“Samo u Srbiji - gusle, četničke pesme i Matija Bećković”: Kako su regionalni mediji izvestili o otvaranju muzeja Dragoljubu Draži Mihailoviću? 1Foto: Radmila Marković/Danas

U utorak je otvoren muzej posvećen Dragoljubu Draži Mihailoviću, četničkom vojvodi, pišu regionalni mediji.

Spomen-soba, kako ukazuju, smeštena je u Bregalničkoj ulici, gde se nalazi Mihailovićeva porodična kuća.

Slobodna Dalmacija piše da je spomenik Draži Mihailoviću otkrio poznati srpski akademik Matija Bećković.

„U Bregalničkoj ulici se okupio velik broj ljudi koji su pevali pesme i mahali zastavama s Dražinim likom. Prisutnima se obratio Bećković, a pre njega je nastupao guslar s terase na prvom spratu. Na snimku koju je srpska novinarka Vanja Đurić podelila na platformi X, vidi se da je sveštenik blagoslovio Dražin kip“, piše Slobodna Dalmacija.

https://twitter.com/Vanjuus/status/1714299886454120499?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1714299886454120499%7Ctwgr%5Ebabea3ad10b77cf01cec742c191a53ca89c53d66%7Ctwcon%5Es1_c10&ref_url=https%3A%2F%2Fslobodnadalmacija.hr%2Fvijesti%2Fregija%2Fu-beogradu-otvoren-muzej-cetnickom-generalu-drazi-mihailovicu-nema-mu-premca-medu-srpskim-novomucenicima-1331295

„Braćo i sestre, dame i gospodo, u Bregalničkoj ulici na mestu gde mu je bila kuća, otkrivamo spomenik bezgrobnog generala. Njegova ulica se mogla zvati i Cerska ili Kajmakčalanska“, dodaje Slobodna Dalmacija.

Zagrebački Indeks nadovezuje se prenoseći reči Matije Bećkovića:

„Taj spomenik treba nama, ne njemu. General Mihailović nema premca među srpskim novomučenicima. General Mihailović je proglašen izdajnikom, a time je i srpski narod izdajnički. Ponavljao je samo jedno, nikada nigde i ni po koju cenu pod kojom komandom nije bilo saradnje s okupatorom. Revizijom nazivaju otkrivanje istine. Bez pomirenja nema nade ni spasenja“.

Aktivistkinja Aida Ćorović, piše sarajevsko Oslobođenje, i predstavnici Žena u crnom su bili kod Kajmakčalanske ulice, a policija ih je sprečava da priđu.

„Igor Braunović, koji stoji iza ovog događaja, istakao je da mu je ostvaren dečački san, kao i da se ovim „Draža Mihailović vratio kući“, budući da je na mestu gde je spomen soba – nekadašnja kuća četničkog komandanta“, piše sarajevski list.

Oslobođenje dodaje i da je Braunović rekao da su njegovi istomišljenici spemni na pomirenje, ali da „na našu sreću, mi skoro nemamo sa kim da se pomirimo“.

„Mi smo se vratili veri i naciji, kao što se Draža vratio kući, rekao je Braunović“, dodaje Oslobođenje.

Inicijativa mladih, nastavlja sarajevski list, za ljudska prava ovakav čin vidi kao poslednju fazu normalizacije četništva i četnika kao heroja i rodoljuba. Što kažu, nije u skladu sa istorijskim činjenicama.

„Ono što znamo za Dragoljuba Mihajlovića jeste da je on ne samo ratni zločinac, nego i da je dugo godina vršio kolaboraciju, odnosno, da je sarađivao sa okupatorima“, rekao je Marko Milosavljević iz Inicijative mladih za ljudska prava, prenosi Oslobođenje.

Podgorička Analitika u svom tekstu „Gusle, četničke pjesme i Matija Bećković: U Beogradu otkrivaju spomenik kolaborantu Draži Mihailoviću“ piše da je ogroman broj građana onemogućio i novinarskim ekipama da se probiju do mesta ceremonije.

„Prodaju se zastave Srbije, majice sa likom Draže Mihailovića, a među okupljenima su književnik Matija Bećković i čelnik Srpske desnice Miša Vacić. Prisutni su uzvikivali „za kralja i otadžbinu“, piše Analitika.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari