u vidu ruski rat u Ukrajini zatražilo je od svih zemalja članica da zaustave ove programe i liše državljanstva osobe povezane sa Kremljom.

Nakon toga, ali i apela predsednika Ukrajine Volodimira Zelenskog, Kipar je oduzeo 21 „zlatni pasoš“ ruskim oligarsima i licima koja su pod sankcijama. Drugo državljanstvo su izgubili, između ostalih, milijarderi Aleksandar Ponomarenko, Vadim Moskovič, Mihail Gucerijev i Aleksej Kuzmičev.

U novembru, Crna Gora, koja od 2010. ima status zemlje kandidata za članstvo u EU, odbila je da izruči Rusiji Igora Čujana, optuženog za prevaru i povlačenje 30 milijardi rubalja iz zemlje preko OFK banke.

Čujana je u januaru 2009. Vladimir Putin imenovao za šefa Federalne službe za regulaciju tržišta alkohola, a devet godina kasnije protiv njega je pokrenuta istraga.

Pre toga, crnogorske vlasti su odbile da izruče ruskog biznismena Telmana Ismailova, koga su ruske kriminalističke agencije optužile za organizovanje ubistva biznismena Vladimira Savkina i Jurija Brajleva.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari