"Braćo Zapadnjaci, nemojte nas braniti, molim vas": Sagovornici Danasa o reakcijama SAD i Velike Britanije na proslavu Dana RS 1Foto: Beta/Ministarstvo odbrane Srbije

U ponedeljak i utorak, 8. i 9. januara, održana je proslava neustavnog Dana Republike Srpske.

Ustavni sud Bosne i Hercegovine u dva navrata proglasio je datum 9. januar, neustavnim, međutim, to nije sprečilo čelnike entiteta RS da ga proslave.

Od Orbana do Baje Malog Knindže

Na sam Dan, predsednik ovog entiteta Milorad Dodik uručio je i odlikovanja – najviši orden zaslužio je premijer Mađarske Viktor Orban.

Pored Orbana, odlikovani su, različitim stepenima doduše, i ministarka zdravlja Srbije, Danica Grujičić, akademik Matija Bećković i pevač Mirko Pajčin, poznatiji kao Baja Mali Knindža.

Rekacije SAD i Velike Britanije

Povodom 9. januara, usledile su reakcije iz ambasada dve svetske sile – Sjedinjenih Američkih Država (SAD) i Velike Britanije.

Ambasada SAD u BiH saopštila je da nije problem prosava Dana RS, već odluka da to bude 9. januar, kao i njegovo povezivanje sa pravoslavnim verskim praznikom, „što je u suprotnosti sa Ustavom BiH kojim se zabranjuje diskriminacija“.

„U više svojih presuda, Ustavni sud BiH jasno je istakao da je obeležavanje Dana Republike Srpske 9. januara neustavno“, stoji u saopštenju, te naglašavaju da je „to stvar zakona, a ne nečijeg mišljenja“.

„Član 3. Dejtonskog ustava propisuje da se entiteti u potpunosti moraju pridržavati odluka institucija BiH, uključujući i konačne i obvezujuće presude Ustavnog suda BiH. Prema Krivičnom zakonu BiH, nepoštovanje presuda Ustavnog suda BiH predstavlja krivično delo“, navodi Ambasada SAD.

U saopštenju se dodaje da SAD očekuju da će relevantne institucije za primenu zakona i pravosudne institucije sprovesti istragu o svakom slučaju kršenja zakona koji je povezan sa proslavom Dana Republike Srpske 9. januara.

Odmah nakon ovog saopštenja oglasio se i ambasador Velike Britanije u BiH, Džulijan Rajli, koji je kazao da se obeležavanjem 9. januara krši nekoliko odredbi Ustava BiH, „posebno o zabrani diskriminacije“.

„Odabir ovog specifičnog datuma daje prednost jednoj etničkoj grupi u odnosu na druge i krši nekoliko odredbi Ustava BiH, posebno onih koje se odnose na zabranu diskriminacije“, naveo je Rajli na mreži X.

Dodao je da ko god ne poštuje odluke Ustavnog suda BiH iz 2015. i 2019. godine, podriva vladavinu prava i potencijalno čini krivično delo.

„Zastrašivanje povratnika ili manjinskih zajednica je neprihvatljivo bilo gde i odgovorne vlasti moraju delovati kako bi to sprečile“, naglasio je britanski ambasador.

Po njegovim rečima, stabilna i prosperitetna BiH treba da bude izgrađena na poštovanju, saradnji i zajedničkim vrednostima.

Ćamil Duraković, potpredsednik entiteta Srpska pita se šta je uopšte rečeno saopštenjima „osim onoga što slušamo godinama“.

„Često me to podsjeća na onaj vic o Sulji i Muji… Kada je u bitriji neki rmpalija od dva metra opalio Sulji šamar, skoči Mujo kaže ‘nemoj da ga udaraš’, a ovaj opet šamar Sulji. Mujo veli ‘e hajde čik još jednom’, ovaj opet pljus. Kaže Mujo, zavrčući rukave, ‘e hajd sad molim te’, a ovaj gruuuuh, Mujo ništa… kad će ti Suljo: Mujo brate nemoj me više braniti molim te“, kaže Duraković.

Kako dodaje: „Tako da, braćo zapadnjaci nemojte nas ovako braniti molim vas“.

Šmita ne priznaje države

Tanja Topić, politička analitičarka iz BiH, kaže za naš list da je rekacija očekivana, pogotovu kada se ima u vidu istorija „verbalnih sukoba ove dve države sa rukovodstvom RS“.

„Najbitnije političke figure iz RS-a su na crnim listama ovih država, predsjednik entiteta je prekinuo svu saradnju sa ovim drzavama, da bi kratko nakon toga ipak povukao ručnu i sukob sveo na personalnu razinu vrijeđajući na najgrublji nacin americkog ambasadora u BiH“, kaže Topić.

Sem uvreda, kaže, političari iz RS-a reaguju sa podsmehom na poteze SAD, te su i preletanje američkih aviona 9.januara tumačili kao „doprinos proslavi Dana Republike“.

Topić je mišljenja da deo međunarodne zajednice, uključujući i Visokog predstavnika Kristijana Šmita, očekuju da će će Tužilaštvo reagovati povod proslave Dana RS jer je počinjeno krivično delo, kako kaže, time što je 9. januar proglašen neustavnim i diskriminaorskim.

„Čekanje da Tuzilastvo počne raditi svoj posao moglo bi se pretvoriti u čekanje Godoa. Vidjeli smo da je stigla i reakcija iz Evropske unije, ali se stiče utisak da je sve to jalovo i da služi ovdašnjim vlastima za dodatno bildanje nacionalnih mišića“, kaže naša sagovornica i dodaje da će svakako do kraja ovog meseca biti jasnije sta su značila upozorenja ovih drzava i u kom pravcu nameravaju delovati u BiH.

„Potencijalne odluke o smjenama o kojima se spekulise, ako se zna da ih oni na koje se odnose nece poštivati, pa ni sprovesti i to od strane Šmita čiji legitimitet pola drzave ne priznaje, su teren za testiranje vjerodostojnosti međunarodne zajednice. Vjerovati u integritet domaćeg pravosuša pak je prilično naivno i iluzorno“, zaključuje Topić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari