Šormaz za Oslobođenje: Vučić će kapitulirati, to će biti kraj Miloševićeve Srbije 1Foto: Miloš Tešić/ATAImages.

Podatak da čak 39,7 odsto građana Republike Srpske, među onih 32,6 koji se protive NATO-integracijama, Alijansu vidi kao strateškog partnera umesto Rusije i Kine, izazvao je brojne reakcije u ovom bh. entitetu. Istraživanje koje je provela Atlantska inicijativa u proleće ove godine pokazuje da među građanima postoji prostor za dijalog o integraciji BiH u NATO, te da je percepcija građana o ovoj temi iznijansirana i ne podudara se potpuno s polarizovanim političkim stavovima.

Predsedavajući Doma naroda PSBiH i predsedavajući Delegacije PSBiH u PS-u NATO-a Kemal Ademović podseća da je BiH 2005. godine donela Zakon o odbrani, gde je u članu 84. precizirano koje su uloge svih organa koji su zakonom obavezani da postupaju kada je reč o pristupanju BiH NATO-u.

„Danas smo u situaciji da umesto MAP-a imamo ANAP. Činjenica je da mi nemamo zajedničko gledanje na budućnost BiH u NATO-u i mi ne potenciramo, dakle, ne zaključujemo da je BiH sigurno članica NATO-a, da ćemo to uraditi sutra ili za godinu. Nastojimo da kroz razgovor i dogovor, a u konačnici možda građanima na nekom referendumu damo poslednju reč kada se radi o putu BiH i njenom priključenju NATO-u“, rekao je Ademović.

Podvukao je da dijalog i razgovor nemaju alternativu, no ukazao je i na to da ne treba zaboraviti one građane BiH, njih oko 50 odsto, koji su odlučili da žive u zemljama koje su članice NATO-a.

„Dakle, oni su samim tim na neki način prihvatili te standarde. Kada bi se desio neki referendum, verujem da bi se većina građana iz BiH, a i iz dijaspore, opredelila da BiH bude članica NATO-a. Sve teze i moguće procene o tome šta će, kad će, ne možemo sada davati. Faktičko stanje na terenu i u RS-u se očigledno menja, jer običan građanin, onaj koji svakodnevno ustaje i nešto radi, preživljava, želi mir i sigurnost. A NATO-kišobran je sasvim sigurno jedna takva vrsta sigurnosti“, dodao je Ademović.

Osnivač i predsednik Evroatlantskog saveta Srbije Dragan Šormaz kaže kako ga je malo iznenadio procenat iz istraživanja.

„Međutim, s obzirom na to da znam kakva je medijska slika u regionu, to je meni i razumljivo. U Srbiji je 25 odsto ispitanika 2003, samo nekoliko godina posle bombardovanja, bilo za članstvo u NATO-u. Danas se taj broj kreće između 10 i 14 odsto – zavisi kad, ko, kako i kojom metodom radi istraživanja. Tu dolazimo na nešto drugo što je problem, a to je medijska slika. U Srbiji je medijska slika poslednjih godina potpuno uništena. Danas imate 80 odsto narativa koji plasira predsednik Vučić, a 20 odsto možda neko drugi. I jedni i drugi ne koriste narativ da pričaju istinu o odnosima Srbije sa NATO-om, nego izbegavaju tu temu ili lažu o njoj. Srbija ima odnose sa NATO-om verovatno na mnogo višem nivou nego BiH iako je BiH kandidat za članstvo“, kaže Šormaz.

To što Banja Luka gleda u Beograd, Šormaz smatra da nije neprirodno, ali ističe da bi Sarajevo od toga trebalo da napravi prednost.

„Ti odnosi Banje Luke i Beograda ne bi predstavljali nikakav problem da smo svi mi zajedno u EU i NATO-u. Možda bi nam čak predstavljali i prednost. Nije to ništa čudno, kod nas je to problem ili u Bosni je to problem onima koji nemaju šta da ponude građanima BiH“, naglašava Šormaz.

Dodaje da razume naše zapadne prijatelje, pre svega Amerikance, koji žele da doteraju proces pregovora sa Kosovom do kraja.

Nova budućnost

„Kada Vučić potpiše sveobuhvatni pravno obavezujući sporazum o normalizaciji odnosa sa Kosovom, to će biti pečat, kraj, na sve što je počelo da nam se događa 90-ih i nastavlja se i dan-danas. Ne brinite vi posle toga za Banju Luku, sve će biti uredu, jer kada on to potpiše, to će biti kraj Miloševićeve Srbije, kraj te zločinačke nacionalističke politike koju je on stvorio, a čiji je Vučić naslednik“, ističe Šormaz.

Dodaje da je Vučić “greškom u Banjskoj sebe doveo u bezizlaznu situaciju”.

„On će na kraju sporazum morati da potpiše, što će biti njegov politički kraj, ali će biti početak nove budućnosti za ceo region. Posle toga Srbija će postati država koja će, ja sam ubeđen, vući ceo region ka NATO-u i EU i ka tom nama potrebnom miru i ekonomskom razvoju, a da će prestati da bude faktor nestabilnosti“, poručuje Šormaz, prenosi Oslobođenje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari