"Vrlo brzo ćemo se vratiti podelama, nacionalizmu i secesionističkoj politici": Sagovornici Danasa o otvaranju pregovora BiH sa EU 1foto: Canva ilustracija/Danas

Na samitu članica zemalja Evropske unije (EU) u Briselu doneta je odluka da Bosna i Hercegovina (BiH) otvori pregovore o pristupanju Evropskoj uniji, što za Danasove sagovornike predstavlja put u dva smera – postoji dobar, ali i loš.

Haris Imamović, bivši savetnik u Predsedništvu BiH, kaže da je dobro što je BiH dobila pregovarački status.

„Loše je što vlast u Sarajevu, u nedostatku drugih sadržaja za promotivno-propagandnu diseminaciju, preuveličava značaj ovog događaja. Možda građani Srbije bolje od svih znaju da otvaranje pregovora sa EU nije rješenje svih problema“, kaže Imamović.

"Vrlo brzo ćemo se vratiti podelama, nacionalizmu i secesionističkoj politici": Sagovornici Danasa o otvaranju pregovora BiH sa EU 2
foto: Shutterstock/Alexandros Michailidis

Prema njegovom mišljenju, motivi koji su naveli EU da otvori pregovore s BiH nisu u nekakvom “impresivnom reformskom napretku”, o kojem govore briselske birokrate.

„Motiv je, čini se, u situaciji u Ukrajini i porastu ruskog utjecaja na Balkanu. U Crnoj Gori radikalno pada podrška NATO-u, Dodik je ponovo nedavno bio kod Putina. Američke obavještajne agencije su nedavno objavile da postoji opasnost od konflikta u BiH, zbog Dodikovih poteza“, kaže Imamović.

Kako dodaje, procena EU je da je dovoljno dati neke pozitivne signale BiH da bi se očuvao mir i stabilnost.

„Ne znam jesu li u pravu. Često u proteklih 15 godina nisu bili u pravu u BiH. Zato je Dodik i postao ovo sto jeste. On je produkt loše EU politike. Ono sto znam jeste da je nakon jučerašnje odluke smanjena mogućnost uklanjanja Dodika s političke scene. Jer ako je vjerovati Briselu, Dodik je odgovoran, proevropski političar i reformista koji je pomogao da se ostvari “impresivan napredak”, primećuje Imamović.

Tako je, nastavlja naš sagovornik, i sam Dodik u pauzama između dva susreta sa Rusima prezentovao dobijanje pregovaračkog statusa, a slično je i sa Draganom Čovićem.

Imamović tvrdi da je najveći gubitnik jučerašnjeg dana Američka ambasada u BiH, koja je vršila pritisak na OHR da nametne tehničke izmene izbornog zakona, kako bi se režimu u RS smanjila mogućnost da preko izbornih prevara ostaje na vlasti.

„Mislim da je bolje za BiH bilo da je skinut Dodik s vlasti, ako su Amerikanci uopće ozbiljno razmišljali o tome, nego da smo otvorili pregovore. Jer s promjenom vlasti otvaranje pregovora bi imalo vise kredibiliteta“, objašnjava Imamović.

Edvin Kanka Ćudić, koordinator Udruženja za društvena istraživanja i komunikacije, ne krije da bi bio srećan kada bi mogao reći da je stepenica kojom je Bosna i Hercegovina kročila prema EU, korak napred za zemlju iz koje dolazi.

„Međutim, i pored velikog ushićenja i optimizma kojim bosanski političari trenutno opsjedaju medije, bojim se da je to prerano i nezasluženo. Nedovoljno su uradili i nevoljno rade. Iako bi isti rekli da rade mnogo, smatram da je sva priča oko europskog puta, postignuta na mišiće“, kaže Kanka Ćudić.

On je mišljenja da će se, u narednih nekoliko dana kada euforija prođe, videti stvarna opredeljenost bosanskih političara prema EU integracijama.

„Vrlo brzo ćemo se vratiti podjelama, nacionalizmu i seceniostičkoj politici. Izborna je ovo godina, takve retorike neće manjkati. Reforme i ono što je EU stavila pred nas, dugo će se provoditi. Mnogo duže, nego što se u ovom trenutku predviđa“, ukazuje Kanka Ćudić.

Da se ova odluka Evropskog veća može posmatrati dvojako smatra Amra Vrabac, novinarka agencije Patria.

„Prvo je da je Evropa svjesna opasnosti koje prijete stabilnosti BiH, a posebno zbog ruskog utjecaja i iskustva sa agresijom na Ukrajinu, a drugo da će na ovaj način moći koristiti resurse koje ima BiH i koje joj trebaju“, ističe Vrabac.

Kako kaže, iako aktuelna vlast pripisuje sebi zasluge za ovu odluku, jasno je da se BiH neće pomaći milimetar napred dok ne ispuni reforme koje traži EU.

„Za godinu dana vlast na nivou države donijela je nekoliko zakona ali tek nakon mjeseci i mjeseci pregovora, dogovora i kompromisa i to u fotofinišu pred samo zasjedanje Evropskog vijeća“, kaže Vrabac.

Kako dodaje, jedan od najtežih još nije usvojila a tiče se nadležnosti i sedišta Apelacionog odjeljenja Suda BiH.

Bilo kakvo oduzimanje nadležnosti Državnom sudu, kaže Vrabac, je neprihvatljivo.

„No, upravo zaslepljenost svetlima Evrope moglo bi usmeriti vlast da pristane na kompromis čija šteta bi bila nemerljiva za BiH i njene građane“, ističe ona.

Slikovito gledano, nastavlja naša sagovornica, vrata Evrope su otvorena.

„Ali još uvek nismo ni zakoračili ni na prag i nećemo sve dok u nekom drugom trenutku Evropska unija ne odluči da će imati veću korist nego štetu od BiH sa svojim specifičnim uređenjem kako je to propisano Dejtonskim mirovnim sporazumom“, zaključuje Vrabac.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari